Šef Petrove: 'Čavajda je u 28. tjednu trudnoće. To bi bio feticid, ne znam koji bi liječnik to napravio'

Prof. Slavko Orešković govorio je o slučaju trudnice Mirele Čavajde

FOTO: N1

Dekan Medicinskog fakulteta i šef Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb prof. Slavko Orešković komentirao je danas za N1 slučaj Mirele Čavajde, trudnice koja je zatražila prekid trudnoće nakon što je u šestom mjesecu trudnoće doznala da dijete koje nosi ima tumor na mozgu te da su mu prognoze za život jako loše.

Prof. Orešković prvo se osvrnuo na zakon u kojem stoji kako žena ima pravo na prekid trudnoće nakon desetog tjedna u iznimnim okolnostima. Tako je kazao kako žena do desetog tjedna ima pravo odlučiti hoće li pobaciti ili ne, dok iza desetog tjedna odluka o pobačaju mora biti donesena uz mišljenje komisije.

‘Ovo nije pobačaj’

“Do 22. tjedna ako se prekine trudnoća radi se o pobačaju, iza 22. tjedna radi se o porodu. Ovdje je 28. tjedan, to će biti induciranje prijevremenog poroda. Feticid je prekinuti život djeteta unutar maternice, to zakonom u Hrvatskoj nije regulirano i ne znam koji bi liječnik to u Hrvatskoj napravio”, kazao je Orešković pa dodao kako on ne zna ni jedan slučaj da je to uopće učinjeno, te da se feticid ne odobrava.

Prema njegovim riječima, u dosadašnjoj praksi u slučaju malformacija ploda prekid trudnoće se odobravao do 22. tjedna, a nakon 22. tjedna ne jer tada “dijete može preživjeti”. Također je kazao kako pobačaj treba dobro zakonski regulirati, ali je istaknuo kako ovdje nije riječ o pobačaju nego o prijevremenom porodu.

Promjena stava liječnika po izlasku u medije

Profesoru je postavljeno pitanje i kako je moguće da su majci liječnici prvo kazali da dijete neće preživjeti i da nema nikakve šanse da će voditi iole kvalitetan život te je uputili u Sloveniju, dok se to promijenilo kada je izašla priča u medije, jer je tada ministar Beroš izjavio da dijete ima 25 posto šanse da preživi i da se liječi. Liječnik je rekao kako je ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić okupio stručnjake koji su na temelju nalaza dali takvu procjenu.

“Nitko ne može znati koja će biti situacija iza toga, ali mi kao liječnici moramo pokušati to dijete, ako je moguće operirati i da se nakon poroda naprave sve medicinske mjere ne bi li mu se pomoglo i osiguralo normalan život. Na osnovu brojnih stručnjaka koje je Ćorušić konzultirao, on je donio takvo mišljenje. Ovo što pričaju iz Svetog Duha nije mi jasno, oni prvi dan nisu potpisali da se omogući prekid trudnoće, a onda su drugi dan napisali da postoje indikacije, ali da oni to ne mogu napraviti. Mislim da je to malo licemjerno”, rekao je Orešković.

Situacija u Sloveniji

Na pitanje treba li pojasniti zakon, Orešković je rekao da granicu od 22 tjedna nije postavio zakon, nego struka te da se zna što je porod, a što pobačaj. “Ja ovdje ne bih rekao da je priziv savjesti, feticid je nešto što je nama neprihvatljivo kad ne znamo kakvo će to dijete biti kad se rodi, ja bih prepustio struci da učine sve da se to dijete izliječi”, rekao je.

Stanje u Sloveniji nije želio komentirati, unatoč tome što je tamošnji zakon gotovo istovjetan hrvatskom. “Oni to naplate 5.000 eura i učine ga”, rekao je Orešković. “Svi se mi slažemo da je artificijelni prekid trudnoće najgora kontracepcijska metoda, treba puno raditi na edukaciji mladih žena i parova i treba znati da postoji medikamentozna mogućnost pobačaja, što se u Petrovoj i čini, a sve komplikacije koje se dogode, mi kao ustanova moramo rješavati te probleme”, rekao je Orešković, dodavši da je i priziv savjesti zakonska i ustavna kategorija na koju svaki čovjek ima pravo.