Analiza: Slučaj propale kandidature Teda Cruza pokazuje kako je zapravo krahirala Republikanska stranka

U gotovo svim pitanjima, Cruz je ispao radikalniji od samog Trumpa

INDIANAPOLIS, IN - APRIL 29: Republican presidential candidate Sen. Ted Cruz (R-TX) speaks with the media before participating in a taping of Fox News Channel's The Sean Hannity Show at the Indiana War Memorial on April 29, 2016 in Indianapolis, Indiana. Cruz continues to campaign leading up to the state of Indiana's primary day on Tuesday.   Joe Raedle/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Okej, Donald Trump osvojio je republikansku predsjedničku nominaciju i sada se cijela civilizirana Amerika i veći dio svijeta zgražavaju.

Zaista, Trump je nedostojan da bude predsjednik bilo kakve političke organizacije, a kao potencijalni predsjednik Sjedinjenih Država on može postati opasan za globalnu sigurnost, ali i za samu ideju liberalne demokracije i brojne njene važne vrijednosti.

Međutim, stvarni je problem Republikanske stranke što njen poželjni kandidat, teksaški senator Ted Cruz, u mnogočemu zastupa radikalnije stavove od samog Donalda Trumpa.

Populističko uništavanje državnog proračuna

Kada je riječ o ekonomiji, osim što je libertarijanski zagovornik slobodne trgovine, Ted Cruz već godinama predlaže ukidanje sadašnjeg američkog poreznog sustava i uvođenje jedinstvene stope poreza: taj eksperiment jest uspio u nekim manjim zemljama, ali bi u Sjedinjenim Državama, kako su pokazale brojne analize objavljene i tijekom stranačke izborne kampanje, vrlo vjerojatno uništio državni proračun.

Riječ je, dakle, o najgoroj vrsti populizma. Nadalje, Ted Cruz strastveni je protivnik Obamine odluke da se poveća cijena minimalne radne satnice. Cruz, dapače, smatra da minimalna cijena rada uopće ne bi trebala biti propisana, jer “ona najviše šteti baš najugroženijima”.

Kada je, pak, riječ o kulturalno-ideološkim pitanjima, Ted Cruz fanatizirani je borac protiv pobačaja. U predizbornoj je kampanji, ali i ranije, više puta isticao kako se pobačaj smije obaviti jedino ako bi porod ugrozio ženin život.

Trump je ispao umjerniji od Cruza

S druge strane, Cruz je žestoki zagovornik smrtne kazne, kao i pobornik prava na nošenje oružja. Ted Cruz, nadalje, smatra da u Sjedinjenim Američkim Državama ne treba postojati zajednički školski standard, nego predlaže školovanje po vlastitu izboru.

Naposljetku, Cruz je jedan od najglasnijih kritičara Obamacarea, obveznog zdravstvenog osiguranja, koje je desecima milijuna Amerikanaca omogućilo liječničku skrb. Trump je u svim ovim pitanjima umjereniji od Cruza; radikalniji je jedino kada je riječ o odnosu prema imigrantima i stavu prema muslimanima.

Najekstremnija gledišta u šezdeset godina

U posljednjih šezdesetak godina, od vremena velikog republikanskog predsjednika Dwighta Eisenhowera pa sve do samog Georgea W. Busha, te kasnijih republikanskih predsjedničkih kandidata Johna McCaina i Mitta Romneyja, niti jedan republikanski vođa nije zastupao tako ekstremna ideološka gledišta kao Ted Cruz.

Temeljna definicija republikanskih predsjedničkih kandidata uvijek se svodila na umjereni konzervativizam, s više ili manje sklonosti prema laissez faireu te s više ili manje simpatija za ljudska prava.

Da je Ted Cruz, dakle, izabran za republikanskog predsjedničkog kandidata, taj bi političar svojim radikalizmom promijenio osnovni karakter američkih republikanskih predsjednika ili predsjedničkih natjecatelja.

Stvarni problem konzervativne scene

Donald Trump, pak, već sada mijenja okvir djelovanja američkih predsjedničkih kandidata: on se ponaša izvaninstitucionalno i nekontrolirano, što je prilično nepodnošljivo za zemlju koja je odgovorna za veći dio svijeta.

Prva istraživanja, srećom, pokazuju da će Hillary Clinton uvjerljivo pobijediti Donalda Trumpa. No, stvarni problem američke konzervativne scene jest što je morala birati između ekstremnog Cruza i huligansko-fašističkog Trumpa.

Republikanska stranka trenutačno nije kadra proizvesti ozbiljnog predsjedničkog kandidata. Čini se, nažalost, da su i Sjedinjene Države zahvaćene globalnim pokretom jačanja autoritarne vlasti i slabljenja liberalne demokracije.

Veselje ideologa radikalnog islama

Ako u Rusiji imamo Putina, koji redovito pobjeđuje na izborima, ako su se srednja i istočna Europa odlučile za ultrakonzervativne režime, ako Front National u Francuskoj dobiva tridesetak posto glasova, Trump i Cruz doimaju se kao logični prekooceanski sljedbenici ovog realno opasnog političkog trenda, koji ugrožava političku i kulturnu supstanciju modernih zapadnih društava.

Trumpu i Cruzu, ali i Marine Le Pen i Putinu, najviše se, razumljivo, vesele ideolozi radikalnog islama, jer u njima pronalaze idealne partnere za dugotrajni, što brutalniji vjerski rat.