Beroš o rektoru Borasu koji se cijepio preko reda: 'Njegov postupak je krajnje moralno upitan'

'Samu sumnju na cijepljenje preko reda, osuđujem kao takvu', rekao je ministar

FOTO: N1/Screenshot

Na današnjoj presici članovi Stožera komentirali su situaciju oko rektora Damira Borasa koji se, kako smo još jučer pisali, zajedno sa svojom suprugom cijepio preko reda na Klinici za stomatologiju KBC-a Zagreb, iako je prebolio koronu još u prosincu.

Borasovo cijepljenje, podsjetimo, ranije je pokušao objasniti predstojnik Klinike prof. dr. sc. Željko Verzak, kazavši da su se rektor i supruga na odjelu našli u trenutku kada su se cijepili djelatnici. Kako su nakon procjepljivanja medicinskog osoblja ostale tri doze koje bi se inače morale baciti, Verzak tumači da su ih dobili supružnici Boras.

Na pitanje reportera N1 televizije Hrvoja Krešića postoji li bilo kakav protokol za slučaj kada iz bočica s cjepivom preostane jedna, dvije ili tri doze, i prebacuju li se te doze na najugroženije osobe koje su na listi čekanja, ili se jednostavno cijepi netko tko se u tom trenutku tamo zatekne samo da se cjepivo ne baci, prvi je odgovorio ministar Beroš.

Beroš traži očitovanje KBC-a

On je rekao kako je jučer čuo za ovaj događaj i kako je zatražio očitovanja. “Samu sumnju na cijepljenje preko reda, osuđujem kao takvu”, rekao je Beroš. “Oduzimanje prava najugroženijima da se cijepe nije prihvatljivo i krajnje je moralno upitno”, rekao je i dodao kako čeka očitovanje KBC-a.

Zatim je o spomenutom protokolu oko preostalih doza govorio epidemiolog Bernard Kaić. On je istaknuo kako pisanog protokola nema nego je, kaže, zdravorazumski cijepiti nekog zainteresiranog. “Manja je šteta cijepiti bilo koga nego da se cjepivo baci. Ima isto tako, možda će to imati veze s vašim upitima, kako je moguće da se u ambulantama planira cijepljenje, a negdje u domovima za starije djelatnici nisu cijepljeni. Neizbježno je da se kraj prve faza preklapa sa početkom druge. Gdje bismo došli da sada ne damo cjepivo koje imamo, dok se apsolutno zadnji iz prve faze cjepiva ne procijepi”, rekao je Kaić.

Boras nije jedini koji preskače red

Na opasku novinara kako ima sličnih slučajeva sa cijepljenjem, poput ovog rektora Borasa, da se red preskače i zaobilazi i da se spominju članovi akademske zajednice, poznati nogometni treneri i slično, Stožeru je postavljeno pitanje jesu li im takve informacije poznate?

Prva je odgovorila Markotić, budući da je u pitanju spomenuta i njezina Klinika. “Ono što je Klinika Fran Mihaljević ponudila u ovoj situaciji je da svi raspoloživi resursi mogu i trebaju medicinski biti uključeni u cijepljenje”, rekla je. Dodala je kako su kratko vrijeme cijepili ugrožene skupine ali kako je vrlo brzo došla informacija kako cjepiva neće biti dovoljno te kako je to zaustavljano.

Beroš je čuo glasine, ali im nije vjerovao

Beroš je pak dodao kako je određene glasine čuo ali i kako najugroženiji moraju imati prioritet. “Razgovarao sam s Krunoslavom Capakom o tome i zaključili smo da bi bilo dobro upozoriti koordinatore da se poštuje prioritet. No, glasinama nisam vjerovao jer postoji registar cijepljenja i onaj koji je cijepio nekoga se ne može izuzeti od toga. Činjenica da je sve transparento mi je davala nadu da ovakvih slučajeva nema”, rekao je Beroš i dodao kako ne zna ima li još ovakvih iznimaka i poručio kako će napraviti sve da se to provjeri.

Nadovezala se Markotić i rekla kako se u registru mogu provjeriti svi cijepljeni kao i to koliki je bio nečiji prioritet za cijepljenje. Bernard Kaić je pak rekao kako ga je iznenadilo koliko je pažnje izazvala ova priča. “Kategorije su širok pojam. Ja osobno znam za cijepljenje starijih ili onih koji se spremaju na kemoterapiju koji su cijepljeni prije zadnjeg mladog zdravog i zdravstvenog djelatnika”, rekao je Kaić. Markotić je ispričala praksu iz SAD-a u kojoj mladi i zdravi kampiraju ispred zdravstvenih ustanova i kako se cijepe ako ostane neka doza.