Beroš izvalio da mu za očitanje nalaza CT-a treba dvije minute. Radiolozi njemu očitali bukvicu

Ministra već danima napadaju liječničke udruge zbog osebujnih istupa

24.8.2023., Zagreb - Ministar zdravstva Vili Beros dao je izjavu medijima nakon sjednice Vlade RH u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici. Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: Jurica Galoic/PIXSELL

Hrvatsko društvo radiologa (HDR) od ministra zdravstva Vilija Beroša zatražilo je u petak da pojasni svoju izjavu da mu “za nekog pacijenta treba dvije minute da očita CT (…)”, istaknuvši da se ona može shvatiti i kao banalizacija uloge radiologa u suvremenoj medicine.

U otvorenom pismu, HDR se osvrnuo na izjavu ministra Beroša o vremenskim normativima predloženim u novom Planu i programu mjera zdravstvene zaštite za pojedine preglede i medicinske postupke.

Reagirajući na kritike koje su na taj prijedlog uputile liječničke udruge, Beroš je u izjavi, među ostalim, iznio podatak o tome da mu kao iskusnom liječniku neurokirurgu, “za nekog pacijenta treba dvije minute da očita CT i dvije da ga pita kako se osjeća”, ali da mu za drugog, kompleksnijeg, pacijenta treba 40 minuta.

‘Stavljeni smo u neugodan položaj’

Iz HDR-a su od ministra zatražili pojašnjenje te izjave, istaknuvši da se njime “mogu izbjeći neželjene posljedice izjave koja se nažalost u krajnjoj mjeri može shvatiti i kao banalizacija uloge radiologa u suvremenoj medicini”.

Spornu izjavu, ističu, Beroš je iznio kao nadležni ministar tijekom rasprave o iznimno bitnom dokumentu za organizaciju svakodnevnog rada liječnika i osiguravanje jednake i primjerene kvalitete zdravstvene zaštite građanima.

Smatraju da su njome radiolozi stavljeni u iznimno neugodan položaj u kojem moraju objašnjavati da su samo liječnici s licencom specijalista radiologa ovlašteni analizirati snimke i pisati službene nalaze CT-a.

Kako se radi kvalitetan nalaz?

Osim toga, nabrajaju i što je potrebno napraviti kako bi izdali kvalitetan nalaz, kojim se pacijentima može jamčiti kvalitetna zdravstvena zaštita. “Pisanje nalaza CT-a mozga kao i drugih slikovnih pretraga zahtijeva prethodno proučavanje kliničke dokumentacije pacijenta, određivanje načina snimanja prema dijagnostičkom upitu koji postavlja liječnik/ica koji pacijenta/icu upućuje na snimanje, provjeru kvalitete dobivenih slika, analizu slika uz korištenje svih dostupnih programskih mogućnosti te potom i pisanje radiološkog nalaza”, kažu u toj udruzi.

Poručuju i da, slijedeći navedene postupke, radiolozi nisu u mogućnosti sve to učiniti u dvije minute i pri tome jamčiti pacijentima odgovarajuću kvalitetu nalaza. “Kvalitetna zdravstvena zaštita zahtijeva odgovarajuće školovano osoblje, radne prostore i opremu te primjereno vrijeme za izvođenje svake pojedine pretrage koja, ma kako se nekom činila jednostavnom, pojedincu i ljudima iz njegove okoline može temeljito promijeniti daljnji tijek života”, poručuju u pismu.