Blamaža DSV-a. Tijelo koje treba osiguravati neovisnost sudova spektakularno pogriješilo u odabiru suca

DSV, koje čine iskusni suci, profesori prava i dva političara, povrijedilo je ustavna prava dvjema sutkinjama

Državno tijelo koje čine iskusni suci, profesori prava i dva političara povrijedilo je ustavna prava dvjema sutkinjama. To je suština odluke Ustavnog suda, u posjedu Telegrama, koja otkriva blamažu Državnog sudbenog vijeća (DSV) u postupku imenovanja novog suca Županijskog suda u Sisku provedenom u prvoj polovini godine. DSV-ova je odluka o tom imenovanju, naime, nedavno ukinuta nakon tužbi sutkinja koje su se natjecale za tu poziciju.

Razlog? Pa, DSV je odabrao kandidata koji nije ostvario najveći broj bodova, a pritom se nisu pretrgli detaljno i jasno objasniti takvu odluku, što bi po zakonu morali. K tomu, u postupku su iz nepoznatog razloga praktički ignorirali suce koji su ukazivali na pogrešne ocjene obnašanja sudačke dužnosti, što je utjecalo na rangiranje. Stoga je Ustavni sud zaključio kako su sutkinjama povrijeđena ustavna prava i poslao DSV na popravni.

Tijelo koje nosi teret neovisnosti pravosuđa

Državno sudbeno vijeće, podsjetimo, “samostalno je i neovisno tijelo koje osigurava samostalnost i neovisnost sudbene vlasti”. Dakle, glavni je i vrlo odgovoran posao DSV-a odlučivati o imenovanjima, napredovanjima, premještaju, razrješenju i stegovnoj odgovornosti sudaca i predsjednika sudova (osim predsjednika Vrhovnog suda).

Tako 11 članova DSV-a na ramenima nosi teret neovisnosti hrvatskog pravosuđa. U svojim redovima, propisano je, moraju imati čak sedmero sudaca, dva sveučilišna profesora pravnih znanosti te još dva saborska zastupnika – od kojih jedan mora biti iz oporbe. U ovom sastavu, dvojica političkih članova su HDZ-ov Dražen Bošnjaković i SDP-ov Arsen Bauk.

Ustavni sud u konačnici ukinuo odluku

No jedan posve rutinski postupak za imenovanje suca završio je fijaskom. Na oglas za slobodno sudačko mjesto na Županijskom sudu u Sisku javilo se dvanaest kandidata s različitih općinskih sudova, a četvero je prije kraja postupka povuklo kandidature. U konkurenciji preostalih osam sudaca za to mjesto, DSV je u svibnju imenovao Mirka Đukića, inače suca Općinskog suda u Sisku.

No, ubrzo su stigle dvije ustavne tužbe od sutkinja koje su bile kandidatkinje: Đukićeve kolegice sa sisačkog općinskog suda, Biljane Đilas te sutkinje Ike Peranović, zaposlene na Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu. Ustavni sud obje je tužbe razmotrio u jedinstvenom postupku, jer se odnose na isti natječaj i u konačnici ukinuo odluku DSV-a.

Kako DSV uopće rangira kandidate za suce

Državno sudbeno vijeće kandidate rangira prema bodovima: veći dio dolazi od ocjene obnašanja sudačke dužnosti, a drugi dio dodjeljuje se temeljem “strukturiranog razgovora”, intervjua na kojem se “razmatra i vrednuje kandidatova sposobnost primjerenog i odgovornog obnašanja dužnosti, motiviranost za obnašanje dužnosti te njegov osjećaj za pravdu”.

Na ovom mjestu važno je istaknuti da DSV ne izabire nužno kandidatkinju ili kandidata koji gore opisanom procedurom prikupi najviše bodova. Ali u tom slučaju, zakon ih obvezuje “posebno obrazložiti razloge” zbog kojih su dali prednost nekome s jednakim ili manjim brojem bodova. U ovom postupku Mirko Đukić ostvario je ukupno 134,33 boda; a Biljana Đilas za dlaku više – 135,22. No, DSV se odlučio za suca Đukića, koji je bolje prošao na “strukturiranom razgovoru”.

To nije jedini razlog zašto je odluka pala

Sutkinja Đilas podnijela je potom tužbu tvrdeći da joj je povrijeđeno pravo na pravično suđenje te pravo na dostupnost pod jednakim uvjetima svakog radnog mjesta i dužnosti. A sve zato, da sažmemo opsežnu formalno-pravnu terminologiju, jer nisu pojasnili po kojim je točno kriterijima kandidat Đukić ipak bolji od nje.

Ustavni sud dao joj je u potpunosti za pravo i očitao lekciju Državnom sudbenom vijeću, naglašavajući kako bi “izložene okolnosti, čak i neovisno o činjenici da je to izričita zakonska obveza DSV-a, zahtijevale znatno šire, sadržajnije i preciznije obrazloženje odluke o imenovanju” od one koje su napisali. Pritom to nije jedini razlog zbog čega je odluka pala.

Bili su upozoreni, no nisu učinili ništa

Sutkinja Ika Peranić također je podnijela tužbu na istu odluku DSV-a zbog povrede prava na pravično suđenje, ali i prava na djelotvoran pravni lijek. Naime, DSV je u postupku, vrlo pojednostavljeno rečeno, baratao pogrešnom ocjenom obnašanja sudačke dužnosti za sutkinju Peranić, koja je time zakinuta za bodove.

Iako DSV ne formira sam tu ocjenu, već ju dobiva od nadležnog sudskog vijeća, Ustavnom sudu bilo je sporno što ni nakon (argumentiranog) upozorenja od sutkinje Peranić i drugog kandidata nisu tražili, inzistirali na novoj ocjeni obnašanja sudačke dužnosti. Ili barem u obrazloženju odluke napisali iz kojeg razloga to nisu učinili.

Tako Državno sudbeno vijeće, prema odluci Ustavnog suda, zbog svih propusta koje smo jezgrovito opisali, mora ponoviti odluku o imenovanju. I to u roku od trideset dana od objave u Narodnim novinama.