Ako nam europski tužitelji zatvore sve uglednike, tko će nas povesti u bolju budućnost?

Posljednje zvučno ime koje se našlo na udaru europskih tužitelja jest poduzetnik Đuro Horvat, osnivač Tehnixa

Šteta da se takvo tužiteljstvo bavi samo europskim novcem. Da nemaju ingerenciju i nad trošenjem državnog i lokalnih proračuna. Doduše, u tom bi slučaju vjerojatno pola političke scene vrlo brzo završilo po pritvorima i pod istragom. Postojala bi opasnost da se nakon nedostatka liječnika, medicinskih sestara, građevinaca i konobara, suočimo i s manjkom ministara, župana, gradonačelnika i načelnika

Nakon što je prije nešto manje od dvije godine i u Zagrebu započeo s radom Ured europskog javnog tužitelja, hrvatski građani imaju priliku, barem malo, osjetiti kako funkcionira pravosuđe u razvijenim zemljama.

Posljednje zvučno ime koje se našlo na udaru europskih tužitelja jest poduzetnik Đuro Horvat, osnivač Tehnixa, kompanije koja je najpoznatija po svojoj opremi i tehnologiji za zbrinjavanje otpada.

Horvat je imao veliki ugled u javnosti

Horvat je do sada uživao veliki ugled u javnosti, s obzirom na to da se njegovo poduzeće bavilo proizvodnjom, a to je djelatnost koja je prilično zahtjevna u hrvatskom poslovnom okruženju.

Također, bili su i izvoznici, što znači da su njihovi proizvodi prolazili i na inozemnim tržištima. S obzirom na sve to, Horvat je prije sedam godina dobio i EY nagradu za poduzetnika godine, pa je predstavljao Hrvatsku na njihovom globalnom izboru u Monte Carlu.

Ne zanima ih tko je tko, nego je li ukrao novac

No sve to ne zanima europske tužitelje, kojima je zadatak zaštita financijskih interesa Europske unije, ili jednostavnije rečeno: posao im je u zatvor strpati sve one koji ukradu novac iz europskih fondova. Bez obzira radi li se o poduzetnicima godine, stoljeća, bivšim ili sadašnjim ministrima, lokalnim činovnicima ili direktorima komunalnih poduzeća..

Hrvatski tužitelji tako su dobili, možemo reći, konkurenciju, što se vidjelo i na slučaju bivše ministrice EU fondova Gabrijele Žalac. Taj se slučaj, usprkos tome što su i hrvatski tužitelji imali dokumentaciju, nije micao s mjesta, stajao je u ladici, sve dok ga nisu preuzeli europski tužitelji.

Od bivših ministara stradali Žalac i Tolušić

Za razliku do Žalac, koja je “stradala” zbog posla u kojem je sudjelovala kao ministrica, bivši ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić na udaru istražitelja našao se zbog privatnog posla. Tolušić se nakon odlaska iz politike namjeravao posvetiti proizvodnji vina, a pod istragom se našao zbog malverzacija s novcem koji je dobio iz EU fondova za vinariju.

S obzirom na brzinu kojom rade europski tužitelji, a na koju mi u Hrvatskoj nismo navikli, ne može se ne pomisliti kako je šteta da se takvo tužiteljstvo bavi samo europskim novcem. Da nemaju ingerenciju i nad trošenjem državnog i lokalnih proračuna.

Aktivno je 26 istraga. Mnogi ne spavaju mirno

Doduše, u tom bi slučaju vjerojatno pola političke scene vrlo brzo završilo po pritvorima i pod istragom. Postojala bi opasnost da se nakon nedostatka liječnika, medicinskih sestara, građevinaca i konobara, suočimo i s manjkom ministara, župana, gradonačelnika i načelnika. Ako nam europski tužitelji pohapse sve uglednike, tko će nas povesti u bolju budućnost. Ostat ćemo prepušteni sami sebi.

U zagrebačkom uredu rade četiri delegirana tužitelja i tri pomoćnika, a prema objavljenom izvješću, krajem prošle godine imali su 26 aktivnih istraga, što znači da mnogi ovih dana mirno ne spavaju. Razmišljaju jesu li baš oni u jednoj od tih istraga i strahuju hoće li im sutra rano ujutro policija pozvoniti na vrata, što, mora se priznati, nije baš ugodan osjećaj.