Bivši al Asadovi zatočenici pričaju o njegovim zatvorima u kojima je, u četiri godine, pomrlo 18.000 ljudi

Novo izvješće otkriva detalje o zloglasnim zatvorima

A handout picture released by the official Syrian Arab News Agency (SANA) on May 22, 2014 shows a general view of the Aleppo prison after Syria's army broke a siege of the prison, cutting off a major rebel supply route in the main northern city of Aleppo. Tanks and armoured vehicles rolled into the grounds of the prison, more than a year into a rebel siege of the sprawling complex, the Syrian Observatory for Human Rights said. AFP PHOTO / HO / SANA
== AFP PHOTO/HO/SANA == RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / SANA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS === / AFP PHOTO / SANA / HO
FOTO: AFP

“Mogu te sad hladno ovdje ubiti i nitko me neće ništa pitati”, rekao je stanovitom Abuu Anasu njegov čuvar, tip iz Sirijskih zračnih snaga, najmoćnije tamošnje tajne službe. Čuvar mu je obećao da će ga pustiti iz zatvora u Alepu, ako mu Anas plati 100.000 dolara. Da mu pokaže kako je sasvim ozbiljan, upucao je drugog zatvorenika u glavu.

Bashar je Bog” – rekao mu je drugi dan – “može ti dati život i može ti oduzeti život”. Anas, poslovni čovjek iz Alepa uhićen prosvjedu 2011. godine bio je, na bizran način, sretan. Mogao je platiti mito. Pritom je bio iznimno rijetka iznimka. Kako je pokazalo novo izvješće Amnesty Internationala pušteno u srijedu, koji je prvi detaljno prenio Foreign Policy, u sirijskim je zatvorima u razdoblju od 2011. do 2015. stradalo 18 tisuća ljudi.

Zatvorenik koji se pokušao ubiti

Oni koji su preživjeli svjedoče o jezivim uvjetima. Pretrpanim ćelijama, dugotrajnim zatvaranjima u samicama, ponižavanju i seksualnom uznemiravanju. Nedstaje hrane, vode i medicinske njege. I zahoda je puno premalo.

Zarobljenici su znali provoditi dane i tjedne u ćeliji s truplima. Druge su zastrašivali s lažnim streljanjima, prijetnjama protiv članova obitelji i tako dalje. Dok bi čuvari izvukli nekolicinu zatvorenika i mlatili ih šmrkovima i buzdovanima, drugi su to morali gledati.

Jedan od zatvorenika, Mohannad, rekao je istražiteljima humanitarne organizacije da se pokušao ubiti tako što je zgrabio žicu od struje. Danima prije toga čuvari su ga maltretirali. Uvjerili su ga da negdje u istom trenutku neki drugi čuvari mlate njegovu mamu.

Režim niječe kršenje ljudskih prava

U izvješću stoji da je svatko za koga je vlada posumnjala da bi im mogao biti prijetnja, imao veliki rizik da završi na mučenju u zatvoru, gdje su mnogi umrli zbog zlostavljanja i loših uvjeta. Na meti su bili i aktivisti za ljudska prava, novinari i ljudi koji pružaju pomoć civilima.

Tortura i grub tretman nisu novost za sirijske zatvore, oba režimska vladara i Bashar i njegov otac Hafez Assad desetljećima su koristili takav oblik zastrašivanja. No, stvari su se pogoršale nakon što je 2011. izbio građanski rat. Režimski vođe niječu kako se krše ljudska prava, i ne dopuštaju istražiteljima agencija za ljudska prava da uđu u njihove zatvore. Amnesty International informacije prikuplja od bivših zatočenika.