Američko oružje za Sudnji dan snimljeno u Arapskom moru. Analitičari: 'Neobično, inače nikad ne odaju lokaciju. Ovo je poruka'

Prilično je neobično da SAD obaviještava svijet o lokaciji svojih nuklearnih podmornica

FOTO: U.S. Central Command

Mediji javljaju o neobičnom potezu američke mornarice koja je, potpuno nekarakteristično za dosadašnji pristup izvještavanju o kretanju takvih plovila, objavila da se jedna od nuklearnih podmornica klase Ohio upravo nalazi u Arapskom moru. Informacija je objavljena u sklopu izvještaja o posjetu visokog časnika, zapovjednika američkih snaga u regiji generala Michaela Kurille, koji je na podmornicu navodno došao kako bi provjerio operativne sposobnosti jednog od najvažnijih oružja u američkom arsenalu.

No, kako se Arapsko more nalazi na sjeveru Indijskog oceana, između Arapskog poluotoka, Roga Afrike i Indije, među stručnjacima za međunarodnu sigurnost prevladava stav kako je riječ o poruci problematičnim državama Bliskog istoka. Taj dojam pojačava izjava generala Kurille istaknuta u priopćenjima za javnost. Časnik je podmornicu USS West Virginia nazvao jednim od „krunskih dragulja nuklearne trijade“, ponosno naglasivši kako to plovilo demonstrira silu kojom SAD raspolaže na moru.

Nuklearna podmornica je zastrašujuće oružje

Američka mornarica trenutno raspolaže s 14 podmornica klase Ohio koje mogu ponijeti specijalizirane balističke projektile. Ti projektili izvorno su dizajnirani za nošenje do 24 rakete Trident s nuklearnim bojevim glavama, ali njihov je kapacitet u međuvremenu smanjen na 20 raketa kao dio sporazuma o kontroli naoružanja s Rusijom. Većina podmornica naoružana je projektilima Trident D5, koji mogu ponijeti do 14 nuklearnih bojevih glava, što je još uvijek strašan razorni potencijal za jedno plovilo.

Baš je zbog toga američka mornarica obično iznimno diskretna kada je riječ o lokaciji ove vrste podmornica. Premda nije otkriveno gdje je točno u Arapskom moru West Virginia izronila kako bi primila uglednog gosta, analitičari se slažu kako se Mornarica ovim potezom izložila znatnom riziku, prvenstveno u obavještajnom smislu. Kako je posjet dogovoren usred povećanja napetosti između SAD-a i zemalja u regiji, očito je da se ne radi o slučajnosti.

Upozorenje Iranu…

Posljednjih tjedana Iran se aktivnije uključio u sukob u Ukrajini, isporučivši Rusiji velik broj bespilotnih letjelica, takozvanih dronova samoubojica. Iranski dužnosnici također su izjavili za Reuters da njihova zemlja planira prodati Rusima stotine balističkih projektila kratkog dometa. Uz to, američki diplomati koji pregovaraju s Iranom o trajnom prestanku rada na nuklearnom programu tvrde da su razgovori ušli u fazu dugotrajnog zastoja.

No, vjerojatno najvažniji razlog zbog kojeg vlasti SAD-a žele podsjetiti Iran na svoju prisutnost u regiji jest nasilno gušenje velikih prosvjeda izazvanih smrću Mahse Amini, djevojke koja je umrla u pritvoru nakon što ju je vjerska policija privela zbog toga što nije pokrila kosu. „Pregovori o nuklearnom oružju više nisu ni na dnevnom redu. To nam nije u fokusu jer nema nikakvih pomaka”, rekao je vodeći američki pregovarač Robert Malley u intervjuu za CNN u ponedjeljak. “U ovom trenutku fokus je na onome što se upravo događa u Iranu.”

…ili podsjetnik Saudijskoj Arabiji?

Iran nije jedina država Bliskog istoka kojoj SAD želi poslati poruku o svojoj snazi. Tu je i Saudijska Arabija, navodni saveznik partnera Amerike, koja je nedavno pomogla sudjelovala u odluci Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) da smanji proizvodnju nafte, što će povećati cijene.

Općenito se smatra da je ta odluka korisna za Rusiju, čije je gospodarstvo pod teškim udarom energetskim i drugih sankcija Zapada. Rast cijena nafte moga bi imati negativne učinke za najistaknutije međunarodne partnere Ukrajine, uključujući Sjedinjene Države i razne europske države. Zbog toga nije čudno što je došlo do raskola između Washingtona i Rijada.

Rusija, Kina, Sjeverna Koreja…

Još neka objašnjenja za otvorenu prisutnost američke nuklearne podmornice u regiji punoj napetosti nudi The Drive, koji ističe kako se radi o poruci za Rusiju. Moguće je da Washington naprosto želi podsjetiti Vladimira Putina, u posljednje vrijeme vrlo sklonog zveckanju nuklearnim oružjem, da i SAD raspolaže sredstvima za ubojiti protuudar.

Tu je i činjenica da američka vojska i dalje gleda na Kinu kao na svojeg najvećeg konkurenta, te sve češće izražava zabrinutost zbog mogućnosti da Peking pokrene vojnu intervenciju protiv Tajvana prije kraja desetljeća, ili čak u narednih nekoliko godina. Također raste bojazan da bi niz provokativnih sjevernokorejskih lansiranja projektila i druge zabrinjavajuće vojne aktivnosti te zemlje mogle dovesti do novog testiranja nuklearnog oružja. Očito, više je nego dovoljno razloga zbog kojih bi SAD želio poslati poruku da je jedno od najubojitijih oružja još uvijek najmoćnije svjetske vojne sile spremno za akciju.