Blokirane granice na balkanskoj izbjegličkoj ruti. Srpska vojska u punoj pripravnosti; grčki premijer bijesan

Na granici s Mađarskom i Hrvatskom kilometarske kolone kamiona

Migrants and refugees prepare to board a train after crossing the Greek-Macedonian border, near Gevgelija, on February 24, 2016.
Macedonia has recently closed its frontier to Afghan migrants and introduced more stringent document checks for Syrians and Iraqis seeking to travel to northern and western Europe. The restrictions have caused a bottleneck of thousands of people at the Greek-Macedonian border. / AFP / Robert ATANASOVSKI
FOTO: AFP

Sve srpske službe sigurnosti u stanju su pripravnosti, a predsjedniku Tomislavu Nikoliću preporučeno je da sazove sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost kako bi se svim kapacitetima odgovorilo na sve kompliciranije stanje migrantske krize u regiji, priopćeno je iz Beograda.

U osiguranje višeg stupnja sigurnosti zemlje bit će uključena i srpska vojska, stanje pune pripravnosti odnosi se na sve sigurnosne i obavještajne službe te vojsku i policiju, a zajednički im je zadatak zaštita granica Srbije, izjavio je za B92 ministar pravde Nikola Selaković poslije popodnevne izvanredne sjednice Ureda za koordiniranje služba sigurnosti.

Odbacio je nagađanja o mogućem podizanju ograda i zidova na granici, naglasivši kako “Srbija to neće raditi”. Upozoravajući na činjenicu da se na granicama balkanske rute pojavljuje sve više ekonomskih migranata, Selaković je istaknuo da će se prema svim izbjeglicama i migrantima Srbija i dalje “humano ponašati, ali će štititi sebe i svoje interese”.

EK traži koordinaciju

Današnju sjednicu Ureda za koordiniranje službi sigurnosti sazvao je premijer Aleksandar Vučić u povodu blokade granica na balkanskoj ruti, koja je prouzročila da veliki broj migranata čeka na graničnim prijelazima. Europska komisija zatražila je ranije od zemalja na balkanskoj ruti da međusobno koordiniraju mjere i provode zajednički europski pristup migrantskoj krizi.

Grčki premijer Aleksis Cipras danas je zaprijetio odbijanjem svakog europskog sporazuma ako teret migracijske krize ne bude razmjerno podijeljen među zemaljama članicama Europske unije.

Aleksis Cipras
Aleksis Cipras AFP

Grčka inzistira na podjeli tereta odgovornosti

“Grčka više neće pristati ni na jedan sporazum ako podjela tereta i odgovornosti migracijske krize ne bude razmjerna među zemljama članicama Unije”, rekao je Cipras na raspravi u parlamentu. Najavio je da će pozvati sve šefova grčkih stranaka da se slože u vezi migracijske krize prije summita 7. ožujka u Bruxellesu.

“Potreban je veliki politički konsenzus o tom pitanju”, naglasio je premijer. Jučer je Cipras izrazio svoje nezadovoljstvo nakon regionalnog sastanka organiziranog u Beču, bez Grčke, o kontrolama granica balkanskih zemalja. Premijer je rekao da je sramotno što neke zemlje nisu poštivale odluke europskog summita prošlog tjedna o zajedničkoj akciji u migracijskoj krizi i da su djelovale jednostrano.

Zakrčenje makedonske granice

Odluka koju su prošlog tjedna donijeli direktori policija pet zemalja balkanske migracijske rute (Austrije, Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Srbije) o jačanju kontrola na granicama, izazvala je zadnjih dana zakrčenje na grčko-makedonskoj granici koja ostaje napola otvorena, a ona je glavni prijelaz kojim se kreću migranti prema zemljama središnje i sjeverne Europe.

Tisuće migranata i dalje pristižu na grčko-makedonsku granicu
Tisuće migranata i dalje pristižu na grčko-makedonsku granicu AFP

Na vojvođanskoj strani kod graničnih prijelaza Horgoš, na jugu Mađarske, kao i kod prijelaza Bajakovo u Hrvatskoj nastale su kilometarske kolone kamiona zbog pooštrene kontrole koju provode mađarska i hrvatska policija, javili su večeras vojvođanski mediji.

Kilometarske kolone kamiona

Radio televizija Vojvodine neslužbeno javlja kako su na mađarskoj granici uvedene nove mjere kako bi se spriječio eventualni ilegalni ulazak migranata s Bliskog istoka u tu zemlju, zbog čega je međuzona između dvije granične crte, koja je duga oko kilometar, trenutačno puna teretnjaka koji se ne pomiču već satima.

Kolona je duga između tri i četiri kilometra, a pojedini vozači su u njoj od prošle noći. Zbog istih razloga, prenose mediji, teretni promet otežan je i na hrvatsko-srpskoj granici Bajakovo – Batrovci. S vojvođanske strane kolona je duga oko 7 kilometara, a čeka se i do 8 sati.

kamioni kolone ilustracija
AFP

Teretni promet je, kako kažu kamiondžije, prenosi agencija Tanjug, “najvjerojatnije usporen jer hrvatska granična policija na prijelazu Bajakovo obavlja detaljne provjere autobusa koji iz Srbije u Hrvatsku prevoze migrante”. Otežan je promet i kod prijelaza Šid, gdje se čeka oko pet sati.