Analiza uglednog instituta: Rusi nisu ni blizu sloma. Drastično su promijenili taktiku, imaju odgovore na većinu zapadnih oružja

Rusi su, prema novom istraživanju, daleko od potrošene vojne snage kakvom ih se želi prikazati

FOTO: Profimedia

Ruska vojska promijenila je način borbe 15 mjeseci nakon početka svoje katastrofalne invazije na Ukrajinu. Takva promjena predstavlja značajnu prijetnju za ukrajinske snage koje se pripremaju za veliku protuofenzivu, navodi se u studiji objavljenoj u petak. Percepcija slabosti ruske vojske u nekim je slučajevima zastarjela, ili je posljedica pogrešnog shvaćanja stanja među Rusima, prema novom izvješću britanskog Royal United Services Instituta (RUSI) na 30 stranica, prenosi Bloomberg.

Iako su u izvješću opisuje rusku vojsku koja je često nefunkcionalna, previše se oslanja na topništvo i pati od lošeg morala, istaknuto je i da se fokusiranje na te slabosti znači da se napredak Rusije na bojnom polju često zanemaruje. Studija je izrađena na temelju terenskih intervjua provedenih u razdoblju od travnja do svibnja, u kojima su sudjelovali pripadnici 10 ukrajinskih brigada koje su se borile protiv ruskih jedinica tijekom rata.

Razumijevanje načina na koji je Rusija promijenila svoj pristup važno je ne samo Ukrajini, već i članicama NATO saveza, koje se suočavaju sa sve neprijateljskije nastrojenom Moskvom.

Rusi su daleko od potrošene vojne snage

Prema Nicku Reynoldsu, jednom od dvojice autora izvješća, ruska vojska je daleko od potrošene snage kakvom ju se često smatra. “Puno toga se objavljuje na društvenim medijima kako bi se sugerirale manjkave sposobnosti Rusije, ali društveni mediji su preplavljeni propagandom s obje strane i u ovoj fazi smatrali smo da je potrebna realnija procjena”, rekao je Reynolds, dodajući da su očekivanja od ukrajinske vojske postavljena “vrlo, vrlo visoko”.

Rusija je u velikoj mjeri ispravila rane propuste u protuzračnoj obran, i to pravilnim povezivanjem raketnih sustava i njihovih senzora duž linija fronta dugačke 1200 kilometara, navodi se u izvješću. Kao rezultat toga, ruske su snage uspjele u velikoj mjeri otkloniti prijetnju koju predstavljaju ukrajinski HARM projektili, presresti brojne rakete i oboriti niskoleteći ukrajinski borbeni zrakoplov s udaljenosti od 150 kilometara.

Zapovjedni centri su sada ukopani u bunkere

Ruske sposobnosti za elektroničko ratovanje, sada raspoređene u zrakoplovima i među kopnenom vojskom, neprestano se razvijaju, što prema procjeni navedenoj u izvješću Ukrajinu košta 10.000 dronova mjesečno. Čini se i da ruske snage mogu dešifrirati ukrajinske šifrirane Motorola komunikacijske sustave u stvarnom vremenu, dodaje se u izvješću.

Ruski borbeni inženjeri su na terenu uspjeli izgraditi pontonske mostove velikom brzinom čak i na početku rata, a sada grade rovovsku obranu i složena minska polja koja će svaka ofenziva morati mukotrpno probijati. Ruski zapovjedni centri, koji su se prošlog srpnja pokazali ranjivima na precizne napade američkih raketa HIMARS, i čiji su komunikacijski sustavi bili rutinski hakirani, sada su ukopani u čvrste bunkere. Uz to, preuzeli su lokalne telefonske mreže na okupiranim područjima, izolirali ih i sada ih koriste za ratnu komunikaciju.

Tenkovi su modernizirani

Ruska vojska unaprijedila je također svoje glavne borbene tenkove T-80 i T-72 tako da su sada manje ranjivi na ukrajinski arsenal zapadnog protutenkovskog oružja, i to time što je poboljšala njihov oklop i učinila ih manje vidljivima projektilima koji su navođeni toplinom.

Rusiju se ranije naveliko ismijavalo na Zapadu zbog raspoređivanja zastarjelih tenkova T-55 i T-62 na liniju fronta, no oni ipak predstavljaju “ozbiljnu prijetnju bojnom polju”, stoji u izvješću. Ruski ih ne koriste kao klasične tenkove, već kao vatrena potpora za borbena vozila pješaštva koja imaju teži oklop i veće oružje.

Korištenje ‘ljudskih valova’ bilo je racionalno za Ruse

Često kritizirani prelazak na borbu u takozvanim ‘ljudskim valovima’ oko istočnog grada Bahmuta bio je racionalan, iako brutalan odgovor na velike gubitke oklopa, iskusnih vojnika i topničkog streljiva koje je Rusija pretrpjela ranije tijekom rata, objašnjava se u izvješću.

Tehnika uključuje organiziranje malih skupina “jednokratnog” lako naoružanog pješaštva u postrojbe koje se koriste za otkrivanje ukrajinskih položaja, nakon čega slijede iskusnije i bolje naoružane jedinice, navodi britanski Royal United Services Institute.

“Sve u svemu, ova struktura snaga je cinično, ali koherentno rješenje problema s kojim se suočavaju ruske kopnene snage. Sposobni su mobilizirati veliki broj osoblja, ali većina jedinica je loše kvalitete”, stoji u izvješću.

Ništa ne može sakriti loše rezultate

No, ništa od navedenoga ne može sakriti činjenicu da je hvaljena ruska vojska za sada imala loše rezultate, ne uspijevajući realizirati ambiciozne ciljeve predsjednika Vladimira Putina u Ukrajini. Isporuka britanskih i francuskih krstarećih projektila dugog dometa Ukrajini posljednjih dana označena je kao ozbiljan novi izazov za rusko zapovjedništvo smješteno duboko iza linija bojišnice, prema osobi bliskoj ruskom ministarstvu obrane.

Vojska se po prvi put susreće s modernim oružjem prema NATO standardima i teško se nosi s tim, prema Reynoldsu iz RUSI-ja i njegovom koautoru, Jacku Watlingu. Ta se neusklađenost možda pokazala posljednjih dana, kada je Ukrajina objavila da je upotrijebila novonabavljeni protuzračni obrambeni sustav Patriot za obaranje nekoliko najnovijih ruskih hipersoničnih projektila Kinžal.

Rusi kažu da su pogodili Patriot, SAD da je šteta neznatna

Rusija je nedugo nakon toga ustvrdila da su projektili ispaljeni u utorak navečer pogodili ciljeve i da je Kinžal uništio bateriju Patriota. Ali zamjenica tajnice Pentagona za medije, Sabrina Singh, izjavila je u četvrtak da je sustav pretrpio manju štetu, da je popravljen i ponovno je aktivan.

Odustajanje od napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu moglo bi ukazivati na rusku namjeru da pogodi i degradira vojne ciljeve prije početka protuofenzive, ali to zasad još nije jasno i potvrđeno, prema Benu Barryju, višem suradniku za kopnene snage na Međunarodnom institutu za strateške studije. “Ako su mete doista vojne, Ukrajinci nam to ne bi nužno rekli”, zaključio je Barry.