Ozbiljan incident između američke i kineske vojske iznad kontroverznih otoka

Sjedinjene Američke Države u strahu su od kineskih teritorijalnih apetita

This aerial photograph taken from a military aircraft shows alleged on-going reclamation by China on Mischief Reef in the Spratly group of islands in the South China Sea, west of Palawan, on May 11, 2015. The Spratlys are considered a potential Asian flashpoint, and claimant nations including the Philippines have expressed alarm as China has embarked on massive reclamation activity. AFP PHOTO / POOL / RITCHIE B. TONGO
FOTO: AFP/AFP

Kineska mornarica izdala je osam upozorenja jer je američki avion za nadzor uporno letio iznad otoka u Južnom kineskom moru koje Peking koristi da bi proširio svoju zonu utjecaja, javlja CNN.

Cijeli niz umjetnih otoka i masovne vojne opreme na njima alarmirali su Pentagon, koji provodi nadzorne letove kako bi jasno dao do znanja da SAD ne prihvaća kineske teritorijalne pretenzije. Ti vojni otoci uznemirili su i američke regionalne saveznike.

Bivši zamjenik direktora CIA-e Michael Morell rekao je za CNN da ovaj sukob označava “apsolutni” rizik od rata između SAD-a i Kine nekad u budućnosti.

Novinarska ekipa u avionima za nadzor

Tim CNN-a pridružio se nadzornim letovima iznad spornih voda, što je prvi put da je Pentagon dozvolio tako nešto s ciljem podizanja svijesti o izazovima koje otoci predstavljaju za SAD. Novinarska ekipa bila je avionu P8-A Poseidon, najnaprednijem američkom nadzornom zrakoplovu, i ubrzo su shvatili da kineska strana nimalo nije zadovoljna takvim nadziranjem.

https://www.youtube.com/watch?v=4eSOMcpLdyk

“Ovdje kineska mornarica, ovdje kineska mornarica. Molimo vas, otiđite da izbjegnemo nesporazume”, čulo se preko radija. Uskoro nakon što su čuli glas, vidjeli su i odakle dolazi: s jednog od tri otoka koji su prije nekoliko mjeseci bili samo hridi u moru, a sad su goleme konstrukcije za koje se SAD boji da će uskoro biti vojne instalacije u punoj funkciji. Već sad se oko otoka odvija promet: prolaze kineski ratni brodovi, obilazi ga kineska obalna straža.

Kina pokušava osporiti dominaciju SAD-a u regiji

Kinesko stvaranje novog teritorija u Južnom kineskom moru samo je jedan dio šireg vojnog pritiska za kojeg se neki boje da namjerava osporiti američku dominaciju u regiji. Peking postavlja nosač zrakoplova, oprema nuklearne projektile s više bojnih glava, razvija rakete za uništavanje ratnih brodova, a sad gradi vojne baze daleko od svojih obala.

Morell objašnjava da je Kina sila u nastajanju te da ove teritorijalne pretenzije dolaze u trenutku kad azijske ekonomije generalno doživljavaju svoj procvat. Kina želi više utjecaja, Amerikanci su zabrinuti zbog gubitka dominacije, a Morell tvrdi da je to bitno pitanje za budućeg predsjednika ili predsjednicu SAD-a.

Umjetni otoci na kojima Kinezi grade bazu
Umjetni otoci na kojima Kinezi grade bazu AFP/AFP