Bivši šef Janafa upravo: 'Nitko nije bio za izvoz naše nafte Mađarima, a onda je Plenković naredio Ćoriću da potpiše'

Pratimo saslušanje pred Antikorupcijskim vijećem u Saboru

FOTO: Screenshot N1

U Saboru je u tijeku javno saslušanje pred Antikorupcijskim vijećem o upravljanju Inom, na koje se od svih pozvanih odazvao jedino bivši šef Janafa i USKOK-ov optuženik Dragan Kovačević. Osim premijera Andreja Plenkovića, koji je ranije najavio da se neće odazvati sjednici, istu mogućnost otklonio je bivši ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, a nije došla ni bivša zamjenica predstojnika Ureda premijera Tena Mišetić.

Kovačević je uvodno govorio o ulozi premijera Plenkovića u preusmjeravanju hrvatske nafte prema Mađarskoj, što je za posljedicu imalo gašenje sisačke rafinerije. “Spreman sam za sva pitanja, dijelom i ona koja neće biti ugodna, pa i na uvrede i provokacije. Svašta sam prošao pa me tako ni najveće uvrede neće pokolebati da kažem što mislim. Nisam ovdje došao kao pokajnik, došao sam ovdje, što bi rekao magistar Plenković, i radi javnosti”, rekao je na početku Kovačević.

Zatim se kratko predstavio, kazavši da je doktor ekonomskih znanosti i profesor financija. “Prije nego su me utamničili, bio sam predsjednik Uprave Janafa”, kazao je. “Nisam se došao ovdje braniti i neću ništa oko toga izreći, osim toga da vi slušate jednu stranu, a to su tužitelji. Logično, ali istina je malo drugačija. To je samo jedna strana u postupku”, dodao je.

‘Svi su odugovlačili s potpisom’

Zatim se vratio na sisačku rafineriju i sporni sastanak. “Ja sam bio u uredu magistra Plenkovića jednom. Taj sastanak je bio pripreman na nivou ministara. Ministar je na nas vršio određene pritiske da mi potpišemo taj memorandum. Taj je pritisak vršen prije toga 10 godina, ja 10 godina to slušam, od različitih vlada”, rekao je Kovačević.

“Ja sam doslovno rekao da je to iznad mojih shvaćanja korporativnog upravljanja”, rekao je Kovačević pa dodao da se oko još jedne stvari mora ograditi. “Što se tiče Janafa, ja bih sutra potpisao taj ugovor. To je najbolji korporativni ugovor. Mi smo zaradili na tome i kad kažu da sam ja dalje potpisivao”, nastavio je. Podsjetimo, radi se o memorandumu kojim se omogućio izvoz hrvatske nafte u Mađarsku.

“Taj memorandum je političko pitanje”, rekao je i napomenuo da “ni ministar Ćorić nije bio za to da potpiše”. Dodao je da su “svi izbjegavali to potpisati, jer su imali osjećaj da to nije dobro”.

Tko je sve bio na sastanku

Potom je govorio o sastanku na kojem je bio “on, Plenković, Ćorić, dva savjetnika magistra Plenkovića za pravna pitanja, jedan za energetiku Ine i zamjenica predstojnica Ureda, Tena Mišetić”.

“Ja sam pozvan na konzultacije da kažem što mislim o tome. Ja sam rekao da to nije dobro za energetsku sigurnost, nacionalnu sigurnost Hrvatske, a da je za Janaf to jako dobro”, nastavio je.

“Doktor Ćorić je, onako, i hoće i neće, a ja sam rekao da taj memorandum u tom obliku ne mogu potpisati. Magistar Plenković je doktoru Ćoriću rekao da se s tim memorandumom ide”, kazao je. “Nitko nije rekao direktno zatvori Rafineriju Sisak, ali kad se potpisao memorandum, tog je trenutka Rafinerija Sisak bila zatvorena”, rekao je Kovačević.

Po kojoj cijeni se nafta izvozi?

Uslijedila su pitanja zastupnika. “Sukus memoranduma je taj da se napravi prespoj od Rafinerije Sisak prema Janafu i da može nafta iz skladišnih kapaciteta Ine ići u naftni tok prema Mađarskoj”, rekao je Kovačević i dodao da se sastanak dogodio 2018. godine.

Mirela Ahmetović iz SDP-a ga je pitala je li on 2012. s MOL-om pregovarao da se napravi ta spojnica. “Predstavljate da ste vi cijelo vrijeme to sprečavali. Što vas je spriječilo da vi donesete odluku da Janaf neće ići u to i tako zaštitili nacionalne interese? Zašto ste uopće sudjelovali u pregovorima o memorandumu?”, dodala je. Pitala ga je i po kojoj cijeni se nafta iz Hrvatske izvozi u Mađarsku. Kovačević je na to rekao da “to nitko ne zna”. Zatim je rekao da je “Janaf dioničko društvo” i da se prije svega “skrbi o dioničarima”.

Verbalni okršaj Grmoje i Zekanovića

Na sjednici je došlo i do verbalnog okršaja Nikole Grmoje i Hrvoja Zekanovića. Naime, Zekanović je zatražio povredu poslovnika, ali je zapravo htio postaviti pitanje, na što ga je Grmoja upozorio. “Nećete me se riješiti”, rekao mu je Zekanović, na što je Grmoja odgovorio: “HDZ-u bi bilo najbolje da vas se riješi”.

No, tu nije stalo, Zekanović je kazao: “Tebi bi bilo bolje ćaći i materi da te se riješe”.

‘Ministru je sugerirano da se to potpiše’

Željko Jovanović je pitao Kovačevića je li Plenković Ćoriću naredio da se potpiše ovakav memorandum. “Neću govoriti riječima naredbe. Ovo nije vojska, sugerirano je ministru da se taj memorandum zgotovi i potpiše”, rekao je Kovačević. Zatim je Ahmetović zatražila stanku da se utvrdi koju argumentaciju je koristio premijer Plenković za tu “sugestiju”.

Zekanović je kasnije Kovačeviću rekao da je Uskokov optuženik, a spomenuo mu je i bacanje mobitela u Savu te famozni Klub u Slovenskoj, rekavši da je tamo dolazio i Milanović. Bivši šef Janafa mu je rekao da “nije bacao mobitele s mosta” i da u “nikakvom gepeku nije bio nikakav novac”.

“To je moj novac i mog partnera za kupnju 200 hektara poljoprivrednog zemljišta u Slavoniji” kazao je Kovačević. Ispričao se Daliji Orešković zbog ranije izjave da je “na koljenima” molila za posao u Janafu. Kazao je i da Zorana Milanovića “nije vidio dugo vremena” i da “nikakve koordinacije nema s njim oko ovoga”, na što mu je Zekanović upao u riječ. Zatim je napustio sjednicu, rekavši “uživajte u igraonici Nikole Grmoje”.

Zašto nije prijavio političke pritiske

Stephen Bartulica je Kovačevića pitao može li nečim potkrijepiti da su na Ćorića vršeni pritisci od strane Mađara oko memoranduma. “Ako pažljivo čitate njegovu izjavu, doktor Ćorić nije čak ni proturječio. Nije mu nitko rekao zatvori sisačku rafineriju”, kazao je Kovačević.

Zastupnik Matko Kuzmanić rekao je da je “impresioniran razinom Kovačevićevog domoljublja i borbe za hrvatske interese” pa ga zanima “zbog čega javnost nije upoznao s političkim pritiscima koji su na njega vršeni x godina prije”.

Bivši šef Janafa na to je rekao: “Ja nisam ministar, ne vidim kaznenu odgovornost… Možda je trebalo reći ‘dajem ti ostavku’. Moguće da sam tu napravio grešku. A što bi se dogodilo? Ništa se ne bi dogodilo, proces bi dalje išao”.

‘Nisam došao nikoga cinkati’

Vesna Vučemilović je rekla da se “nitko ne bi iznenadio da bivši ministar Ćorić sutra bude uhićen”. Kazala je i da Kovačević “govori dijametralno suprotne stvari” od Ćorića. “Ja sam rekao sve što znam i ja nisam ovdje došao nikoga cinkati”, kazao je na to Kovačević. Grmoja je rekao da “Ćorić nije demantirao da je bilo sastanka”, nego je “samo rekao da nije bilo naloga da se ugasi sisačka rafinerija”.

Zatim su uslijedila izlaganja zastupnika na sjednici. SDP-ova Ahmetović kazala je da nisu dobili odgovore na ključna pitanja, a Kovačevića je pitala jesu li mu Ćorić i Plenković nešto dali za njegovu šutnju.


Uskoro opširnije…