Masovni ubojica Breivik kukao na sudu: 'Ne vjerujem da bez suvislih ljudskih odnosa mogu dulje preživjeti'

Kaže da mu je žao zbog onog što je učinio te da je voljan odreći se politike

Anders Behring Breivik (R) is pictured on the first day of the trial where he is requesting release on parole, on January 18, 2022 at a makeshift courtroom in Skien prison, Norway. The mass murderer Anders Behring Breivik, who now calls himself Fjotolf Hansen, was in 2012 sentenced to a at least 21 years inprisonment. Under Norwegian law, Breivik is entitled to a review in court after the initial term of 10 years. 77 people lost their lives in the attacks that took place in Oslo and Utøya (Utoya) on July 22, 2011. (Photo by Ole Berg-Rusten / NTB / AFP) / Norway OUT
FOTO: AFP

Anders Behring Breivik, krajnje desni terorist koji je 2011. u Norveškoj ubio 77 ljudi, rekao je u utorak na sudu da mu je žao što je to učinio te se rasplakao i rekao da mu je život u zatvorskoj izolaciji noćna mora te da zbog toga svaki dan pomišlja na samoubojstvo.

Masovni ubojica je 2011. u svom krvavom pohodu prvo usmrtio osmero ljudi automobilom bombom, a potom je na otočiću Utoyi pobio 69 sudionika skupa mladih laburista. Od tada je u potpunoj izolaciji.

Breivik tuži državu u pokušaju da ukine njegovu izolaciju i restrikciju komunikacije s vanjskim svijetom, tvrdeći da mu se krše ljudska prava.

Kaže da pomišlja na samoubojstvo

“Ne vjerujem da bez suvislih ljudskih odnosa mogu dulje preživjeti. I dalje sam osoba i postoji granica koju osoba može podnijeti. Svaki dan je noćna mora, svaki dan pomišljam na samoubojstvo”, rekao je Breivik. Saslušanje je održano u sportskoj dvorani u zatvoru maksimalne sigurnosti.

Na pitanje državnog odvjetnika Andreasa Hjetlanda kako sada gleda na događaje na Utoyi odgovorio je: “Žao mi je što sam to učinio, voljan sam odreći se politike”.

Breivik je u odjelu zatvora visoke sigurnosti Ringerike, smještenom oko 70 kilometara sjeverozapadno od Osla, na jezeru na kojem je i napadnuti otok. To je treći zatvor u kojem boravi.

Ispit za državu

Njegov slučaj ispit je za državu koja je i dalje pogođena njegovim činom, a istovremeno se ponosi pravosudnim sustavom koji naglasak stavlja na rehabilitaciju zatvorenika. Odvjetnici koji zastupaju ministarstvo pravosuđa tvrde da Breivik mora ostati izoliran jer i dalje predstavlja sigurnosnu prijetnju.

Njegovu izolaciju prozivaju “relativnom” jer komunicira s čuvarima, svećenikom, zdravstvenim radnicima te donedavno i volonterom kojeg sad više ne želi vidjeti. Osim toga, Breivik se svaki drugi tjedan druži se dva zatvorenika sat vremena.

Njegovi odvjetnici pak tvrde da Norveška krši Europsku povelju o ljudskim pravima koja kaže da “nitko ne bi smio biti podvrgnut mučenju te nehumanom ili degradirajućem postupanju”.