Blok država Zapadne Afrike dogovorio 'Dan D' za moguću invaziju na Niger

Članice ECOWAS-a ne žele otkriti o kojem se danu točno radi

Protesters hold a Niger flag during a demonstration on independence day in Niamey on August 3, 2023. Hundreds of people backing the coup in Niger gathered on August 3, 2023 for a mass rally in the capital Niamey with some brandishing giant Russian flags.
The demonstrators converged at Concertation Square in the heart of the city, following a call by a coalition of civil society associations on a day marking the country's 1960 independence from France. (Photo by AFP)
FOTO: AFP

Najvažniji blok zemalja Zapadne Afrike, ECOWAS, dogovorilo je “Dan-D” za moguću vojnu intervenciju kojim bi se obnovila demokracija u Nigeru ako propadnu diplomatski pokušaji, rekao je u petak viši dužnosnik, ne otkrivši o kojem se danu točno radi. Dogovor je postignut na dvodnevnom sastanku vojnih čelnika zapadnoafričkih zemalja u glavnom gradu Gane, Accri, gdje su dogovarali logistiku i strategiju moguće uporabe sile u Nigeru koja bi ECOWAS-u bila posljednje pribježište.

“Spremni smo ući u trenutku kad dobijemo naredbu”, rekao je povjerenik ECOWAS-a za politička pitanja, mir i sigurnost, Abdel-Fatau Musah na zatvaranju summita u Accri. “Dan-D je također odlučen. Već smo dogovorili i ‘uštimali’ što nam je sve potrebno za intervenciju”, rekao je naglasivši da i dalje nastoje mirno pregovarati s nigerskom huntom.

“U ovome trenutku mi i dalje pripremamo posredničku misiju tako da ne zatvaramo nijedna vrata”, dodao je Musah.

Ne iznose se strateški detalji

Vojska je svrgnula predsjednika Nigera Mohameda Bazouma 26. srpnja te se oglušila na pozive Ujedinjenih naroda, ECOWAS-a i drugih da ga vrati na vlast, potaknuvši zapadnoafrički blok da svoje snage stavi u stanje pripravnosti. Veći dio od ukupno 15 članica ECOWAS-a spreman je doprinijeti zajedničkoj intervenciji osim onih koje su također pod vojnom vladavinom – Malija, Burkine Faso i Gvineje – i sićušne Zelenortske Republike, rekao je dužnosnik ECOWAS-a u četvrtak.

Obrambeni dužnosnici odbili su reći koliko bi vojnika bilo raspoređeno ili bilo kakve druge strateške pojedinosti i detalje. Eskalacija u Nigeru destabilizira Sahel, jednu od najsiromašnijih regija u svijetu, gdje je dugogodišnja islamistička pobuna koja se proširila iz Malija, nagnala milijune ljudi u bijeg u zadnjih deset godina i izazvala glad. Do državnog udara, Niger je bolje od Malija i Burkine Faso obuzdavao nasilje.

Postao je važan zapadni saveznik u borbi protiv pobunjenika nakon što su vojne hunte preuzele vlast u te dvije zemlje od 2020. do 2022. i prekinule veze s tradicionalnim partnerima. ECOWAS, Ujedinjeni narodi i zapadne zemlje pritišću huntu da odstupi, a vojne vlade u susjednom Maliju i u Burkini Fasu tvrde da će je braniti.