Amerikanci objavili snimke, tajne službe za napad krive Iran; što dosad znamo o situaciji u Saudijskoj Arabiji?

Šteta na naftnim postrojenjima ukazuje na smjer napada s područja koje ne pripada Hutijima

FOTO: Screenshot

Amerika je objavila satelitske snimke kojima želi potvrditi svoje optužbe da Iran stoji iza napada na jedno od najvažnijih postrojenja za preradu nafte u Saudijskoj Arabiji. Također, američka administracija, kako kažu, svoje optužbe temelje i na informacijama koje su prikupile američke tajne službe. Iran, za to vrijeme, opovrgava umiješanost u subotnje napade na naftna postrojenja, za koje su odgovornost preuzeli jemenski pobunjenici Hutiji, bliski Iranu.

Neimenovani američki dužnosnici u razgovoru za američke i strane medije izrazili su sumnju u povezanost Hutija. Napad je prouzrokovao pad proizvodnje nafte od pet posto na globalnoj razini, što je posljedično dovelo do oštrog povećanja cijena goriva u svijetu.

Napad nije mogao doći s Hutijskog područja?

Američki državni tajnik Mike Pompeo tijekom vikenda je optužio Iran za napade, pritom ne pruživši nikakve dokaze, zbog čega je Teheran Ameriku optužio za obmanu. U nedjelju, predsjednik Donald Trump je gotovo pa direktno optužio Iran, te nagovijestio moguću vojnu intervenciju kada se pronađe pravi krivac.

Neimenovani izvori iz američke vlade tijekom vikenda su razgovarali s New York Timesom, ABC-om i Reutersom, a jedan od njih je ispričao da je bilo 19 točaka napada, a svi su došli iz smjera sjeverozapada, što ne odgovara smjeru teritorija Jemena kojim upravljaju pobunjeni Hutiji. Njihovo područje se nalazi jugozapadno od saudijskih naftnih postrojenja. Dužnosnici sugeriraju da je točniji smjer sjeverni Golfski zaljev, Iran ili Irak. Iran tvrdi da napadi nisu lansirani s njihovog područja.

Oštećenja na postrojenjima su sa zapada

Prema objavljenim satelitskim snimkama, oštećenja na spremnicima naftnog postrojenja Abqaiq nalaze se sa zapadne strane. Dužnosnici s kojima je razgovarao New York Times tvrde da je napad izvršen kombinacijom dronova i krstarećih raketa, no da nisu svi pogodili svoje ciljeve. Dužnosnik koji je razgovarao s ABC-jem tvrdi da je Trump posve uvjeren da Iran stoji iza napada, piše BBC.

Zbog cijele situacije, cijena nafte je imala najveći skok u jednom danu još od skoka 1991. godine, tijekom Zaljevskog rata, kada je cijena skočila 20 posto i pala odmah dan nakon. Cijena barela nafte skočila je na čak 71,95 dolara u jednom trenu. Cijene su se u međuvremenu smanjile, nakon Trumpove najave da će na tržište otpustiti dio američkih strateških rezervi nafte. Međutim, cijene goriva bi mogle porasti kroz sljedećih nekoliko tjedana.

Konflikt je krenuo 2015. godine

Hutiji su i ranije lansirali krstareće rakete i dronove u naseljena područja Saudijske Arabije, gdje su u napadima ubili barem četvero civila. Jemenski rat eskalirao je 2015. godine, kada su Hutiji zauzeli kontrolu nad većim dijelom zapadnog dijela države, zbog čega je predsjednik Abdrabbuh Mansour Hadi morao pobjeći u inozemstvo.

Hutiji su postajali sve opasniji, a vjeruje se kako ih financira i podržava regionalna grupa Shia u Iranu. Saudijska Arabija i osam drugih sunitskih arapskih država počele su s bombardiranjem područja, u pokušaju vraćanja Hadija na vlast u Jemenu. Prema podacima UN-a, u sukobu je stradalo barem 7290 civila, a 80 posto stanovništva, odnosno oko 24 milijuna ljudi, treba humanitarnu pomoć. Njih 10 milijuna ovisi direktno o humanitarnoj pomoći.