Beroš upravo: ‘KBC Rebro zaključio da treba pokušati liječiti bebu Mirele Čavajde’

'Naložio sam da struka odredi je li riječ o slučaju koji je nespojiv sa životom'

Slučaj trudnice Mirele Čavajde koja nosi bebu s malignim tumorom, ali joj zagrebačke bolnice odbijaju obaviti prekid trudnoće, ne prestaje izazivati reakcije. Jutros je na Markovu trgu održan skup podrške na kojem su organizacije civilnog društva od resornog ministra i premijera zatražile da javno potvrde da će Čavajda dobiti odgovarajuću skrb.

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević rekao je da mu je neprihvatljivo da svi liječnici na Svetom Duhu imaju priziv savjesti, a o svemu se danas pred kamerama konačno oglasio ministar zdravstva Vili Beroš.

“Zatražio sam očitovanja od svih ustanova i vidjet ćemo treba li postupati inspekcija”, kazao je Beroš te dodao kako u Zakonu jasno stoji da je prekid trudnoće moguć kada postoji ugroženost života majke i djeteta nakon 10. tjedna trudnoće.

Ne znamo o čemu se radi

“Nije etički govoriti o detaljima bolesti. Međutim, moram vam reći da sam bio u kontaktu s 30, 40 ginekologa. I u ovom trenutku, osim što znamo da postoji tvorba u glavi djeteta, ne znamo o čemu se radi. Ne znamo je li to maligno, dobroćudno, je li to nekakvo krvarenje, mi ne znamo o čemu se radi”, kazao je.

“Ono što sam naložio je da struka odredi je li riječ o slučaju koji je nespojiv sa životom ili postoje terapijske opcije. Ravnatelj KBC-a Zagreb Profesor Čorušić me je izvijestio kako su oformili komisiju od sedam članova koja je sagledala dostupnu dokumentaciju i utvrdila- njihovo stručno mišljenje je da je moguće neurokirurško liječenje, ako porod prođe dobro”, kazao je Beroš.

Dakle, tek nakon što se sazna kakva je bolest u pitanju, kaže, mogu se poduzeti daljnji koraci. “U slučaju da je tumor, može se poduzeti neurokirurško liječenje”, dodao je.

‘Nitko ne garantira uspjeh liječenja’

“Dakle, njihov stručni stav je da bi trebalo pokušati liječiti dijete. Svi liječnici koji su položili Hipokratovu zakletvu moraju razmišljati na sličan način. Naravno, nitko ne garantira uspjeh liječenja”, dodao je. “Većina ginekologa misli da bi dijete preživjelo. Najrelevantnije je upravo to, mogućnost preživljenja. Na osnovu slika, gledao ih je neuroradiolog, neurokirurg”, tvrdi.

“Reći ću vam još da je u RH učinjen niz zahvata prekida trudnoća, kada je bilo ugroženo zdravstveno stanje majke ili ploda. Osnovni je prijepor na svim prvostupanjskim komisijama jesu li bili ugroženi životi majke i djeteta”, rekao je ministar.

Novinari su ga pitali zašto je žena morala čekati dva tjedna da se donese odluka o njenom slučaju, na što je rekao da ne zna. “Ono što sam rekao, ukoliko je došlo do nekakve greške u komunikaciji, netko će snositi sankcije”, kazao je.

O odlascima u Sloveniju

Na pitanje zašto se trudnice šalje u Sloveniju na prekid trudnoće rekao je: “Ni meni to nije jasno. To doživljavam kao svoj poraz, ako će žene koje zakonski imaju to pravo ići u drugu državu ostvarivati to pravo. Ne znam zašto se to događa”. Dodao je da je zakon po tom pitanju jasan.

“To se može raditi u Hrvatskoj”, naglasio je. “U zakonu ne mogu biti navedeni svi oni elementi koji se smatraju nespojivima sa životom. To je stvar struke”, kazao je i dodao: “Istina je, morat ćemo olakšati postupak kojim se to radi”.

‘Ne razmišlja se o restrikciji’

Upitan što bi bilo da se ovo događa njegovoj kćeri, rekao je: “Užasno. Pokušao bih u okviru institucija postupiti”. Komentirao je navode da svi liječnici sa Svetog Duha imaju priziv savjesti. “Ako je to tako, mogu reći da je to loše i da je odgovornost ravnatelja. Oni imaju jasan naputak da u tom slučaju, što mi je malo čudno da svi imaju priziv, organiziraju sklapanje ugovora s ginekologom druge ustanove”.

Poručio je i da “nitko živ u Hrvatskoj ne razmišlja o restrikciji prekida trudnoće”. “Neće biti krajnjih liberalizacija niti dodatnih restrikcija”, tvrdi Beroš.