Biznismen kod kojeg je ljetovao bivši Plenkovićev ministar pod britanskim sankcijama: 'Podržava ruske vlasti i ima koristi od toga'

Krešimir Filipović osvanuo je na listi od 29 novih sankcioniranih

FOTO: Velesstroy

Britansko ministarstvo vanjskih poslova u srijedu je objavilo popis od 29 osoba i kompanija protiv kojih su uveli sankcije zbog, kako se navodi, djelovanja i podrške ruskim sektorima zlata, nafte i strateških industrija, a na listi se našao i hrvatsko-ruski poduzetnik Krešimir Filipović, kojeg se spominjalo kao čovjeka povezanog sa Saifom Alketbijem, investitorom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koji se u jednom trenutku pojavio kao interesent za kupovinu ruskog udjela u Fortenovi.

Prema službenom obrazloženju, Filipović i ostali na popisu su se našli kako bi ih se onemogućilo u pomaganju Rusiji da izbjegava učinak međunarodnih sankcija. “Sankcije i dalje predstavljaju snažan udar na ratnu ekonomiju Kremlja, dosad su Putinu izbile više od 400 milijardi dolara namijenjenih financiranju njegove ilegalne invazije na Ukrajinu. Ali, moramo nastaviti s pritiskom na Moskvu”, izjavio je britanski šef diplomacije James Cleverly i dodao da su se na najnovijoj listi sankcioniranih našli oni koji ruskom predsjedniku pomažu u nastojanju da ublaži učinak sankcija na sektore zlata i nafte koje on naziva “dvama krucijalnim izvorima prihoda za ruski ratni stroj”.

Kako Britanci objašnjavaju sankcije

Na britanskoj crnoj listi ukupno se nalazi više od 1800 ljudi i entiteta, a za Filipovića se navodi da ga se smatra takozvanom “umiješanom osobom” i to po dvjema osnovama. “(1) Filipović ima ili je imao koristi od podržavanja ruskih vlasti tako što je bio na direktorskoj ili drugoj ekvivalentnoj poziciji u Velesstroyu, entitetu koji posluje u sektorima od strateškog značaja za ruske vlasti, ponajprije u građevinarstvu, rudarstvu i energetici. (2) Filipović ima ili je imao koristi od podržavanja ruskih vlasti tako što je bio vlasnik ili je pak izravno ili neizravno kontrolirao Velesstroy, entitet koji posluje u sektorima od strateškog značaja za ruske vlasti, ponajprije u građevinarstvu, rudarstvu i energetici”, navodi se u dokumentu u kojem je navedena i Filipovićeva moskovska adresa.

Još od lani na istom se popisu sa sličnim obrazloženjem nalazi i Mihajlo Perenčević, Filipovićev poslovni partner. Ovu dvojicu poduzetnika povezuje i tvrtka Jadranka, turistički div s otoka Lošinja, u kojoj je Filipović donedavno bio predsjednik Nadzornog odbora, dok se kao jedan od krajnjih vlasnika tvrtke navodio Perenčevićev brat Predrag.

Marićevo ljetovanje na Lošinju

Nedavno se Filipovića spominjalo i kao potencijalnog poslovnog partnera Zdravka Marića, bivšeg ministra financija u Vladama Andreja Plenkovića, koji je nakon odlaska iz politike osnovao tvrtku Marabizz. Tu je informaciju objavio tjednik Nacional, izvijestivši i da je Marić nedavno bio u Dubaiju, no bivši ministar rezolutno je odbacio da planira surađivati s Filipovićem. “Osnovao sam tvrtku jer moram nešto raditi, ali nemam nikakve planove s ruskim igračima. Otišao sam iz politike i nemam namjeru komentirati svaki svoj poslovni potez, a ni privatna putovanja s obitelji”, izjavio je.

Marić je ostavku u Vladi podnio nekoliko tjedana nakon što je u javnosti buknula afera o njegovu ultrajeftinom ljetovanju u jednom od hotela u vlasništvu tvrtke Jadranka na Lošinju. Na svojoj oproštajnoj konferenciji za novinare nije iznio konkretan razlog odlaska iz Vlade, već je tek rekao da se više ne vidi u politici i da je vrijeme da krene dalje.