Australija će izbjeglicama platiti 70 milijuna dolara odštete, i to je prilično važno za one koji su i dalje zatočeni na Manusu

Jedna je to od najznačajnijih pravih odluka vezanih za poštivanje ljudskih prava

People attend a candlelight vigil in support of asylum seekers, in Melbourne on February 23, 2014. Hundreds of people participated in the candlelight vigil in the major cities of Australia in response to the death of 23-year-old Iranian man Reza Berati who died in a detention centre on Manus Island on February 18. AFP PHOTO / ESTHER LIM / AFP PHOTO / ESTHER LIM
FOTO: AFP

Australija je pristala platiti 70 milijuna australskih dolara za više od 1900 izbjeglica i tražitelja azila zatvorenih na otoku Manusu u sklopu jedne od najznačajnijih pravnih odluka vezanih uz poštivanje ljudskih prava u toj zemlji.

“Smatra se da je ovo najveća nagodba oko kolektivne tužbe u području ljudskih prava u australskoj pravnoj povijesti”, ističe tvrtka Slater i Gordon, koja je podnijela tužbu u ime zatvorenika. Glavni odvjetnik tvrtke Andrew Baker smatra kako ova nagodba pokazuje neupitnu važnost pristupa pravdi.

‘Australska vlada bar je priznala što su radili’

“Iako nikakva količina novca ne bi u potpunosti odgovarala groznim uvjetima u kojem su zatvorenici živjeli, nadamo se da će im današnja nagodba pružiti priliku zatvoriti to crno poglavlje u životu”, dodao je Baker.

Sudanac Abdul Aziz Muhammad, koji je boravio na tom otoku, za britanski je Guardian otkrio da je ova nagodba dala nadu onima koji su tamo zatvoreni. “Drago mi je da je australska vlada barem priznala što su nam radili u protekle četiri godine”.

Na otoku Manus i dalje su stotine izbjeglica

Tužba koju su Slater i Gordon podigli odnosi se na period između studenog 2012. i prosinca 2014. godine. To razdoblje uključuje nemire u veljači 2014. kad je teško ozlijeđeno više od 70 izbjeglica. U ta tri dana nasilja policija je pucala na tražitelje azila, a nekolicina je probodena nožem, te su im prerezana grla kad su u njihov kamp ušli prosvjednici izvana, piše Guardian.

Zaštitari su tada ubili Iranca Rezu Baratija. Na otoku Manus i dalje se nalazi stotine izbjeglica, a Australija inzistira da nitko od njih neće biti preseljen u Australiju, piše BBC. Centar na tom otoku trebao bi se zatvoriti u listopadu ove godine.