Analiza Putinovog sumanutog, antizapadnog govora: jasno je, upravo smo ušli u novu fazu rata

Dopisnik Financial Timesa koji 15 godina prati Putina: 'Da sam zapadni dužnosnik koji se pita je li u stanju koristiti nuklearno oružje, bio bih vrlo zabrinut'

Ruski diktator Vladimir Putin održao je zapanjujuće ogorčen govor, kojim je formalno objavio otimanje dijela ukrajinskog teritorija. No, Putin je o Ukrajini i aneksiji govorio relativno malo. Većina današnjeg obraćanja sastojala se od dosad najoštrije retorike protiv zapadnih demokracija, imperijalistima koje treba uništiti.

“Želimo predvoditi anti-kolonijalni pokret koji će osloboditi svijet”, grmio je Putin pred okupljenim ruskim uglednicima. “Moramo završiti ovo sramotno poglavlje. Zapadna hegemonija bit će uništena. Ovo je neizbježno. Moramo to učiniti za svoje ljude, za veliku povijesnu Rusiju”.

“Zapad već stoljećima govori da donosi slobodu i demokraciju svijetu. Istina je upravo suprotna. Sjetite se Hirošime i Nagasakija, savezničkog bombardiranja njemačkih gradova, Vijetnama i Koreje. Zapad želi unišiti i oslabiti našu zemlju. Stalno traži nove načine da udare protiv nas”.

Iskusni dopisnik: ‘Bio bih vrlo zabrinut’

Dopisnik Financial Timesa Max Seddon kazao je kako 15 godina prati Putinova obraćanja i da nikada nije imao toliko anti-zapadnjački govor. “Da sam zapadni dužnosnik koji se pita je li u stanju koristiti nuklearno oružje, bio bih vrlo zabrinut”.

“Zapadom vlada čisti stonizam”, govorio je Putin, pa napao “netradicionalne odnose” i “operacije promjene spola” u zapadnim zemljama. “To je nedopustivo. Mi imamo našu vlastitu budućnost. Istina je na našoj strani. Rusija je na našoj strani”, vikao je, uz ovacije okupljenih.

Što zapravo želi s pripajanjem

Dvije su ključne teorije o hitnom i nasilnom pripajanju ukrajinskog teritorija. Prva, ona racionalnija, po kojoj će Putin izvesti isto što i 2014. godine s Krimom: nakon aneksije proglasiti ostvarenje većine ciljeva svoje operacije te znatno smanjiti aktivan oružani sukob, konsolidirajući vojne snage i vrebajući iduću priliku za eskalaciju.

To bi mu omogućilo da se privremeno odrekne ofenzivnih tendencija i orijentira na obranu pripojenog teritorija, uz snažnu diplomatsku ofenzivu kako bi smirio tenzije i što prije ukinuo sankcije. Za interne političke potrebe, mogao bi tvrditi da je uspješno liberalizirao dobar dio istočne Ukrajine, stvorio koridor prema Krimu i izgradio dobru bazu za sve buduće pretenzije prema ukrajinskom teritoriju.

Prijetnja u svakom trenutku

Druga opcija znatno je kompleksnija: umjesto ponavljanja scenarija iz 2014., Putin aneksijom samo priprema teren za dodatnu eskalaciju, kroz pojačanu retoriku prema Zapadu, sabotaže plinovoda i, u najgorem scenariju, korištenju taktičkog nuklearnog oružja. Svaka ukrajinska oslobodilačka akcija sada će se tretirati kao napad na ruski teritorij, a Kremlj ponavlja kako ga planirati braniti svim dostupnim sredstvima.

Prema današnjem ekstremno ratobornom govoru, gotovo je sigurno da se Putin ne misli zadovoljiti aneksijom dijela teritorija. Ulazimo u fazu rata koja je ruska propagandna mašinerija najavljivala najmanje dvije godine: otvoreni ideološki sukob i izuzetno neprijateljstvo prema zemljama liberalne demokracije, koje u svakom trenutku prijeti da preraste u nešto još gore.