Bešćutna Vlada dala skandalozan odgovor o smrti djece s teškoćama. Udruge zgrožene: 'Ovo je diskriminacija'

Na novi Zakon o socijalnoj skrbi u javnosti su do sada iznesene brojne kritike

17.03.2023., Zagreb - Matica hrvatskih sindikata obiljezila je 30. obljetnicu svog osnutka prigodnim svecanim programom u hotelu Westin. Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletic. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL
FOTO: Luka Stanzl/PIXSELL

Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike pojasnilo je za N1 stavak novog Zakona o socijalnoj skrbi u kojem stoji da pravo na naknadu u trajanju od deset mjeseci nakon smrti djeteta, nemaju supružnici, braća, sestre i drugi koji brinu o bolesnima.

Iz Ministarstva na čijem je čelu ministar Marin Piletić tumače da je tijekom posljednje izmjene Zakona o socijalnoj skrbi u dijelu instituta roditelja njegovatelja ili njegovatelja, uzet u obzir Zaključak Hrvatskog sabora iz ožujka 2023.

“Vlada Republike Hrvatske je bila zadužena da do ljetne stanke Hrvatskome saboru dostavi Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o socijalnoj skrbi kojim će, između ostalog, poseban naglasak staviti na poboljšanje statusa i prava roditelja njegovatelja i njegovatelja i osnaživanje njihovog položaja”, odgovorili su iz Ministarstva.

Emocionalna povezanost

Navode da su uvažavajući Zaključak Hrvatskog sabora koji se tiče osnaživanja statusa roditelja njegovatelja ostvarili propisivanje mogućnosti stjecanja “drugoga dohotka, povećanjem naknade i produljenjem statusa nakon smrti djeteta s teškoćama u razvoju o kojem je brinuo roditelj njegovatelj ili njegovatelj”. Iz Ministarstva ističu i da je u slučaju uređenja duljeg trajanja statusa posebno uzeto u obzir iznimno teško emocionalno stanje roditelja kada mu premine teško bolesno dijete, koje je životno ovisno o brizi roditelja ili njegovatelja.

“Ne umanjujući povezanost i brigu o osobi s invaliditetom koja se njeguje, teško se može pretpostaviti jednak intenzitet emocionalne povezanosti roditelja i djeteta u odnosu na emocionalnu povezanost njegovatelja i osobe s invaliditetom koju njeguje, pa je ovim izmjenama Zakona o socijalnoj skrbi, u skladu sa Zaključkom Hrvatskoga sabora upravo naglasak stavljen za olakšavanje teške životne situacije roditelja ili njegovatelja koji njeguje dijete s teškoćama u razvoju odnosno roditelja koji njeguje svoje dijete”, odgovorili su iz Ministarstva.

Naglašavaju i da je Zakonom o socijalnoj skrbi iz 2022., u odnosu na osobu s invaliditetom, “iznimno široko uređen krug osoba kojima se može priznati pravo na status njegovatelja i zapravo su, između ostalih, značajniji uvjeti uz zdravstveno stanje suglasnost osobe s invaliditetom i život na istoj adresi, odnosno prijava prebivališta na istoj adresi”.

‘Zakon je diskriminatoran’

Podsjetimo, na ovaj novi Zakon o socijalnoj skrbi u javnosti su do sada iznesene brojne kritike, a ovog vikenda se o njemu oglasila i Udruga obitelji djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom Sjena, koja tvrdi da je zakon diskriminatoran.

“Iz nama neznanog razloga, roditelji njegovatelji i njegovatelji koji su uvijek činili jednu skupinu, novim Zakonom su prvi put podijeljeni i samim time diskriminirani, sporan dio je prestanak statusa gdje ne ostvaruju svi pravo na produženje primanja naknade do 10 mjeseci u slučaju smrti djeteta s teškoćama u razvoju ili osobe s invaliditetom”, istaknuli su iz Udruge.

Traže uklanjanje sporne točke

Tvrde kako Članak 69. točka 8. Zakona govori o “prestanku statusa roditelja njegovatelja ili njegovatelja najduže deset mjeseci nakon smrti djeteta s teškoćama u razvoju o kojem se brinuo roditelj njegovatelj ili njegovatelj, odnosno dana smrti osobe s invaliditetom o kojoj se brinuo roditelj njegovatelj”.

U Udruzi smatraju kako je tim potezom njegovatelj osobe s invaliditetom izostavljen iz mogućnosti da ostvari pravo na naknadu. Udruga Sjena smatra da se podjelom nastoji diskriminirati pojedine kategorije te traži izmjenu “sporne diskriminatorne točke”.