Biden predlaže rekordan proračun. Hoće li njime spasiti ili uništiti Ameriku

Američki predsjednik planira proračun za sljedeću godinu od nevjerojatnih 6 bilijuna dolara. Koliko je to opasno?

FOTO: Marijan Mikolić, Telegram/AFP/Getty

Američki predsjednik Joe Biden predložio je proračun za sljedeću godinu od čak šest tisuća milijardi dolara, što je najviša razina javne potrošnje na federalnoj razini još od Drugog svjetskog rata, a koji uključuje nove velike programe ulaganja u obrazovni sustav, prometnu infrastrukturu kao i borbu protiv klimatskih promjena.

Proračun bi, prema projekcijama za naredno desetljeće, do 2031. trebao porasti na 8,2 tisuće milijardi dolara. Bidenova ideja koja stoji iza ovakvog rasta proračuna jest obnoviti infrastrukturu i značajno ojačati sustave socijalne sigurnosti.

Kako misli financirati povećanje

Investicije, za koje Bidenova administracija smatra da su ključne za povećanje američke konkurentnosti, uključivat će obnovu cestovne infrastrukture, vodovoda, izgradnju mreže punjača za električna vozila, internetske infrastrukture, ali s druge strane i uvođenje ili proširenje socijalnih programa poput priuštive skrbi za djecu, plaćenih porodiljnih dopusta i sličnog. Smatraju da je upravo sada, kada su kamatne stope niske, odnosno zaduživanje jeftino, pravo vrijeme za velika ulaganja u infrastrukturu.

Povećanje proračuna financirat će se podizanjem poreza za bogate i korporacije. Korporativni porez podiže se s 21 na 28 posto, a također se vraća i stopa poreza na dohodak, za one koji najviše zarađuju, od 39,6 posto. Usprkos tome, očekivani deficit proračuna sljedeće godine iznosi 1,8 tisuća milijardi dolara, što neminovno vodi do daljnjeg povećanja javnog duga SAD-a koji je već sada znatno iznad 100 posto BDP-a.

Republikanci tvrde da će unazaditi ekonomiju

Republikanci, naravno, kritiziraju Bidenove planove. Smatraju da će unazaditi američku ekonomiju i dovesti javni dug do opasnih razina. Također, optužuju ga da će prekršiti obećanje da neće povećavati poreze srednjoj klasi. Naime, Biden je obećavao da neće podizati poreze za osobe koje zarađuju do 400 tisuća dolara godišnje.

Prijedlog proračuna sadrži i prognoze ekonomskih kretanja, koje su prilično konzervativne, te se procjenjuje da bi američka ekonomija u narednim godinama trebala rasti po stopama od oko 2 posto godišnje. Što se tiče nezaposlenosti, ona bi sljedeće godine trebala pasti na 4,1 posto, sa sadašnjih 6,1 posto, te bi se i u narednim godinama trebala zadržati na oko 4 posto.

Hoće li velika potrošnja potaknuti inflaciju

Bidenova administracija ne smatra da bi ovako velika javna potrošnja mogla biti okidač rasta inflacije. Prema njihovim prognozama iznesenim u proračunu, ne očekuju da će inflacija prijeći razinu od 2,3 posto godišnje.

Američka ministrica financija Janet Yellen ranije ovoga mjeseca izjavila je da je novac iz proračuna koji će ići u ulaganja u infrastrukturu jednoliko raspoređen na sljedećih osam do 10 godina, tako da je poticaj potražnji umjeren, te da zbog toga ne bi trebalo doći do porasta cijena.

Potrošnja 50 tisuća dolara po kućanstvu

Najžešći kritičari Bidenovog proračuna, poput američkog think-thanka Heritage Foundation tvrde da je javna potrošnja i do sada bila prevelika, te su izračunali da će ona s ovim proračunom iznositi oko 50 tisuća dolara po kućanstvu. Odnosno 80 posto prosječnog prihoda kućanstva. Od toga će, kažu, dvije trećine doći od većih poreza, a jedna trećina od zaduženja.

Smatraju da će povećanje troškova poslovanja, do kojeg bi došlo povećanjem poreza, naštetiti i “običnim ljudima” jer smatraju da će ono prouzročiti smanjenje plaća i povećanja cijena.