Američki sud bez ikakvih dokaza strpao dvojicu nevinih mladića u zatvor. Sada su, 17 godina kasnije, konačno na slobodi

Dupree Glass i Juan Rayford imali su 17, odnosno 18 godina kada su uhićeni nakon pucnjave 2004.

Dvojicu muškaraca koji su odslužili gotovo 17 godina zatvora nakon što su osuđeni za pokušaj ubojstva kalifornijski sudac proglasio je nevinima. Prema novom zakonu, država im je dužna isplatiti po 140 dolara za svaki dan proveden iza rešetaka, odnosno oko 900.000 dolara.

Dupree Glass i Juan Rayford imali su 17, odnosno 18 godina kada su uhićeni nakon pucnjave 2004. godine tijekom svađe u kojoj je sudjelovala grupa tinejdžera u kući u Lancasteru, sjeverno od Los Angelesa. Dvije su osobe upucane vatrenim oružjem, no kako se navodi u sudskim dokumentima, ozljede nisu ozbiljne.

Obojica optuženika osuđena su za 11 točaka optužnice za pokušaj ubojstva i osuđena na 11 uzastopnih doživotnih kazni. “To suđenje uopće nije trebalo pokrenuti. Nije bilo dokaza koji bi ih povezivali s pucnjavom. Nula. Dokazali smo njihovu nevinost bez ikakve sumnje”, rekla je njihova odvjetnica Annee Della Donna za Associated Press.

Svjedoci povukli svoje priče

Na stranicama Sveučilišta u Kaliforniji navodi se kako je ovaj slučaj revolucionaran jer ograničava primjenu tzv. teorije o zoni ubijanja (“kill zone theory”). Može se primijeniti kada je optuženikov cilj određena osoba, ali ga okolnosti napada navedu na to da ubije sve u neposrednoj blizini kako bi osigurao smrt primarne mete. Stručnjaci tvrde kako se teorija primarno prakticira kada su u pitanju optuženici koji ne pripadaju bijeloj rasi pa ih se, shodno tome, može osuditi na duže kazne nego bijelce.

Osude Glassa i Rayforda uvelike su se oslanjale na iskaze samo dva svjedoka koji su kasnije povukli svoje priče. Dvojica muškaraca su od samog starta tvrdila kako nisu sudjelovala u pucnjavi. “Danas je divan dan, 20 godina živimo ovu noćnu moru. Napokon je gotovo, možemo nastaviti sa svojim životima”, rekao je Glass za Guardian. “Toliko sam dugo razmišljao o ovom danu. Razmišljao sam o tome kad sam bio u zatvoru 17 godina. Razmišljao sam o tome dok sam zadnje dvije godine bio slobodan”, rekao je Rayford.

Odvjetnici obrane rekli su da je ovaj slučaj prvi pokrenut u skladu s novim zakonom koji jamči odštetu optuženicima čiji su slučajevi odbačeni te im također dopušta iznošenje dokaza koji dokazuju njihovu nevinost.