Banožić je pronašao krivca za pad drona u Zagrebu: 'Trebalo je ulagati u PZO, za to su krive prošle vlade'

Kazao je da ovo treba biti jedna naučena lekcija

Ministar obrane Mario Banožić danas se obratio medijima na Plesu. Podsjetio je na jučerašnju sjednicu NATO-a čija je glavna tema bilo stanje u Ukrajini i jačanje snaga Atlantskog saveza. “Uvježbavanje obrane poruka je sigurnosti građanima, zahvaljujem svim pilotima koji su sudjelovali. Snaga preleta daje sigurnost da se zna da naše nebo čuva HRZ u suradnji sa saveznicima”, kazao je.

Ministar je istaknuo da je dron koji je doletio u četvrtak bio jedna naučena lekcija za NATO članice, “u ovom slučaju za Rumunjsku i Mađarsku”, te kako treba držati stanje pripravnosti. Ponovio je da je na dronu bila bomba te da istraga još uvijek traje. Ministar je potom odgovarao na pitanja novinara o letjelici koja je pala u Zagrebu.

Zaključio je da iznošenje informacija može izazvati konfuziju, što smo, kazao je, mogli vidjeti zadnjih dana. “Ja ću se vratiti na početak priče, petak ujutro, kada smo na osnovu prvih saznanja uspjeli doznati o kakvom je tipu letjelice riječ, Tupoljev 141. Iz otvorenih izvora smo svi mogli saznati da je riječ o izvidničkoj letjelici koja je bila izbačena iz sustava sovjetskih zemalja, a 2014. vraćena u ukrajinsku vojsku”, počeo je.

Kaže da imaju 95 posto projektila iz letjelice

Ispričao je da je istraga već kasnije u petak dala saznanja o tragovima eksploziva što je promijenilo ideju da je riječ o izvidničkoj letjelici. Kaže da je bilo informacija i da se radi i aviobombi zbog čega je ispražnjen i dio studentskog doma i krenulo se kopati.

“Nakon par metara smo došli do novih tragova. Imamo oko 95 posto projektila koji je bio u letjelici, uskoro ćemo ga pokazati javnosti”, rekao je i dodao da istragu vodi DORH. Tvrdi da kriminalisti imaju određena saznanja koja će se objavljivati kako ona budu utvrđivana.

Detaljnije o samoj bombi nije htio govoriti rekavši da to prepušta pirotehničarima te da će oni reći više kada dođe vrijeme za to. Kaže da uvijek možemo diskutirati je li i ranije trebalo ulagati u protuzračnu obranu prije nego što je to napravila Plenkovićeva Vlada kupnjom Rafalea, te da u obranu stalno treba ulagati. Kazao je da se sada oslanjamo na druge članice NATO saveza i da paralelno tražimo rješenja za protuzračnu obranu.

‘Ono u medijskom prostoru je bilo žalosno’

Novinari su ga pitali vjeruju li njegove kolege iz EU da je dron bio naoružan. “Ono u medijskom prostoru je žalosno da su neki išli dezinformirati javnost iako je službeno rečeno što je bilo u letjelici. Giganti vojne misli su dali oprečne informacije aludirajući da su svi nestručni, a ja taj koji sluša nestručne”, rekao je.

Dodao je da oni koji su to tvrdili trebaju objasniti zašto su to rekli. Obratio se i ‘posrnulim političarima koji misle da znaju sve’ i koji, opisao je, ne trebaju slušati nikoga da bi sve saznali. Novinari potom pitaju je li se premijer šetao oko bombe. “To je bila insinuacija. Imali ste fragmente, a na njima trag eksploziva. To znači da je nešto u komadu, ali kada se krenulo otkopavati, ne znate što se može saznati”, odgovorio je na to.

Banožić: ‘Protuzračna obrana nije loša, ima ograničenja’

Ministar je rekao da naša protuzračna obrana nije loša nego da ima ograničenja. “To je prije svega rezultat neulaganja prijašnjih vlada u vojsku”, dodao je. Novinare je zanimalo i jesmo li slali hrvatske haubice u Ukrajinu, kako su javili neki tamošnji mediji. “Odgovorno mogu reći da nismo slali nikakve haubice”, kazao je.

Na pitanje može li predsjednik zapovjediti da se prekinu vojne vježbe, ministar je kazao da ne može te dodao da je bilo van svih granica da tako nešto radi priopćenjem. Tako je podsjetio na Milanovićevo priopćenje kojim je tražio da vojni avioni više ne lete iznad Hrvatske, pa to kasnije promijenio na zahtjev da lete, ali na višim razinama.