Apsolutno nevjerojatno. Tip kod Ugljana se pred curama hvalio ugroženom periskom

Po govoru se može zaključiti kako je riječ o lokalnom mladiću

FOTO: Morski.hr - čitateljica

Na otoku Galevcu, prekoputa Preka na Ugljanu, mlađi je muškarac okupljenom ženskom društvu pokazivao perisku, javlja Morski.hr, koji je od čitateljice dobio fotografije tog događaja. Na njima se vidi muškarca koji u ruci drži perisku, inače strog zaštićenu vrstu koju je zabranjeno vaditi iz mora, jer ih je tek nekoliko ostalo živih u Jadranu.

“Unatoč stalnim informacijama u medijima o pomoru periski i zaštiti istih nekim ljudima očito niti to nije dovoljno pa ih love kao vlastite trofeje”, poručila je žena koja je poslala slike.

Istaknula je kako se prema govoru radi o lokalcima. “Time ova priča postaje još tužnija. Nadam se da će daljnjim informiranjem javnosti ovakvih situacija ipak biti manje”, poručila je.

Nedavno poljski turist izvadio 29 periski

Policijski službenici pulske pomorske i aerodromske policije prošlog su mjeseca prekršajno sankcionirali 23-godišnjeg poljskog državljanina zbog posjedovanja periski i protiv njega je pokrenut prekršajni postupak. Nakon zaprimanja dojave na plaži u Fažani zatekli su mladog Poljaka koji je na zračnom madracu poslagao 29 ljuštura školjkaša plemenite periske, zakonom strogo zaštićenim školjkama čiji je izlov i posjedovanje zabranjeno.

Perisku štiti Zakon o zaštiti prirode, a Pravilnikom o strogo zaštićenim svojtama, svrstana je u strogo zaštićene zavičajne svojte. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja krajem srpnja je pozvalo građane da dojave lokacije na kojima su opažene žive jedinke periske i to zbog pojave smrtonosne zaraze koja je zahvatila te školjke u cijelom Mediteranu i zbog čega su pod visokim rizikom od izumiranja u cijelom Sredozemnom moru.

Od prve pojave zaraze i masovnog pomora u hrvatskom dijelu Jadranskog mora potvrđeno je 17 živih jedinki plemenite periske u prirodi, na različitim lokacijama duž Jadrana. “Sve je manji broj živih jedinki u moru pa je za opstanak vrste ključno pronaći potencijalno otporne jedinke koje bi se dalje mogle razmnožiti i stvoriti prirodni imunitet“, istaknulo je Ministarstvo koje u sklopu akcije “Jeste li ih vidjeli?” želi identificirati i očuvati žive jedinki plemenite periske (Pinna nobilis) u prirodi, kao i pratiti stanje njezine populacije.