Migrantska kriza: Slovenija na granicu s Hrvatskom šalje vojsku, problemi i na južnoj granici Srbije

Većina za slanje vojske u slovenskom parlamentu već je osigurana

29.09.2015., Opatovac - U izbjeglicki kamp Opatovac i dalje stizu novi migranti koji ulaze na granicnom prijelazu u mjestu Bapsko. Photo: Davor Kibel/Glas Slavonije/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Slovenskoj policiji na granici s Hrvatskom na dijelu na kojem nije podignuta žica od idućeg tjedna pomagat će nekoliko stotina vojnika s djelomičnim policijskim ovlastima, odlučio je danas odbor za obranu slovenskog parlamenta.

Taj zaključak, donesen bez ijednog glasa protiv, u ponedjeljak još treba potvrditi parlament u punom sastavu, za što je većina već osigurana, a za nju su potrebne dvije trećine glasova.

Ukupno bi u sljedeća tri mjeseca policiji na granici zbog migrantske krize moglo pomagati od 200 do 800 vojnika, što je najviše koliko se može izdvojiti iz postojeće pričuve, pojasnili su na sjednici odbora predstavnici ministarstva obrane.

Mješovite patrole

Na tzv. zelenoj granici formirat će se mješovite patrole s jednim policajcem i dva vojnika, s time što je primjena sile osim u izuzetnim slučajevima rezervirana samo za policiju. Uz to, određeno je da će vojska moći pomagati i u migrantskim centrima. Policijske ovlasti za vojnike predviđene su za slučajeve ako dođe do većih ilegalnih prijelaza granice, na onim mjestima koja još nisu pokrivena žičanom ogradom.

Granica Slovenije i Hrvatske duga je 671 kilometar, od čega je žica postavljena na 168 kilometara. Ravnatelj slovenske policije Marijan Fank, koji je članove odbora upoznao s djelovanjem policije, kazao je da je na zadnjem sastanku policijskih ravnatelja zemalja na balkanskoj migrantskoj ruti dogovoreno da će svaka država za sebe biti odgovorna za preuzimanje migranata na svoj teritorij iako se, kako je dodao, pojavljivala ideja o tome da se migranti nakon što su u Makedoniji profilirani izravno prevoze vlakom na slovensko-austrijsku granicu.

Profiliranje migranata

Srpski MUP opovrgnuo je pak tvrdnje pojedinih beogradskih medija da je zatvorena granica između Srbije i Makedonije, a zastoj na granici objašnjen je primjenom dogovora policijskih ravnatelja zemalja balkanske rute o selektiranju izbjeglica.

Glasnogovornica MUP-a Biljana Popović Ivković izjavila je danas Radio-televiziji Srbije (RTS) da granica s Makedonijom nije zatvorena već da je, sukladno jučerašnjem zagrebačkom sporazumu čelnika policija zemalja na balkanskoj izbjegličkoj ruti, prolaz dopušten samo izbjeglicama iz ratom zahvaćenih zemalja.

“Od danas se, zapravo, provodi profiliranje migranata, što podrazumijeva jaču kontrolu granice u cilju sprječavanja ilegalne migracije”, rekla je Popović Ivković. Prema sporazumu iz Zagreba, predviđeno je identificiranje i uzimanje biometrijskih podataka migrantima kako bi se utvrdilo dolaze li iz zemalja u kojima im je život ugrožen, poput Sirije, Iraka i Afganistana.

Zatvorena granica?

U Preševu su, kako javlja RTS, rekli da jutros od osam sati nijedan migrant nije došao u lokalni prihvatni centar, dok je predstavnica UNHCR-a u Srbiji Mirjana Milenkovski izjavila da je “oko 12.30 po podacima s terena u Preševu bilo oko 300 ljudi koji čekaju na prijevoz do Šida”, te da je u 12.30 granica između Srbije i Makedonije bila zatvorena.

Večernje novosti javile su ranije da je Srbija zatvorila granicu za migrante s Makedonijom, jer Hrvatska ne pušta izbjeglice preko svojeg teritorija dalje prema Sloveniji i Austriji.