Analiza general-bojnika: ‘Svi zanemaruju da Rusima na ključnom frontu ide dobro. Ako zauzmu Odesu…’

Umirovljeni australski visoki časnik analizirao je važnost ruske južne ofenzive na Ukrajinu i što bi se moglo dogoditi

Ruska invazija na Ukrajinu napredovala je sporije od očekivanja Moskve zbog čvrstog otpora Ukrajinaca i brojnih logističkih problema. Rusija je napredak ostvarila u svojoj južnoj ofenzivi koja je krenula iz anektiranog Krima te je prošlog tjedan grad Herson pao pod njihovu kontrolu, iako tamošnji građani nastavljaju pružati otpor. Kontrola nad Hersonom omogućila je ruskim snagama da Kijevu odsijeku pristup Crnom moru i otvara im put za napad na zapad, prema strateško važnom lučkom gradu Odesi.

Bivši general bojnik u australskoj vojsci i autor knjige o budućim ratovima, Mick Ryan, analizirao je važnost rata na jugu Ukrajine ustvrdivši kako je to ključan element ruske akcije. “Na jugu je 13 ukrajinskih morskih luka iz kojih je 2021. izvezeno 150 milijuna tona tereta. To predstavlja 60 posto izvoza i 50 posto uvoza za cijelu Ukrajinu”, napomenuo je Ryan.

Posebno je istaknuo važnost Odese, koju Rusija, kako je jučer ustvrdio Volodimir Zelenskij, priprema granatirati. “Zauzimanjem Odese i cijele južne obale Ukrajine, Rusija bi dobila kopneni koridor do Krima i istovremeno ugušila ukrajinsko gospodarstvo. Odesa je ključna i za uvoz pomoći iz Zapada. Zauzme li Rusija Odesu to bi za njih bila psihološka i politička pobjeda te veliki strateško-logistički problem za Ukrajinu, jer bi odsjekli veliki izvor prihoda za proračun vlade”, ustvrdio je Ryan.

Važnost Odese i juga

Umirovljeni australski general bojnik je kazao kako su upravo zbog tih razloga, i važnosti Odese i juga Ukrajine, analize prije početka rata predvidjele upravo taj dio zemlje kao moguće glavno bojište u nekoj ruskoj invaziji na Ukrajinu. Ryan je objavio kartu moguće invazije koju je u siječnju ove godine napravio Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS).

Ryan je istaknuo kako su ruske snage upravo na jugu imale više uspjeha dok su istovremeno ofenzive na sjeveru i istoku zastale. “Ruske trupe su odmah na početku invazije počele napredovati iz Krima i Donjecku gdje su se okupljali. Dok su se Ukrajinci dobro borili izgleda da je bilo značajno više ruskih kopnenih snaga na jugu”, opisao je Ryan dodavši kako je odmah na početku rata bilo jasno da su Ukrajinci na jugu imali problema.

Napominje kako je dan nakon početka invazije i Zelenskij govorio o problemima na jugu zemlje. “Najproblematičnija situacija danas je na jugu. Naše snage žestoko se bore u predgrađima Hersona… Neprijateljske snage iz okupiranog Krima pokušavaju doći do Melitopola”, rekao je Zelenskij 25. veljače. Rusija je tjedan dana kasnije zauzela Herson i uspostavila kopneni koridor od Krima do svojeg teritorija, što su i pokušavali tijekom prvih dana rata. Ryan je napomenuo kako se i dalje vode bitke oko Mariupolja, ali smatra da grad neće dugo izdržati.

 

Zašto su Rusi uspješniji na jugu?

Ryan je zatim analizirao zašto je Rusija na jugu uglavnom bila uspješnija nego na sjeveru i sjeveroistoku. “Obrana Kijeva, strateški je glavni napor Ukrajine. To je njihova prijestolnica i ima značajnu političku, logističku i kulturnu vrijednost. Također je središte kampanje za utjecaj na svijet. Ukrajinci su raspodijelili većinu svojih snaga na sjever i sjeveroistok”, istaknuo je umirovljeni general bojnik.

“Drugi razlog je da su Rusi uspjeli raspodijeliti značajnu količinu borbene snage na jug i prije rata – oko 15 bataljona u regijama Rostov i Krasnodar i još oko 15 bataljuna u Krimu. Ruske snage su iz tih lokacije krenule iz uspostavljenih vojnih baza koje su dobra logistička središta. Naprimjer ruske trupe koje su u Ukrajinu krenule iz Bjelorusije to nisu imale. Zbog toga je logistička podrška na jugu bila manje kompleksna”, ocijenio je Ryan istaknuvši da Rusija ima i mogućnost iskrcavanja snaga s mora te su zbog toga Ukrajinci morali paziti na to.

“Na kraju, i ovo je čista spekulacija, vodstvo i planiranje kampanje na jugu je izgleda bolje nego ono na sjeveru. Dok su često išli u različitim smjerovima, južna ofenziva je uglavnom napredovala bez velikih pauza koje smo vidjeli na sjeveru i sjeveroistoku”, zaključio je.

Što bi se moglo dogoditi?

Pojasnio je i kako bi mogao izgledati nastavak ruske invazije. Ryan smatra da bi kontrola nad južnom obalom Ukrajine Rusiji dala uporište da okruži ukrajinske snage na istoku zemlje, pogotovo oko Donbasa i linije razdvajanja ukrajinskog i separatističkog teritorija. Tvrdi i kako će Ukrajinci u budućnosti morati odlučiti hoće li prepustiti taj teritorij Rusiji kako bi sačuvali svoje snage koje su u velikom broju na istoku.

“Osvajanje juga Rusiji omogućuje pokretanje napada da okruže i zauzmu Dnjipro. Taj grad je od velike strateške važnosti za Ruse, jer bi im njegovo zauzimanje omogućilo strateško, logističko i transportno središte na jugoistoku. Kontrola nad Dnjiprom bi Rusiji omogućila zauzimanje ukrajinskog teritorija istočno od rijeke Dnjeper”, konstatirao je Ryan dodavši da ako dođe do toga, kao i do zauzimanja Kijeva, Rusija bi mogla ponuditi uvjete ukrajinskom vodstvu za prekid sukoba.

Ustvrdio je kako su sada Rusi okrenuti prema Odesi, kao značajnom operacijskom cilju. Navodno je ruska pješadijska brigada ukrcana na brodove i spremna za iskrcavanje na obali. “Zauzmu li Odesu to bi moglo osloboditi snage za daljnje akcije uključujući i uz zapadne granice kako bi spriječili dolazak pomoći Zapada. Mogli bi uspostaviti i rezervu da izmjenjuju trupe i iskoriste strateške prilike. Uspjeh Rusije na jugu mogao bi imati utjecaj na bilo koji dogovor o prekidu rata”, zaključio je Ryan.