Bitna razina poštenja: sve bi stranke trebale unaprijed reći s kim nakon izbora mogu završiti u krevetu, a s kim nipošto ne

To je biračima važna informacija za donošenje odluke. Vidjeli smo to na primjeru HNS-a od koga je ostala samo prazna ljuska nakon što su ušli u koaliciju s HDZ-om

FOTO: Telegram/Pixsell

Ionako biramo vlast po izrazito nepravednoj D'Hondtovoj izbornoj računici pa je svaka dodatna prijevara biračkog tijela previše na već previše. D'Hondt je omogućio HDZ-u u prošlom turnusu da formira Vladu sa 16,7 posto od ukupnog broja biračkih glasova. To znači da njihovu politiku i način kako je provode ne podržava 83,3 posto hrvatskih građana. Da su željeli HDZ na vlasti, za njih bi i glasali, a nisu

Gradonačelnik Splita i predsjednik stranke Centar Ivica Puljak za jednu od svojih glavnih predizbornih parola uzeo je to da poslije izbora nema koaliranja s HDZ-om. Ni u jednoj mogućoj varijanti to ne dolazi u obzir, ponavljao je i u intervjuu Večernjem listu.

Ne pristaje ni na predizbornu suradnju s drugim strankama Centru prihvatljivih političkih uvjerenja – a to su Fokus, IDS, Reformisti i PGS koji su se već povezali u zajednički blok – jer od njih nije dobio dovoljno uvjerljiva jamstva da se poslije izbora neće prikloniti Plenkoviću. Dakle, HDZ je crvena krpa, njih i njihove mora se odbiti pa kud puklo da puklo.

Tako razmišljaju još neke stranke, recimo Možemo. S mnogima iz konkurencije, reći će, možda se može razgovarati o izborima, samo s HDZ-om ne i ne. Jer HDZ se prvo mora promijeniti da bi jednom eventualno postao sugovornik koga se prima na kavu i čije se ponude želi čuti.

S kim mogu završiti u krevetu, a s kim nipošto ne

Takva eksplicitna garancija da nema petljanja s HDZ-om bila bi važna za mnoge ne-hadezeovske birače bez obzira na njihovu političku boju. Ljudi naprosto ne žele biti prevareni i nitko ih nema pravo manipulirati. Zato bi se vodstva svih stranaka morala držati te bitne razine poštenja da svojim glasačima unaprijed kažu s kim mogu završiti u krevetu, a s kim nipošto ne.

To je biračima važna informacija za donošenje odluke. Vidjeli smo to na primjeru HNS-a od koga je ostala samo prazna ljuska nakon što su ušli u koaliciju s HDZ-om. Ionako biramo vlast po izrazito nepravednoj D’Hondtovoj izbornoj računici pa je svaka dodatna prijevara biračkog tijela previše na već previše.

D’Hondt je omogućio HDZ-u u prošlom turnusu da formira Vladu sa 16,7 posto od ukupnog broja biračkih glasova. To znači da njihovu politiku i način kako je provode ne podržava 83,3 posto hrvatskih građana. Da su željeli HDZ na vlasti, za njih bi i glasali, a nisu.

‘Tako je to u braku’

Nikome nije zamislivo da bi odluke u skupštini neke kompanije donosilo 16,7 posto dioničara dok preostaloj većini ostaje da se pokunji i sjedne u kut, no s izborima je kod nas upravo tako. Izrazita manjina može preuzeti državu i taj model čak više nitko ni ne dovodi u pitanje. Disbalans je betoniran.

A kako i novi izbori idu po starom, HDZ može biti relativno miran jer će tih 16 ili dvadesetak posto uvijek imati. To su si upornim radom osigurali kroz guste klijentelističke mreže u svim institucijama, krajevima i djelatnostima. Na svemu što je javno njihovi drže uzde, a i privatno često mora igrati po njihovim pravilima.

Novoj demokratskoj vlasti u Poljskoj ruke su u velikoj mjeri potpuno vezane jer su posvuda kadrovi bivše garniture čvrste ruke. Slično bi bilo i kod nas da dođe do promjene, od administracije do bolnice i knjižnice. S HDZ-om nema labavo: ili si s njima ili te nema. “Tako je to u braku.”

Potpiši prijavnicu i sve ti se želje mogu lako ostvariti

Plenković je davnih dana izjavio da dolazi na čelo stranke kako bi promijenio HDZ, a time i Hrvatsku, ali u ovom bitnom smislu u dva mandata nije promijenio ništa. Pritom je važno podsjetiti da država kod nas upravlja s više od 50 posto svega što stvaramo i imamo. Ona bi se ovdje utoliko trebala pisati velikim slovom: Država. A dok Državu vodi HDZ, šanse da ćemo izaći iz ovog formata praktički su nikakve.

Nitko neće steći nikakva korisna znanja o HDZ-ovoj politici čitajući njihove političke programe. Mnogošto bi tamo bilo dosta prihvatljivo, možda čak i Puljku, da iza toga ne stoji željezna tehnologija apsolutne vlasti. Ali papir kao papir, trpi svašta.

HDZ se od devedesetih dosta uljudio jer otamo više nećemo čuti kao nekad da “Srbi imaju šiljaste glave” i da se “neće dozvoliti oporbena situacija”, ali stil je vladanja ostao navlas isti. Potpiši prijavnicu i sve ti se želje mogu lako ostvariti.

Principi se valjda ipak računaju na dugi rok

Zbog toga iz HDZ-a i kulja toliko korupcije, onaj tko tamo uđe počne misliti da mu sve pripada i da mu je sve dopušteno samim tim što nosi značku političke podobnosti.

Zato je Puljak u pravu. S tim otrovom nema pogađanja. Doduše, takva mjestimična stranačka principijelnost neće zgromiti Plenkovićevu ekipu jer ima lidera koji bi jedva dočekali da ih on sutra pozove da mu pomognu kod formiranja nove Vlade. Ali principi se valjda ipak računaju na dugi rok. Pa tko s njima preživi, pričat će.