Associated Press piše da ISIS ima 400 boraca istreniranih za napade na Europu, i još 8 bitnih stvari

U EU postoje tajne ćelije ekstremista koji samo čekaju naredbu za napad

Iraqi government forces celebrate while holding an Islamis Sate (IS) group flag after they claimed they have gained complete control of the Diyala province, northeast of Baghdad, on January 26, 2015 near the town of Muqdadiyah. Iraqi forces have "liberated" Diyala province from the Islamic State jihadist group, retaking all populated areas of the eastern region, a top army officer said today. The symbolic victory for Baghdad, which has at times struggled to push IS back, could clear the way for further advances against the jihadists . AFP PHOTO / YOUNIS AL-BAYATI / AFP / YOUNIS AL-BAYATI
FOTO: AFP

Teroristi tzv. Islamske države uvježbali su najmanje 400 boraca za smrtonosne napade na ciljeve u Europi. Također, u samoj Europi oformili su terorističke ćelije poput onih koje su udarile na Bruxelles i Pariz, koje samo čekaju zapovijed te vrijeme i mjesto napada, a cilj im je maksimalno krvoproliće, saznaje Associated Press, a prenosi Independent.

Mreža pokretnih i poluautonomnih ćelija pokazuje doseg te ekstremističke skupine u Europi, unatoč tome što gubi tlo pod nogama u Siriji i Iraku. Obavještajni dužnosnici iz Europe i Iraka navode kako je potvrđeno postojanje trenažnih kampova u Siriji, Iraku, a možda i zemljama bivšeg sovjetskog bloka, gdje se teroristi obučavaju za napade na Zapad.

Donosimo vam najvažnije stvari povezane s napadima u Bruxellesu i Parizu te funkcioniranjem terorističkih ćelija u Europi.

1. Uhićenje Abdeslama nije spriječilo teroriste

Abdelhamid Abaaoud, vođa pariških napada, prije no što je ubijen u policijskoj akciji rekao je kako je u Europu ušao u multinacionalnoj grupi od 90 boraca, koji su se raspršili “više ili manje svugdje”.

No, najveći uspjeh istražitelja – uhićenje Salaha Abdeslama, posljednjeg preživjelog terorista koji je sudjelovao napadima u Parizu – nije osujetilo napad na Bruxelles, koji je uslijedio četiri dana kasnije. Po zadnjim podacima, u tom je napadu poginulo 31 čovjek, a ozlijeđeno ih je tri stotine, od kojih se neki još bore za život.

Salah Abdeslam
Salah Abdeslam AFP

2. Potraga za teroristom i poveznica s Parizom

Trojica bombaša samoubojica koji su sudjelovali u briselskim napadima također su poginuli, odnosno raznijeli su se eksplozivom. Baš kao i u Parizu, belgijske vlasti sada tragaju za još jednim napadačem, jedinim preživjelim, snimljenim uoči napada u zračnoj luci Zaventem zajedno s dvojicom drugih bombaša.

Identitet tog muškarca zasad još nije poznat javnosti, a istražitelji strahuju da bi se mogao poslužiti mrežom koju je Salah Abdeslam uspješno koristio za skrivanje tijekom bijega.

3. Pogreška belgijskih vlasti

Naime, Abdeslam se skoro cijelo vrijeme skrivao u briselskoj četvrti Molenbeek, u kojoj je odrastao, a koja je poznata kao utočište džihadista, kako je kazao belgijski ministar vanjskih poslova Didier Reynders. Neki od tih 400 do 600 boraca ISIS-a uvježbanih za napade u Europi bili su među 5000 Europljana koji su otišli u Siriju boriti se na strani terorista, ističu dužnosnici.

Dvojica od trojice briselskih bombaša, braća Ibrahim i Khalid El-Bakraoui, po belgijskim vlastima nisu bili povezani s ekstremistima, iako je kasnije isplivalo kako je Interpol objavio crvenu tjeralicu za Khalidom, a turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan kazao je danas da su Ibrahima uhitili na tursko-sirijskoj granici i deportirali u Belgiju pod sumnjom da je strani borac za ISIS. No, belgijske vlasti nisu našle poveznicu s terorizmom pa su ga pustile.

Muškarci osumnjičeni za napad
Muškarci osumnjičeni za napad AFP

4. Nova taktika tajnih ćelija ekstremista

U objavi kojom je ISIS preuzeo odgovornost za napad istaknuto je da je u Bruxelles poslana “tajna ćelija vojnika”. Postojanje takvih ćelija potvrdio je i Europol u svojem izvješću iz siječnja ove godine. Jedan je europski dužnosnik kazao kako takve ćelije vode frankofone osobe povezane sa sjevernom Afrikom, Francuskom i Belgijom, i oni su izravno odgovorni za razvoj strategije napada u Europi.

Isti je dužnosnik imao uvid u zapise s ispitivanja bivših ISIS-ovih boraca koji su se vratili u Europu i kazao je kako su odali da se članovi tajnih ćelija uvježbavaju u strategiji, rukovanju eksplozivima te tehnikama nadzora.

“Razlika je u tome što su ranijih godina oni bili kraće obučavani, a sada trening traje duže. Promijenjen je i cilj – više nije važno ubiti što je više moguće ljudi, već počiniti što više napada, tako da neprijatelj mora potrošiti više novca ili angažirati više ljudi. Takav je aktualni ritam terorističkih akcija”, kazao je on.

5. Okidač za napade

Slične metode razvijala je i al-Qaida, ali ISIS je sve podigao na novu razinu. Tzv. vanjske operacije razlikuju se u još jednoj stvari – njihovi izvršitelji ne moraju nužno primati naredbe iz ISIS-ovih uporišta u Raqqi, Siriji ili negdje drugdje.

Pripadnici sinajskog ogranka ISIS-a
Pripadnici sinajskog ogranka ISIS-a YouTube

U slučaju briselskih napada, vjerojatno je da je okidač bilo uhićenje Salaha Abdeslama, no akcija se sigurno već ranije pripremala, samo je sada izvedena prije no što je bilo planirano. “Ovo nije izvedeno kao odgovor na uhićenje. Ipak, ono je možda požurilo planiranje i izvršenje”, rekao je Magnus Ranstorp, švedski sigurnosni analitičar. “Napadači su vjerojatno dio iste serije ekstremista koji su došli iz Sirije.”

6. Obuka u Sjevernoj Africi, Siriji i Libiji

Nekoliko sigurnosnih dužnosnika kazalo je kako postoji sve više dokaza koji upućuju na to da se veći dio obuke odvija u Siriji, Libiji i drugdje u Sjevernoj Africi. “Za napade ovakve sofisticiranosti trebate obuku, planiranje, materijale i krajolik”, rekao je Shiraz Maher, viši znanstveni suradnik na Međunarodnom centru za istraživanje radikalizacije u Londonu.

7. Nova grupa terorista stigla iz Turske

Za mnoge je obavještajne i sigurnosne dužnosnike sada najvažnije pitanje koliko je još terorista uvježbano i spremno za nove napade. Jedan je visoki irački obavještajni dužnosnik kazao da su se ljudi iz terorističke ćelije koja je organizirala pariške napade raspršili diljem Njemačke, Velike Britanije, Italije, Danske i Švedske. Nedavno je nova grupa prešlao iz Turske, dodao je on.

8. Eksploziv od kemikalija iz kućanstva

Najnovije ime u popisu terorista, Najim Laachraoui, živio je u Bruxellesu i imao diplomu strojarstva. Po francuskim i belgijskim dužnosnicima, uprao je on izradio samoubilačke prsluke korištene u napadima u Parizu.

Napadači su koristili eksploziv poznat kao Triacetone Triperoxide (TATP), koji je izrađen od uobičajenih kućanskih kemikalija. U stanu povezanom s briselskim napadačima pronađeno je čak 15 kilograma TATP-a, zajedno s drugim eksplozivnim materijalom.