Afera državne banke teška 255 milijuna kn poteže se 11 godina; senzacionalnim manevrom opet je sve odgođeno

Afera bankomat počela se rasplitati još 2009. godine, a danas je opet odgođena

08.07.2020., Zagreb  - Sudjenje Josipu Protegi i ostalima u aferi "Bankomat" pocinje iznova pred novim sudskim vijecem.  Josip Protega 
Photo: Josip Regovic/PIXSELL
FOTO: Josip Regovic/PIXSELL

Istraga protiv nekadašnjeg direktora HPB-a Josipa Protege, nekolicine članova njegove uprave te par klijenata banke otvorena je još krajem 2009. godine. Od tada u ovom postupku nije donijeta ni prvostupanjska presuda. Danas je sve ponovno odgođeno.

U rujnu je slučaj zapeo zbog korone, a danas je jedan od okrivljenih klijenata HPB-a, Slaven Čolak, tražio izuzeće sudskog vijeća, te predsjednika Županijskog suda u Zagrebu Ivana Turudića i njegove zamjenice Erne Dražančić. Kako o zahtjevu za izuzećem sudskog vijeća odlučuje predsjednik suda, a o izuzeću predsjednika suda viši sud, u ovom slučaju Vrhovni sud, rasprava je odgođena dok se to ne riješi.

Zanimljivo je da su danas na Županijski sud u Zagrebu konačno stigli svi sudionici ovog procesa te je bilo izvjesno da će glavna rasprava još jednom krenuti iznova pa je Čolak iskoristio zakonsko pravo da traži izuzeće. Naime, kada se to dogodi, suđenje odmah mora biti prekinuto dok odluka ne bude donijeta.

Kaznenim prijava protiv optužnice

Čolak smatra kako sudsko vijeće ne može nastaviti suditi u aferi bankomat, već slučaj mora biti vraćen optužnom vijeću budući da je USKOK proljetos promijenio činjenični opis optužnice. To je uobičajeni manevar što ga tužiteljstvo, u ovom slučaju USKOK, ima na raspolaganju tijekom postupka. No jednako je tako uobičajeno da se optužnica u takvim slučajevima ne vraća optužnom vijeću, već okrivljeni dobiju novu priliku za očitovanje o njoj i iznošenje obrane.

Osim toga, Čolak je napomenuo da je podnio kaznenu prijavu protiv zamjenika ravnateljice USKOK-a Saše Manojlovića te zamjenice glavnog državnog odvjetnika Sani Ljubičić i vještaka Vladimira Krkleca jer vjeruje da su zlorabili svoje funkcije i počinili niz nezakonitosti tijekom ovog procesa.

Iako se obrane ostalih okrivljenika nisu složile s Čolakovim zahtjevom, odnosno ne smatraju da nakon izmjene optužnice o njoj mora ponovno raspravljati optužno vijeće, suđenje je ipak prekinuto.

Kratka kronologija afere bankomat

Telegram je nedavno analizirao kako je Protega 2009., kada je afera izbila, izbjegao hapšenje jer je bio na skijanju. Priveden je čim se 2. siječnja 2010. pojavio na granici. Iduća četiri mjeseca proveo je u Remetincu da bi zatim nastavio na slobodi pratiti proces.

USKOK optužnicu podiže u srpnju 2010. tvrdeći da su Protega i njegovi tadašnji prvi suradnici zlorabili svoje pozicije u HPB-u kako bi između 2005. i 12. kolovoza 2009. omogućili pojedinim klijentima banke kredite koji po iznosu, namjeni osiguranja, visini kamatne stope, visini naknade i vremenu počeka odstupaju od uobičajenih kredita u ponudi HPB-a za građane i pravne osobe. Radilo se o kreditima teškima 255 milijuna kuna.

SUD NIJE PRIHVAĆAO OPTUŽNICU

Međutim, postupak na Županijskom sudu u Zagrebu nije započeo odmah. Optužno vijeće je od 2010. čak tri puta vraćalo USKOK-u optužnicu na doradu. Drugim riječima, smatralo je kako nije dovoljno dobra da bude potvrđena te da na osnovu nje bude provedeno suđenje.

Kada je proces konačno krenuo u siječnju 2014., obrana je odmah tražila da se iz sudskog spisa kao nezakonit dokaz izdvoji financijsko vještačenje. Dok nije odlučeno radi li se o zakonitom ili nezakonitom dokazu, prošlo je još nekoliko mjeseci.

ZAPELO I NA FINANCIJSKOM VJEŠTAKU

U drugoj polovici 2014. suđenje je konačno krenulo. Sudsko vijeće uspjelo je od tada ispitati 97 svjedoka. Nakon njihovih iskaza na red je, u lipnju 2016., došlo ispitivanje vještaka. Vještak se potpuno slomio pod pitanjima odvjetnika pa je sudsko vijeće naložilo novo vještačenje. Ono je okončano prije gotovo dvije godine, ali od tada suđenje ponovno stoji u mjestu. Najznačajniji zastoj dogodio se zbog potresa u Zagrebu u kojem je stradala zgrada Županijskog suda te epidemije korone, no i prije toga dio okrivljenika je na sve moguće načine opstruirao proces.

U međuvremenu je i sutkinja koja je započela proces prešla u javne bilježnike, a ogroman spis dobio je novi sudac. Njemu do sada nije uspjelo nastaviti proces.