Bloomberg objavio insajderski izvještaj: 'Europa se boji gospodarskih posljedica strogih sankcija protiv Rusije'

Neki od američkih saveznika, piše Bloomberg, zabrinuti su što će se dogoditi ako Rusija prekine isporuku plina

Russian President Vladimir Putin attends a meeting on the situation with the spread of the COVID-19 coronavirus disease in Russia, via a teleconference call at the Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow on April 13, 2020. (Photo by Alexey DRUZHININ / SPUTNIK / AFP)
FOTO: AFP

Zabrinutost nekih velikih europskih zemalja zbog mogućih negativnih posljedica sankcija zapada protiv Rusije u slučaju invazije na Ukrajinu, stvara rizik od raskola SAD-a i njegovih europskih saveznika u pogledu strogosti sankcija, piše Bloomberg pozivajući se na “upućene izvore”.

Prema izvorima agencije, američki saveznici u Europi ujedinjeni su u želji da spriječe mogući oružani sukob između Ukrajine i Rusije i upozore potonju na nadolazeće sankcije velikih razmjera, ali su u isto vrijeme neki od njih “izrazili zabrinutost Sjedinjenim Državama” o vjerojatnim posljedicama takvih mjera za njihova gospodarstva. “Ta skupina zemalja analizira ekonomske i pravne učinke mogućih sankcija”, piše Bloomberg.

Strah od prekida isporuke plina

Europljani su, kako navodi agencija, između ostalog zabrinuti zbog moguće uzvratne mjere Rusije – smanjenja ili prekida isporuke plina Europi, koja već proživljava energetsku krizu. Osim toga, ističe Bloomberg, za uvođenje antiruskih sankcija bila bi potrebna jednoglasna suglasnost svih članica EU-a, koje imaju “općenito različite poglede na Rusiju”.

“Razlika u pristupima pokazuje izazov s kojim se Sjedinjene Države i njihovi saveznici susreću pokušavajući izvršiti pritisak na predsjednika Vladimira Putina da prestane gomilati postrojbe blizu granice s Ukrajinom”, izvještava agencija.

Visoki dužnosnik najavio sankcije

Ranije je objavljeno da američka administracija razmatra mogućnost ograničavanja izvoza visokotehnoloških proizvoda u Rusku Federaciju, kao i mikroelektronike, koja se izrađuje pomoću američkih tehnologija ili softvera. Popis komponenti i robe može varirati od avionike i alata do pametnih telefona, igraćih konzola i televizora.

Visoki dužnosnik američke administracije rekao je u subotu na brifingu o nadolazećim rusko-američkim pregovorima o sigurnosti da će se Rusija suočiti s “financijskim i gospodarskim sankcijama” i diplomatskim posljedicama u slučaju agresije na Ukrajinu.

Rusko-američki pregovori

U Ženevi danas počinju rusko-američki pregovori, preksutra bi se u Bruxellesu trebalo sastati Vijeće Rusija-NATO, a 13. siječnja u Beču će se održati sastanak Stalnog vijeća OESS-a. Pregovori će se prema najavama prvenstveno usredotočiti na ruske inicijative o sigurnosti u euroatlantskom području.

Rusko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je 17. prosinca 2021. ruske nacrte sporazuma o sigurnosnim jamstvima koje Moskva očekuje od Sjedinjenih Država i NATO-a. Dva ugovora – sa Sjedinjenim Državama i članicama saveza – pretpostavljaju, između ostalog, zaustavljanje širenja NATO-a na istok, uključujući odbijanje primanja Ukrajine u njega, kao i uvođenje ograničenja na raspoređivanje ozbiljnog ofenzivnog oružja , posebno nuklearnog.