Amerika naglo ubrzava razmještanje nuklearnih bombi u Europi. Stručnjaci brinu: 'Moglo bi doći do eskalacije'

Amerika zamjenjuje bombe pohranjene u zračnim bazama u Njemačkoj, Italiji, Belgiji, Nizozemskoj i Turskoj

FOTO: AFP

Još otkako je Ukrajina početkom jeseni počela preokretati stanje na bojištu i potiskivati agresore s okupiranog teritorija, počele su špekulacije da bi Rusija mogla upotrijebiti nuklearno oružje. Istina, radikali s margina ruske medijske i političke scene prijetili su atomskim bombama i ranije, obično kada bi se osjetili isprovociranima podrškom Zapada zemlji koju je njihova vojska napala. No, prijetnje iz Rusije zazvučale su ozbiljnije kada su nuklearnu opciju počeli spominjati predsjednik Vladimir Putin i drugi lideri Ruske Federacije.

Logično, takve poruke zabrinule su Ukrajinu kao najvjerojatniju metu ruskog nuklearnog napada, ali i ostale zemlje slobodnog svijeta koje pomažu ukrajinski otpor Rusiji. Poljska je već izrazila spremnost da na svoj teritoriji primi američko nuklearno oružje i tako se pridruži Njemačkoj, Italiji, Turskoj, Nizozemskoj i Belgiji, europskim državama u kojima je raspoređen dio nuklearnog arsenala SAD-a.

Ubrzano raspoređivanje modernih bombi

Ako Washington zaista pristane na taj prijedlog Varšave, to će biti prvi put da SAD raspoređuje nuklearno oružje teritorij članice NATO-a koja je u Hladnom ratu bila dio sovjetskog bloka. Tim postupkom Bijela kuća bi ignorirala upozorenja predsjednika Vladimira Putina da će Rusija odgovoriti na bilo kakvo širenje vojnih sposobnosti saveza u svojoj nekadašnjoj sferi utjecaja. Washington se još nije javno izjasnio o poljskom prijedlogu, ali danas je objavljeno kako će SAD ubrzati raspoređivanje moderniziranog nuklearnog oružja na teritorijima ostalih europskih partnera.

Vijest o tome donosi portal Politico pozivajući se na dva američka diplomata „upoznata s tom tematikom“ te na diplomatsku depešu u kojoj je potvrđen ubrzani raspored razmještanja moderniziranog nuklearnog oružja. Prema tim izvorima, postavljanje novih gravitacijskih bombi B61-12, prvobitno predviđeno za proljeće 2023., sada se planira za prosinac ove godine.

Tu vijest američki dužnosnici navodno su priopćili NATO saveznicima tijekom sastanka iza zatvorenih vrata u Bruxellesu ovog mjeseca. Novije inačice oružja koje je trenutno na raspolaganju američkim strateškim bombarderima stacioniranim u europskim bazama bit će raspoređene u skladišnim objektima diljem teritorija savezničkih europskih država.

Rusija i SAD održali velike nuklearne vježbe

Najava raspoređivanja novih bombi došla je nekoliko dana prije nego što je NATO započeo godišnju nuklearnu vježbu poznatu kao ‘Steadfast Noon’, ili ‘Postojano podne’. Dvotjedna vježba završava u nedjelju i uključuje gotovo 70 borbenih aviona i drugih letjelica. U srijedu je Rusija održala nuklearnu vježbu koju je njezin ministar obrane opisao kao simulaciju “masovnog nuklearnog napada” u znak odmazde za nuklearni napad na Rusiju. Rusija je tijekom vježbe nazvane ‘Grom’ testirala bombardere, podmornice i projektile koji mogu nositi nuklearno oružje.

Takav razvoj događaja zabrinuo je stručnjake specijalizirane za međunarodnu nuklearnu strategiju. Hans Kristensen, direktor Projekta nuklearnog informiranja pri Federaciji američkih znanstvenika, iznenađen je odlukom da se ubrza slanje novog nuklearnog oružja u Europu. Prema njemu, to bi mogla biti poruka Washingtona europskim saveznicima koji zabrinjava ruska agresivnost.

“Pretpostavljam da je to više usmjereno prema NATO-u nego prema Rusiji”, slaže se Tom Collina, direktor u Plowshares Fundu, zakladi koja se zalaže za nuklearno razoružanje. Collina je istaknuo kako u Europi već ima dovoljno nuklearnog oružja. “Rusi to znaju. Te bombe rade sasvim dobro. Sada će stići nove, ali to zapravo i nije neka razlika. No, njihovo raspoređivanje moglo bi biti način da se umiri saveznike koji osjećaju da ih Rusija ugrožava”, pojasnio je.

‘Moglo bi doći do eskalacije’

Ranije spomenuta depeša na koju se poziva Politico distribuirana je po Pentagonu i State Departmentu kako bi kreatorima američke obrambene politike ponudila sažet pregled tema o kojima su ministri obrane razgovarali na sastanku NATO-a. U dokumentu se navodi da je tijekom sastanaka 15 članica Saveza izrazilo zabrinutost te konstatiralo da NATO “ne smije popustiti pred Putinovom nuklearnom ucjenom”.

“S obzirom na sve veći volumen i razmjere ruske nuklearne retorike, dio saveznika zatražio je nastavak konzultacija u NATO-u kako bi se osigurala stalna spremnost i slanje dosljednih poruka”, dodaje se u depeši. Ta poruka ne zvučio agresivno, ali analitičar Collina upozorava da bi bilo kakvi potezi povezani s nuklearnim oružjem, koliko god ograničeni bili, mogu imati neželjene posljedice. “Moglo bi doći do eskalacije. Vidjet ćemo”, poručio je.

Najsvestranije bombe u arsenalu SAD-a

B61 je obitelj nuklearnih bombi prvi put razvijenih ranih 1960-ih i prvotno demonstriranih na podzemnim nuklearnim testovima u Nevadi. Tijekom desetljeća razvijeno je desetak verzija te bombe, ali većina ih je u međuvremenu povučena. Programom produljenja životnog vijeka B61-12 vrijednog 10 milijardi dolara upravlja Ministarstvo energetike. Trebalo bi biti zamijenjeno nekoliko ranijih verzija, uključujući oko 100 bombi pohranjenih u zračnim bazama u Njemačkoj, Italiji, Belgiji, Nizozemskoj i Turskoj.

Bojna glava na toj vrsti bombi jedna je od najsvestranijih u arsenalu SAD-a jer se njezina eksplozivna snaga može povećavati ili smanjivati ​​ovisno o meti, što B61-12 čini oružjem male ili srednje snage, prema potrebi.

Sve nadogradnje bombi koje će biti raspoređene u Europi obavljene su na nenuklearnim aspektima njihovog dizajna. Uključuju uklanjanje padobrana i ugradnju novog repnog kompleta i drugih poboljšanja za “znatno veću točnost”, rekao je Kristensen iz Projekta nuklearnog informiranja. Nove verzije bombi dizajnirane su tako da ih mogu nositi različiti američki i saveznički bombarderi i borbeni avioni, uključujući bombardere B-2 i B-21 i borbene zrakoplove F-15, F-16, F-35 i Tornado.

Ništa od ublažavanja koje je obećavao Biden

Još jedan važan aspekt priče o raspoređivanju američkog nuklearnog oružja u Europi čini The Nuclear Posture Review. Riječ je o dokumentu (ili dokumentima) kojima se određuje kakva bi trebala biti uloga nuklearnog oružja u američkoj sigurnosnoj strategiji administracije određenog predsjednika. Ministar obrane SAD-a Lloyd Austin rekao je ovog mjeseca saveznicima u NATO-u da će u NPW-u, koji bi trebao biti objavljen u narednim danima, biti zadržana desetljećima dugu politika “proračunate dvosmislenosti”, stoji u depeši na koju se poziva Politico.

To je značajan otklon od komentara koje je predsjednik Joe Biden davao tijekom predsjedničke kampanje 2020., kada je rekao da će razmotriti promjenu američke nuklearne politike, odnosno spomenuo mogućnost da će jedina svrha atomskog oružja postati odvraćanje od nuklearnog napada na SAD ili njegove saveznike, što već dugo zahtijevaju skupine koje se zalažu za nuklearno razoružavanje. Austinovo jamstvo europskim saveznicima da će nuklearna politika SAD-a ostati nepromijenjena važno je u trenutku kada Zapad u Washingtonu traži oslonac pri konfrontaciji s nuklearnim silama Rusijom i Kinom.