Bačić je uspio pokrenuti obnovu kuća. Ali zato što država notorno kasni, cijene su enormno skočile

Tri godine od potresa, situacija se pogoršala: Europa se bori s inflacijom, dok u Hrvatskoj nema ni dovoljno građevinara

FOTO: Pixsell/Telegram

Situacija s obnovom ipak se kreće na bolje. Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine zaključilo je ovih dana dva natječaja za izgradnju zamjenskih kuća na području Zagreba, stradalih u potresu. Ne bude li novih iznenađenja, uskoro bi trebala krenuti gradnja 18 obiteljskih kuća, za koje su natječaji raspisani početkom lipnja.

No, tri godine od potresa, situacija se i globalno i lokalno promijenila: cijela Europa bori se s inflacijom, dok ovdje u Hrvatskoj istovremeno nema dovoljno građevinara koji bi mogli „pokriti“ sva gradilišta. Zbog svega toga trošak gradnje bit će veći nego što je Ministarstvo planiralo. U resoru Branka Bačića procjenjivali su da će ukupna vrijednost ovih radova biti 2,4 milijuna eura. Prihvatili su, međutim, dvije ponude od ukupno 4,3 milijuna eura.

Nema građevinara

U prvih šest mjeseci ove godine, otkako je Bačić preuzeo resor obnove, država je nastojala ubrzati obnovu javnih zgrada i infrastrukture na području oba potresa, petrinjskog i zagrebačkog. Krajem lipnja istjecao je rok za trošenje sredstava iz europskog Fonda solidarnosti, pa je postojao rizik da europski novac bude izgubljen. To je, kako smo već pisali, uzrokovalo probleme na drugoj strani – obnovi i gradnji privatnih kuća.

Na preko 1300 javnih projekata bilo je angažirano više od 300 građevinskih firmi i gotovo 11 tisuća radnika. Zatrpani poslom, građevinari se na druge natječaje često nisu niti javljali. Iz Ministarstva su nam u srpnju potvrdili da su „trenutno suočeni s velikim izazovom u pronalasku građevinske operative za obnovu“ i da je jedan od glavnih razloga Fond solidarnosti.

Ponavljali natječaje

Prije mjesec dana, Bačić je u Saboru otkrio da je morao poništiti „preko 70 nabava“ te da su za neka gradilišta natječaje raspisivali i po tri puta, bez uspjeha – ponuda ili nije bilo ili su značajno premašivale procijenjenu vrijednost nabave. U jednom slučaju ponuda je bila četiri puta više od onoga što je nudilo Ministarstvo. Zbog jedne slične ponude nedavno je propao i natječaj za gradnju kuća u Čučerju.

I u ova dva nova natječaja, koja su upravo zaključena, pristigle su ponude premašile planiranu vrijednost, ali natječaji su ipak privedeni kraju. U jednome je Ministarstvo procijenilo da će gradnja osam zamjenskih kuća stajati malo iznad 1,1 milijun eura bez PDV-a, a u drugome da će još deset kuća trebati platiti 1,2 milijuna eura, također bez PDV-a. Građevinari su, međutim, ponudili više cijene pa će tih 18 kuća biti građeno za ukupno 4,3 milijuna eura.

Što kad cijene skoče?

Je li Vlada odlučila prihvaćati ubuduće i više ponude, samo da ljudima konačno budu izgrađene kuće? Iz Ministarstva pojašnjavaju da, kada ponude premašuju planirani iznos, njihove stručne službe provode dodatne, interne analize i „donose odluku o opravdanosti te eventualnoj korekciji procijenjene vrijednosti“ za svaku nabavu zasebno. Preciziraju što se sve pritom gleda.

„Tom se prilikom uzimaju u obzir i eventualne različitosti u zahtjevnosti projektno tehničkog rješenja za različite lokacije gradnje zamjenskih obiteljskih kuća u pogledu pristupačnosti, konfiguracije terena, karakteristika temeljnog tla, razvijenosti komunalne infrastrukture itd., a koje mogu utjecati na oscilacije u procijenjenim vrijednostima i dobivenim ponudama”, kažu na naše pitanje znače li ove odluke da će ubuduće država redovito nuditi više cijene za radove na obnovi nego što je dosad bilo planirano.

‘Imamo više opcija’

Ako zaključe da povećanje cijene nije opravdano, napominju iz Ministarstva, natječaj poništavaju. Tako će biti i ubuduće. No, dodaju da im je na raspolaganju još jedna opcija: “Ukoliko projektno tehničko rješenje višestruko premašuje procijenjenu i prihvatljive vrijednosti, Ministarstvo može odlučiti, uz suglasnost vlasnika, da će graditi na drugim zamjenskim lokacijama ili vlasniku ponuditi drugi način stambenog zbrinjavanja”.

Zbog ponuđene cijene koja je bila skoro triput viša od procijenjene vrijednosti, nedavno su poništili natječaj za gradnju kuća u Čučerju. Sada najavljuju da će ga ponovno raspisati tijekom ovog tjedna. “U tijeku je dodatna analiza svake pojedine lokacije te će vrijednost nabave biti određena na temelju projektantskih procjena vrijednosti radova uz eventualne (opravdane) korekcije za svaku pojedinu lokaciju”, kažu iz resora ministra Bačića.

Moglo je i jeftinije?

Za nedavne rasprave u Saboru, Bačić je najavio da će do kraja godine biti završeno 158 kuća i da je na području oba potresa otvoreno više od 700 gradilišta na privatnoj imovini. Situacija s obnovom se, čini se, konačno doista pokrenula.

No, s obzirom na to koliko je vremena prošlo od potresa, a da su neki ljudi još uvijek na čekanju, nije iznenađujuće ako su u Vladi zaključili da moraju nastaviti graditi, čak i kada cijene ovako skoče. Da država, međutim, nije bila tako spora, moglo je biti bolje, a lako moguće i povoljnije.