Lina Budak iznosi nove optužbe protiv doktora: ‘Ovo su sve pogreške Klinike za tumore’

Lina Budak govori o svojem potresnom slučaju

FOTO: N1

Odvjetnica Lina Budak kojoj sedam mjeseci nije rečeno da ima rak danas je gostovala u emisiji TNT televizije N1. Prvo je komentirala izjavu ministra Beroša koji je govoreći o njoj posve ozbiljno izjavio: “Ja ne mogu suditi o osobi koja možda ima neke druge motive…”.

“Ja sam zaprepaštena i dan danas s ovakvom drskom i bezobraznom insinuacijom pa pozivam ministar da jasno priopći kakve ja to prikrivene motive imam”, kazala je. Podsjetila je da mu je pisala još 8. prosinca 2022. godine pa pročitala dio pritužbe iz tog svog obraćanja ministru.

“Na 15. stranici moje pritužbe napisala sam da, iako mi vrijeme curi, zbog svog maloljetnog djeteta s kojim sama živim i njegove budućnosti koja je sada određena propustima u mom liječenju, ali i zbog ostalih građana, zahtijevam da naloži hitan inspekcijski nadzor i da me promptno izvijesti o poduzetom”, pročitala je Budak.

‘Meni hitno treba kemoterapija’

Dodala je da sve čini sa željom da se ovo više nikada nikome ne dogodi. Ne zna, kaže, je li on to pročitao. “Valjda u institucijama koje plaćamo netko i čita naše pritužbe”, kazala je. Upitana o motivima da istupi, a koje Beroš problematizira, kazala je: “Moje zdravlje je upropašteno propustima Klinike za tumore. Ja se 10 punih mjeseci ne liječim, tek pred tri tjedna sam operirana. Karcinom je u trećem stadiju, tumor se bio višestruko povećao. Moje zdravstveno stanje je jako loše meni je potrebna hitna kemoterapija do kraja ovog mjeseca.”

Rekla je da je zgrožena i noćnim mailom predstojnika Klinije za onkologiju, Stjepka Pleštine, koji joj je napisao da se divi onkologu njemačke bolnice zato što je prije operacije s njom razgovarao sat i dvadeset minuta. “Da je to njegov kirurg, kazao je, dao bi mu otkaz ili da bi mu to naplatio”, prepričala je.

Ispričala je kronologiju slučaja

Budak je ispričala i detaljnu kronologiju svojeg slučaja. Kazala je kako je na prvi pregled otišla u Medikol 24. ožujka. Tamo je na mamografiji i ultrazvuku utvrđeno da postoji temeljita sumnja za biopsiju. Nakon tri dana, 28. ožujka odlazi u Kliniku za tumore kod doktora Andreja Rotha koji je napisao da se radi o benignom procesu i poslao je na pretrage.

“Čini mi se sada da je to prva greška, da nije uočio ozbiljnost mog zdravstvenog stanja. Sve sam promptno obavila pa i biopsiju dojki. Nakon toga sam poslana na šalter na kojemu sam morala ostaviti podatke i gdje mi je rečeno da ću dobiti poziv kada nalazi stignu”, rekla je.

No, kako poziva nije bilo, otišla je opet na taj šalter nakon pet dana. 11. travnja. Dobila je kaže hrpu nalaza, sve osim patohistološkog nalaza za kojeg se tek kasnije ispostavilo da nedostaje. “Dobivam dva nalaza vezana za biopsiju dojke, u jednom od njih piše da nema lošeg nalaza, da se maligne stanice ne vide. Ja sam ohrabrena ali i dalje odlazim, jer imam rezerviranu pretragu u klinici za tumore 14. travnja. Radilo se o pretrazi magnetne rezonance”, kazala je.

‘Ja nisam čekala, sve sam poduzela’

No, morala im je, po njihovoj uputi, javiti da nije dobila menstruaciju i tada je pitala što da radi. Odgovorili su joj da se pregled radi peti do deseti dan od prvog dana menstruacije. Zbog toga su joj odgodili MR. “Tu je propust doktora Rotha jer me nije poslao na hitni MR”, kazala je. Zvala je kaže i ispitivala kada će obaviti MR.

“Krajem srpnja sam dobila menstruaciju i rezervirala sam termin. Dobila sam koronu, zvala sam ih, rekli su da se odgađa. Nakon toga tri mjeseca nisam dobila menstruaciju jer sam u perimenopauzi. U studenom sam dobila menstruaciju, ali sam srećom otišla na MR u Medikol. Tamo mi je jedan jako savjestan liječnik, isti koji mi je u ožujku napisao sumnju na bolest, utvrdio da mi nedostaje patohistološki nalaz”, kazala je.

Tada je shvatila da taj nalaz leži sedam mjeseci negdje u Klinici za tumore. Naglasila je da ona nije čekala nalaze, išla je po njih, sve je dobila osim ključno. “Ovo što profesor Pleština tvrdi je neprihvatljivo, on tvrdi da ne bi čekao. Ja nisam čekala, sve sam poduzela, rečeno mi je da su mi svi nalazi predani”, kazala je.

Kako je do nalaza na kraju došla?

Ispričala je kako je 17. studenog saznala da nalaz nedostaje. Sutradan je bio neradni dan, a dva dana nakon vikend. Onda je 21. studenog otišla u Kliniku za tumore. “Dolazim na šalter, pitam sestru – je li došao još kakav nalaz”, ispričala je. Sestra joj je rekla da je sve dobila, a na njeno inzistiranje je dobila odgovore da je naporna, dosadna, da gnjavi.

Sestra je pogledala papire i rekla da ničega više nema. Zamolila ju je da pogleda u računalo i da joj je drugi liječnik kazao da joj nalaz nedostaje. Sestra je nalaz pronašla i isprintala ga, a onda joj rekla da nalaze ne daju pacijentima, nego samo liječnicima. “Potpuno rasulo u organizaciji sustava i Klinike”, kazala je. Ispričala je kako je satima čekala da je doktor Roth primi.

Vraća se kod doktora Rotha

“Kada sam došla, Roth nije znao da ja do tada nemam uvid u patohistološki nalaz. On je imao onaj iz ožujka gdje je napisao da se javim kada budem imala sve. Dakle, Pleština nema pojma o protokolu. Kada sam došla, prvo pitanje je bilo da li sam završila ciklus. Pitala sam na kakav ciklus misli. Pogledao je datume ožujak pa studeni. Pitao je jesam li završila svih šest kemoterapija ili sam tek na petoj. Ostala sam bez teksta, rekla sam mu da mi nije dobro”, rekao je.

“Usput ću reći prikaz atmosfere. Kad sam ušla u njegovu sobu, ona je bila puna vrećica s poklonima. Prvi dojam je bio da sam posramljena jer sam došla praznih ruku. Strašno je to kako se na pacijenta prebacuje loš osjećaj, na teško bolesnog, umirućeg. Da se osjeća loše jer nije donio nešto sa sobom, takav ambijent je neprihvatljiv”, kazala je. Pitala je – a što sada? on joj je odgovorio: “Riješit ćemo to.”

Na pitanje kako, odgovorio je da će biti na multidisciplinarnom timu i da će njen slučaj biti prioritetan. Pitala je je li ona pogriješila što nije zamolila zajedničkog prijatelja da on zamoli doktora Rotha da pogleda ima li još nekog njenog nalaza.

“Doktor Roth mi je rekao – da trebali ste ga nazvati”, prepričala je. Pitala je i je li još neke osobe koje oboje znamo trebala zvati. Na pitanje je li joj to doktor stvarno otvoreno rekao odgovorila je: “Da, o tome sam pisala ministru Berošu. Prepričala sam mu razgovor”, kazala je i pitala svodi li se sve na sreću da te primi savjestan liječnik ili na dobru vezu. “Ne znam, sami odlučite”, rekla je.

Milas je, kaže, gledao utakmicu u ordinaciji

Nastavila je prepričavati kronologiju, rekavši da joj je sutradan Roth rekao kako joj treba operacija uklanjanja dojke. “Bila sam šokirana”, kazala je i pitala da li bi takva procedura bila i u travnju. Zaboravio je, kaže, da ju je prošlog dana pitao o kemoterapiji i kazao joj da bi procedura bila ista.

“Počeo je petljati o multidisciplinarnim timovima, a ja sam mu rekla da znam što su multidisciplinarni timovi, ja sam rekla da dovoljno dobro znam iz kaznenih postupaka što su ti timovi i što je prebacivanje liječničke odgovornosti. Na to mi je drsko rekao: ‘Ne bojim vas se, ne možete mi ništa, ne možete me tužiti.’ Ostala sam bez teksta, šutjela sam, a onda sam rekla da ne razumijem zašto to govori i zašto bi ja poduzimala išta ako je sve išlo po proceduri”, kazala je. Ispričala je da je i o tome obavijestila Beroša.

Svjesna da je izgubila puno vremena htjela je brzo nalaz i sljedeće jutro ide kod Rotha. “Prima me s doktorom Milasom, koji je na stolcu na kotačićima i gleda utakmicu Hrvatske, ne znam s kim smo igrali. Iz razgovora kako je ovo moguće ubacuje se doktor Milas i kaže: ‘Nećete vi nama, niste vi liječnik, razgovarate ko Kata i Bara iz Pušće, mi smo doktori'”, prisjetila se. Kazala je da tako neće s njom i da nije bitno tko je i otkud je. Rotha je pitala u kojemu stadiju je njena bolest. “Milas se ubacuje i kaže: ‘Niste dobili najgoreg raka'”, kazala je.

Šepatović joj rekao: ‘Žao mi je što se to baš vama desilo’

Nakon toga je otišla do predstojnika Roberta Šeparovića kojeg je pitala je li poduzeo išta i hoće li išta poduzeti. “Kaže mi dvoje rečenice koje su neprepričljive: ‘Žao mi je što se to baš vama desilo. Ipak iz vašeg slučaja svi smo nešto naučili.’ Ja sam ostala u šoku”, rekla je. Nakon toga ide na Rebro gdje idu dodatne komplikacije.

Prvog prosinca je tim odlučio da ide na hitnu biopsiju, termin je bio 12. prosinca. Bilo je niz komplikacija s biopsijom. Nakon toga je doktor bio savjestan, radiolog, pogledao je PET-CT, nalaz je bio gotov 16. prosinca ali joj nisu dostavili. Pisala je požurnicu 23. prosinca, a odgovor je dobila nakon blagdana, 27. prosinca, da ću taj tjedan dobiti nalaze.

“Mišljenje su napravili 29. prosinca, 30. prosinca su mi ga dostavili. Pisalo je da moram na operaciju i da se javim doktoru koji će operirati. Taj doktor radi samo petkom od devet sati. Petak sljedeći je bio neradni dan, pitala sam doktoricu hoće li me moći primiti, a ona mi je rekla naravno da neće, taj dan ne radi”, kazala je i tada je odlučila otići u Njemačku.

Operirana je u Njemačkoj u javnoj klinici

“Dogovorila sam sve ono što nisam u Hrvatskoj. To je javna klinika u sklopu koje je fakultet 550 godina star, u Münchenu”, rekla je. Tražila je od HZZO-a zahtjev za pokrivanjem troškova. Odbili su je. Radi se o iznosu od 10.000 eura.

S obzirom na odgovor da bi bilo razumno liječiti se negdje drugdje, ne o trošku HZZO-a, kad se radi o kemoterapiji, kazala je da je nakon tri noći odlučila primati kemoterapiju vani. “Pozvala bih DORH, gospođu Hrvoj-Šipek, ima li ovdje elemenata kaznenog djela nepružanja pomoći u hitnim stanjima i nesavjesnog liječenja”, kazala je.

Rekla je da je pitanje i što rade razna povjerenstva u ovoj državi, kako je pacijentima koji u ovo sve nisu upućeni. “Pacijent koji ne zna, a k tome nema vezu, nema nikakve šanse. Pitam Pleštinu koji misli da sam otišla iz obijesti vani, kako sam se ja osjećala dok idem liječiti se vani, a doma ostavljam maloljetno dijete i majku koja boluje od karcinoma”, kazala je. Želi i dalje vjerovati da pravna država ne može pokleknuti pred izazovima i pozvala ju da provjeri ove tvrdnje.

‘Vagić mi se jedini promptno ispričao’

Zahvalila je zdravstvenim liječnicima ali i ljudima, poznatima i nepoznatima, koji joj pišu, podržavaju je i pišu da znaju kroz što prolazi. Misli i da bi, kako se čini, doktor Vagić, trebao biti žrtveno janje ministra Beroša. Naglasila je da joj se Vagić jedini ispričao i da je uočio nepravilnosti.

“On se jedini promptno ispričao. Napisao je da mu je žao zbog situacije i da će ustrajati na dodatnim edukacijama djelatnika i unaprjeđenju kvalitete pružanje zdravstvene zaštite. On je tada uočio nepravilnosti i zahvaljujem mu”, kazala je. Na koncu je kazala: “Ja očekujem da ću možda posthumno biti nagrađena za istup i promjenu, tako to ide ovdje.”

Podsjetimo, njen slučaj je u javnost dospio ovog tjedna, kada je ustvrdila kako joj je zbog liječničkog propusta mjesecima kasnilo liječenje karcinoma dojke. Ključan nalaz koji bi ukazao na tu dijagnozu do nje, ni njenog liječnika pa ni sustava e-Građani, nije došao punih sedam mjeseci.