Banožić opet uhvaćen. Došli smo do dokumenta koji ruši njegovu obranu od skandala s državnim prostorima

Banožić tvrdi kako nije mogao znati da će tvrtke obitelji Rodić propasti i državi ostaviti milijunski dug. Donosimo izvješće stečajnog upravitelja

FOTO: PIXSELL

Zviždačica iz Državnih nekretnina Maja Đerek optužila je u svojim istupima ministra Marija Banožića da je zaštitio poznatu zagrebačku obitelj Rodić koja je imala milijunske dugove za korištenje državnih poslovnih prostora. Nakon što je ona zapečatila te prostore Banožić je, tvrdi Maja Đerek, tražio da ih se otpečati.

Đerek dalje objašnjava da je odlučila zapečatiti lokale jer je shvatila da Rodići godinama koriste isti model: državi jednostavno ne plaćaju zakup, zatim njihove tvrtke preko kojih su dobili prostore odu u stečaj. Oni onda otvore nove tvrtke, opet ne plaćaju zakup i tako unedogled. Radilo se o prostorima na elitnim lokacijama u centru grada Zagreba i dugovi su bili golemi. Na sve to Maja Đerek upozorila je ministra na sastanku u lipnju 2020. godine. Nedugo nakon toga dobila je otkaz.

Banožić nije vidio nikakve probleme

Banožić je oštro odgovorio na njezine izjave. U demantiju upućenom Telegramu kazao je kako je “samo želio zaštititi državu od mogućih tužbi”. Tvrdi da u lipnju 2020., kada ga je Đerek na sastanku upozorila na spornu situaciju, “nije postojala naznaka da bi tvrtke koje su koristile te prostore mogle propasti”.

No službeni podaci govore da su tvrtke supružnika Žanete i Branislava Rodića godinama imale ozbiljne poslovne probleme, te su redom gašene. Provjerili smo što se sve o njima znalo prije lipnja 2020., kada je Banožić za njih urgirao.

Problematične firme u državnim prostorima

Da ne bi bilo nedoumica, Državne nekretnine potvrdile su da su poslovni prostor u Petrićevoj 1, gdje su Rodići godinama vodili poznati caffe bar Flores, koristile firme Vietro d.o.o. i Petrićeva d.o.o. U Dežmanovom prolazu 2, lokaciji na kojoj je bila luksuzna parfumerija Žanete Rodić, bila je u zakupu firma Delfino promet d.o.o. Supružnici Rodić osnivali su firme, a kao direktorica je postavljena njihova kćer Karla Rodić.

Samo tvrtka Vietro, kako smo već javljali, imala je oko 1,4 milijuna kuna dugovanja prema Državnim nekretninama. Ukupno dugovanje te firme iznosilo je 4,8 milijuna kuna. Stajalo je to u izvještaju stečajnog upravitelja od 18. svibnja 2020. godine. Dakle, prije sastanka Banožića i Đerek. Inače, kronologija je za ovaj slučaj iznimno važna, pa smo precizirali datume dostupne u službenim dokumentima.

Rodići ignorirali stečajnog upravitelja i sud

Tako je privremeni stečajni upravitelj u tvrtku Vietro postavljen još u siječnju 2020. godine. Od tada je, kako je izvijestio sud, “uz dosta poteškoća uspio doći do telefonskog broja zakonske zastupnice i dogovoriti sastanak u Zagrebu 4. veljače 2020. godine”. Zakonska zastupnica tvrtke Vietro u tom je času bila Karla Rodić.

Iako je stečajni upravitelj od nje tražio da mu dostavi dokumentaciju o poslovanju, kasnije je službeno potvrdio da ništa nije uspio dobiti. “Ništa od zatražene dokumentacije nije mi dostavljeno, niti mi je dana informacija o knjigovodstvenom servisu gdje bih mogao doći do podataka. Tražene podatke o imovini i od čega se ona sastoji nisam dobio. Ističem da su posljednja javno objavljena financijska izvješća do kojih sam mogao doći za 2014. godinu. Zbog proteka vremena nisam se iz njih mogao uvjeriti u postojanju eventualne imovine”, naveo je probleme s kojima se susretao. Inače, stečaj tvrtke Vietro Fina je zatražila još u ožujku 2018. godine.

Stečajni upravitelj od Karle Rodić još jednom početkom svibnja 2020. traži podatke. Ni tada mu ništa nije dostavljeno. Rodići mu objašnjavaju kako više ne znaju tko im je vodio poslovne knjige. Sve se to odvija prije sastanka Banožić-Đerek.

Milijunski dugovi tvrtke obitelji Rodić

Na kraju, stečajni upravitelj sam utvrđuje dugove Vietra. Objavljuje ih na ukupno 88 stranica. Najveći vjerovnici na tom popisu bili su: Državne nekretnine d.o.o. s 1.393.572,34 kune i Državni proračun s 2.007.323,59 kuna. Vietro je imao neizvršena plaćanja u periodu od 919 dana. Stotine tisuća kuna dugovali su i Gradu Zagrebu.

Ovdje valja podsjetiti da je stečajni upravitelj prvo izvješće sastavio početkom ožujka 2020., a onda ga je na zahtjev suda ponovio i krajem svibnja iste godine. Banožić se s Đerek sastao u lipnju 2020. godine. U svibnju 2021. Vietro je prestao postojati i brisan je s popisa tvrtki.

I ostale firme Rodićevih idu u stečaj

U veljači 2020. FINA je predložila pokretanje stečaja i nad drugom firmom Rodićevih koju spominju Državnim nekretnine. Radilo se o Petrićevoj d.o.o. Do tada je ova firma, koju je osnovao Branislav Rodić, već imala neizvršenih plaćanja u neprekinutom razdoblju od 120 dana. Ukupni dug, navodi se u stečajnim objavama, iznosio je 370.313,12 kuna. Do kraja lipnja 2021. stečajni postupak već je bio okončan, a do kraja 2021. Petrićeva d.o.o., prestala je postojati i brisana je iz sudskog registra.

Stečaj nad trećom firmom koja se povezuje s državnim prostorima koje su koristili Rodići pokrenut je u listopadu 2020. godine. To je, dakle, bilo svega četiri mjeseca nakon sastanka Banožić-Đerek s kojeg je ministar poručio da su firme Rodićevih OK, odnosno da ništa nije ukazivalo na njihovo moguće gašenje. Ta treća firma je Delfino promet.

Ipak, jedna firma ostvarila je dobit

Prema podacima Fine u listopadu 2020. Delfino promet je već 554 dana, dakle gotovo godinu i pol, imao nepodmirena plaćanja. Radilo se, kako je navedeno u zahtjevu za otvaranjem stečaja, o nešto više od 155 tisuća kuna duga. Sud je pokušao do kraja 2020. provesti skraćeni stečajni postupak no nitko iz Delfino prometa nije se u to uključio. Zato je nad ovom firmom koju je osnovala Žaneta Rodić, a sada ju vodi njezina kćer Karla, otvoren redovni stečajni postupak.

Zanimljivo je da je Žaneta Rodić osnovala Delfino promet preko još jedne svoje firme, i to Flores d.o.o., koja je tijekom 2016. obrisana iz sudskog registra. Prestao je postojati i Zagrej, tvrtka preko koje se Žaneta Rodić bavila kreditnim posredovanjem. Ugašena je i Taga d.o.o., koja se uz Nektar-posredovanja spominje u sudskim postupcima zbog ozbiljnih financijskih prijevara. Nektar-posredovanja 2020. su završila s nešto manje od 133 tisuća kuna dobiti.

Banožić je, podsjetimo još jednom, na sastanku s Majom Đerek u lipnju 2020., “dva tjedna prije izbora”, zaključio kako “nije bilo naznaka gašenja i stečaja tvrtki”.