Boras dobio najveću sveučilišnu počast; sad će imati veću mirovinu

Od danas je professor emeritus. U izvješću piše da je bio 'dobar rektor koji je inzistirao na sveučilišnoj autonomiji'

FOTO: Pixsell/Telegram

Bivšem rektoru Sveučilišta u Zagrebu Damiru Borasu danas je potvrđen izbor u najviše sveučilišno zvanje, professor emeritus. Odlučio je tako Senat Sveučilišta s dva suzdržana glasa, što znači da će Boras uz mirovinu primati financijski dodatak na koji imaju pravo profesori izabrani u ovo počasno zvanje. Taj se dodatak, prema posljednjim informacijama otprije nekoliko godina, kretao oko tadašnjih 2000 kuna neto.

U obrazloženju tročlanog povjerenstva koje je Senatu preporučilo da potvrde Borasa za emeritusa, stoji kako je on bio “dobar rektor koji je inzistirao na sveučilišnoj autonomiji”, da je Filozofski fakultet s njim na čelu kao dekanom do 2014. bio “institucija od ugleda (…) i u ostvarenju akademskih sloboda”. Posebno se apostrofira kako cijelu njegovu karijeru “obilježava iznimna motiviranost, rijetko viđena kreativnost, velika inventivna sposobnost, otvorenost prema novim znanstvenoistraživačkim i nastavnim trendovima te spremnost na suradnju s drugima”.

‘Pečat na razvoju institucije’

Prije nešto više od mjesec dana, izvijestili smo kako je Grafički fakultet – na kojemu je Boras djelomično bio zaposlen do umirovljenja krajem prošle godine – predložio bivšeg rektora za ovo počasno zvanje. Riječ je o uobičajenoj praksi u Zagrebu; svi bivši rektori nakon isteka mandata i umirovljenja dobivaju počasno zvanje professor emeritus koje podrazumijeva i spomenutu mjesečnu novčanu naknadu.

Prijedlog Grafičkog fakulteta procjenjivalo je povjerenstvo u sastavu: Nikola Mrvac, donedavni dekan Grafičkog fakulteta, Jadranka Lazić Lasić, Borasova nekadašnja kolegica s Odsjeka za informacijske znanosti na Filozofskom fakultetu, te professor emeritus Vilko Žiljak, u čijim su uredničkim knjigama objavljeni pojedini Borasovi radovi i predavanja. Ovo povjerenstvo predložilo je zagrebačkom Senatu na čelu s rektorom Stjepanom Lakušićem da dodijeli Borasu emerituru jer je “svojim djelovanjem ostavio pečat na razvoju institucije” u kojoj je djelovao.

Dobar rektor u obrani autonomije

U izvješću povjerenstva navodi se kako je, prvo kao dekan Filozofskog fakulteta – s kojim se kasnije kao rektor teško sukobljavao – “razvio međunarodnu suradnju i ojačao utjecaj Filozofskog fakulteta u okruženju”. Ističu kako je “poticao kreativnost jer je i sam bio izuzetno kreativan”. Dodaju kako je s njim na čelu, Filozofski fakultet bio “institucija od ugleda ne samo u znanstvenom i obrazovnom pogledu već i u ostvarenju akademskih sloboda, a napose kao čuvar hrvatskog jezika”.

Osvrću se i na njegova dva rektorska mandata, koja su kumulativno trajala od 2014. do 2022. “Pokazao se i kao dobar rektor koji je inzistirao na sveučilišnoj autonomiji i misiji javnog Sveučilišta koje je po kvaliteti poučavanja, znanstvenoj djelatnosti kojoj je pridonosio i svojim radom i primjerom (…) pomagalo svim hrvatskim javnim i privatnim sveučilištima”. Izvode zaključak kako je, “prema rezultatima koje je ostvario, dobio i drugi mandat 2018. godine”.

‘Svesrdna pomoć mladim kolegama’

Osvrčući se na Borasov znanstveni i nastavni rad, apostrofiraju kako je objavio više od 140 znanstvenih i stručnih radova, knjiga i udžbenika, da se od početka rada zalagao za primjenu informacijsko komunikacijske tehnologije u obrazovanju te da je njegovo znanstveno djelovanje potkrijepljeno i “odgovarajućim odjekom u znanstvenim časopisima”. Navode i kako se pokazao kao “vrstan metodičar koji je uvijek znao odabrati pravi način u pristupu studentima.

Zaključuju, u konačnici, kako je neprijeporno da se Boras “dokazao na mnogim područjima akademskog, znanstvenoga i stručnoga djelovanja ne samo u Republici Hrvatskoj i BiH nego i u svijetu”. Posebno se, dodaju, ističe njegov doprinos Sveučilištu u Zagrebu, a “o svemu svjedoči bogati životopis i priznanja koja je dobio te rezultat u radu brojnih sveučilišnih i saborskih tijela za obrazovanje i znanost”. Isticao se, zaključuju, “svojom ljudskom karakteristikom koja se ogledala u svesrdnoj pomoći mladim kolegama na njihovom putu u znanost”.

Telegram je godinama pažljivo pratio rektorske mandate rektora Borasa, obilježene brojnim skandalima. Posebno se ističe epizoda u kojoj je, zbog javno izrečene riječi, kao rektor tužio studenta svog Sveučilišta, Luku Kovača. Sve prijeporne trenutke rektora Borasa zabilježili smo na dan kada je dužnost predao svom nasljedniku Lakušiću.