Beroš brani svoju platformu: 'Cijepise funkcionira dovoljno da zadovolji izazove cijepljenja'

Komentari da je došlo do kraha akcije cijepljenja nisu točni, kaže

FOTO: Screenshot N1

Ministar zdravstva Vili Beroš danas je posjetio Zadar, gdje je obišao gradsku bolnicu i razgovarao s ravnateljem. Ministar je nakon obilaska dao izjavu za medije u kojoj je čestitao i zahvalio medicinskom osoblju u Zadru i ostatku zemlje.

“Usprkos određenom padu koji bilježimo danas, virus ne smijem podcijeniti. I dalje moramo biti potpuno spremni, moramo naći načina kako dogovoriti na rast brojeva. Siguran sam da možemo odgovoriti na tu ugrozu. Srećom u Zadru još nismo trebali dovoditi zdravstvene djelatnike. U Varaždinu i Zagrebu nije tako, ondje na gotovo dnevnoj bazi razmišljamo kako upotpuniti medicinski kadar”, kazao je.

“Cijepljenje je najmoćniji alat u borbi protiv pandemije, ono je drugi ključni izazov. S dolaskom veći količina cjepiva u 5. i 6. mjesecu, preko 3200 tisuća doza tjedno, moramo intenzivirati. Svi se moramo mobilizirati da bi mogli intenzivirati cijepljenje i postići ciljanu stopu procijepljenosti do kraja lipnja. To će nam omogućiti lakšu sezonu i povratak novom normalom”, rekao je ministar, nakon čega je prešao na temu koja je jučer punila medije, probleme platforme Cijepise.

Cijepise funkcionira

“Spomenut ću i platformu koja puni medije. Već neko vrijeme se njome bavimo, na poticaj struke već krajem prosinca i početkom siječnja angažirao sam firme koje imaju ugovore o održavanju CEZIH-a na izradi novih funkcionalnosti, odnosno platforme. Taj posao je išao određenim tijekom. Moram reći da nije istina da platforma ne funkcionira, ona funkcionira, možda ne onako kako smo željeli u potpunosti, ali dovoljno da zadovolji izazove cijepljenja u ovom trenutku”, kazao je.

“Isto tako, čitam da došlo do kraha cijepljenja u RH. To nije točno, kao što svjedočite podižemo broj cijepljenih osoba u jednom danu. Danas je on otprilike 23 tisuće, što je sjajna brojka. Moramo i dalje biti svjesni odgovornosti koja je pred nama u organizacije cijepljenja i sa županijskim zavodima za javno zdravstvo koji koordiniraju te aktivnosti.

Sustav je decentraliziran, i odlučuju svaki za svoju županiju koji je najbolji sustav, korištenje masovnih punktova, ordinacija obiteljske medicine, izdvojenih punktova… Moram reći da ne bacamo cjepiva, da su masovni punktovi puni. Cijepljenje ide jednim svojim tokom, ali svakako, ubrzat ćemo i to”, zaključio je.

Plan reforme zdravstva je gotov

U razgovor u s kolegama i županom ministar se dotakao i reforme zdravstvenog sustava, kazao je novinarima, nazvavši to bolnom temom na kojoj se desetljećima nije radilo. “Ponovit ću se kada ću reći da je ova kriza naglasila sve dobro u hrvatskom zdravstvenom sustavu, ali je isto tako naglasila i određene elemente poput financijske nestabilnosti. Apsolutno je vrijeme za promjene i ne možemo ih više odgađati.

Već više od pet ili šest mjeseci u Ministarstvu zdravstva se slagao plan predloženih reformi. One su sad u fazi međuresornog usaglašavanja prije nego što budu predstavljene Vladi. Osnovni cilj, uz postizanje organizacijskog poboljšanja, bit će postizanje financijske stabilnosti. Svjedočite da smo recentno, s veledrogerijama, u z punu potporu Vlade i Ministarstva financija, riješili pitanje dugovanja do kraja godine. Rekao bih da smo kupili vrijeme i omogućili da pacijenti ne strahuju za isporuke lijekova”, kazao je.

Zdravstvene usluge postaju ekonomska kategorija

Nužno je i nakon tog perioda omogućiti isto, kazao je ministar, zbog čega je HZJZ dobio zadat analizirati narudžbe lijekova za zdravstveni sustav i optimizirati procese. “Da nabavljamo ono što je potrebno, ali u kontekstu trenutnih financijskih mogućnosti. Mjerenje ishoda liječenja je jako dobar i potreban korak u tom smjeru”, pojasnio je Beroš, i nastavio:

“Dotaknuli smo se i limita zdravstvenih ustanova. Dugo naglašavam da oni nisu objektivni i nisu dobri. Tako svjedočimo, samo u Zadru, da se samo za plaće, odnose na 115 posto limita. Dakle, limit koji dobije samo Zadarska bolnica nije dovoljan ni za isplatu plaća zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika, a gdje je još potrošni materijal, lijekovi, energetika i drugo. Prema tome, korekcija limita, njihovo prilagođavanje, adekvatno formiranje cijene zdravstvene usluge koje mora biti ekonomska kategorija, a u ovom trenutku nije, su nužne promjene”, kazao je ministar Beroš.