Beroš relativizira uzrok smrti dječaka (5): 'Teško je to dokazati'; Shrvana majka: 'Uzeli su mi ga iz ruku'

Beroš očekuje da će se Zavod za transfuzijsku medicinu žaliti

05.04.2023.., Zagreb - U povodu Svjetskog dana zdravlja odrzana je konferencija za novinare pod nazivom "Zdravlje je prvo"  Vili Beros Photo: Josip Regovic/PIXSELL
FOTO: Josip Regovic/PIXSELL

Jedna od glavnih današnjih tema je slučaj petogodišnjeg dječaka koji je preminuo u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj nakon što je primio pripravak krvi zaražen bakterijom Escherichia coli. Slučaj se dogodio 2018. godine, a nepravomoćnom presudom Općinskog suda u Zlataru, obitelji je dosuđena milijunska odšteta. Za slučaj je krivim proglašen Zavod za transfuzijsku medicinu, a ministar zdravstva Vili Beroš danas je izrazio uvjerenje da će se Zavod žaliti na presudu.

“Mislim da će Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu iskoristiti svoju mogućnost žalbe na tu odluku pa će se vidjeti daljnji pravorijek”, izjavio je Beroš na konferenciji za novinare.

Teško je utvrditi uzrok zaraze

Mediji su objavili u srijedu da je sud naveo kako je “do kontaminacije krvnog pripravka bakterijom Escherichia coli došlo kod Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu te kako je Zavod već kontaminirani pripravak izdao bolnici”. Sud je također utvrdio da između krvnog pripravka i smrti dječaka postoji uzročno-posljedična veza. Ipak, ministar zdravstva relativizira takav zaključak.

“Ponekad je teško utvrditi je li do zaraze došlo primjenom nekog zaraženog sredstva ili zbog nekih drugih okolnosti”, rekao je Beroš te dodao da ne može komentirati rad pravosudnih tijela i nepravomoćne presude. Dodao je i da su vještaci različitih struka i sudske medicine za potrebe suda iznijeli su svoj stručni sud. “Mislim da je sud na temelju takvih nalaza donio svoju presudu koju ne želim komentirati”, odgovorio je Beroš.

Obitelji dječaka je po pisanju medija dosuđena odšteta od milijun kuna, odnosno oko 138.000 eura koju mora platiti Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu, uz oko 40.000 eura troškova postupka. Na odštetu se obračunavaju kamate od lipnja 2018. godine. Postane li presuda pravomoćna, odšteta s kamatama mogla bi iznositi više od 1,5 milijuna kuna, a Zavod se može žaliti na nepravomoćnu presudu.

Javila se i majka petogodišnjaka

Ministar je izrazio žaljenje zbog tog nesretnog događaja, te napomenuo da nikakva odšteta ne može nadoknaditi izgubljeni život. “Ponekad se dogode ovakvi slučajevi, ali je iznimno teško dokazati je li riječ o primjeni neadekvatnog pripravka ili je tijekom primjene pripravka došlo do određene kontaminacije”, rekao je Beroš i dodao da će sigurno razgovarati s ravnateljicom Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu, s obzirom na sudsku odluku.

Medijima se javila i majka preminulog dječaka. Za Danas.hr rekla je kako dosuđen novac ne može ublažiti njezinu bol nakon gubitka sina. “Uzeli su mi dijete iz ruku, nema tu nikakvog zadovoljstva. Nema tih novaca koji mogu ublažiti moju bol. Najteži su mi blagdani, a pogotovo ovi uskrsni. Najteži period mi je to. On je preminuo na Cvjetnicu. A sada ta nepravomoćna presuda. Koliko god smo je očekivali, sad kad je tu još mi je teže.

Taman sam donekle našla mir uz Boga, a sad su me vratili na početak. Otvaraju se nanovo rane koje nikad nisu ni zacijelile niti će. Ne daj Bože nikome”, kazala je majka koja ne želi komentirati presudu dok ne bude pravomoćna.