Borasova kombinatorika na kraju mandata: Ide u mirovinu, ali i ostaje u radnom odnosu. Primat će trostruke prihode

Na Grafičkom fakultetu već je raspisan natječaj za koji uvjete ispunjava samo on

FOTO: Telegram ilustracija

Za točno 12 dana, kada formalno počinje nova akademska godina, Stjepan Lakušić zamijenit će Damira Borasa na čelu Sveučilišta u Zagrebu. Kako 1. listopada ove godine pada na subotu, novoizabranom rektoru Lakušiću prvi bi radni dan u Rektoratu trebao biti 3. listopada, dok bi za Borasa taj datum trebao označiti prvi dan mirovine. Međutim, kako je objavio današnji Jutarnji list, na Grafičkom fakultetu baš se spremaju zaposliti jednog profesora na 25 posto radnog vremena. Uvjeti koje traže od kandidata – polje znanosti i profesorski status – kao da su pisani za rektora na odlasku.

Odlazi li, dakle, Boras u mirovinu, ostaje li raditi ili će kombinirati jedno i drugo? On sam nam na to pitanje tijekom dana nije odgovorio. Međutim, kako je za Jutarnji poručio da će ga novi rektor svakako predložiti za počasno zvanje professor emeritus – zvanje u koje se biraju zaslužni umirovljeni profesori – iz toga se ipak može iščitati da rektor namjerava u mirovinu. To, pak, ne isključuje mogućnost da se javi na natječaj koji priprema Grafički fakultet. Prema zakonskim propisima, ništa ga ne priječi da bude u mirovini i istovremeno radi do 50 posto radnoga vremena.

Iz mirovine natrag na posao

Takvu mogućnost daje Zakon o mirovinskom osiguranju. Umirovljenici koji su ostvarili starosnu mirovinu mogu raditi do polovice radnoga vremena te istovremeno primati punu mirovinu i pripadajuću plaću. Uzimajući u obzir ovu zakonsku opciju, Boras bi nakon odlaska u mirovinu mogao nastaviti raditi na fakultetu na kojem je zaposlen od 2017. godine. Tada je, podsjetimo, na Grafičkom fakultetu pronašao utočište, zaposlivši se na svega 10 posto radnoga vremena kada je postalo jasno da mu njegov matični Filozofski neće produžiti radni odnos nakon navršavanja 65. godine života.

Prije 10-postotnog prelaska na Grafički, Boras se osigurao i na Učiteljskom fakultetu, gdje se također zaposlio na 10 posto radnoga vremena. Sada bi Grafički fakultet, koji se posljednjih godina trudi pribaviti brojne počasti svom istaknutom zaposleniku, mogao postati Borasovo novo-staro radno mjesto. Dekan Nikola Mrvac Jutarnjem je kazao kako Boras zadovoljava uvjete natječaja koji namjeravaju raspisati, no da ne može “prejudicirati tko će se na njega javiti”. Radno mjesto koje žele popuniti financirat će vlastitim sredstvima, a navodno je riječ o 4500 kuna mjesečno.

Potencijalna ograničenja

Potencijalno zakonsko ograničenje za ovaj manevar, istaknimo i to, nalazi se u sektorskom Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju. Taj zakon propisuje da se nastavnici koji su otišli u mirovinu mogu zaposliti na određeno vrijeme “na drugom visokom učilištu (…) ako se na raspisani natječaj na tom visokom učilištu nije javio odgovarajući pristupnik”. Pravni stručnjaci s kojima smo danas razgovarali razilaze se u tumačenju ove odredbe. Jedni tvrde da Boras ne bi smio iz mirovine biti reaktiviran na faksu s kojeg je otišao u mirovinu.

Drugi tvrde da zakon ne treba čitati restriktivno te da je za Borasovu reaktivaciju dovoljno tek da se na natječaj Grafičkog fakulteta ne javi “odgovarajući pristupnik”, već samo on. Spomenimo i kako bi u situaciji potencijalnog zaposlenja na 25 posto radnog vremena na Grafičkom fakultetu, Borasu preostala mogućnost sklapanja još ugovora o radu do onog 50-postotnog ograničenja iz Zakona o mirovinskom. Takvu opciju ne treba odbaciti, s obzirom na to da se u akademskim krugovima tjednima šuška o Borasovom parcijalnom zaposlenju na drugom javnom sveučilištu.

Važno je biti emeritus

U takvoj bi konstelaciji Boras u mirovini ostvarivao minimalno trostruke prihode: mirovinu, plaću od 25-postotnog (ili više) radnog vremena te dodatak na mirovinu od oko 2000 kuna neto koji ostvaruju svi s počasnim zvanjem professor emeritus u Zagrebu. Borasova tvrdnja da će ga novi rektor Lakušić predložiti za to počasno zvanje posebno je zanimljiva. Naime, kako je Telegram pisao protekloga tjedna, Boras je inicijalno naumio na Senat staviti točku o pokretanju ove procedure za samoga sebe nakon što je formalan prijedlog uputio – Grafički fakultet.

Posebno zabavna crtica ovdje se krije u podatku o ljudima koje je Grafički fakultet predložio da (pro)cijene Borasovu zaslužnost za to počasno zvanje. Riječ je o troje profesora – dekanu Nikoli Mrvcu te dvjema Borasovim bivšim kolegicama s Filozofskog fakulteta, Jadranki Lasić Lazić i Sanji Seljan. Pritom je ista ova trojka, prema pisanju Jutarnjeg, predložena u povjerenstvo koje bi na Grafičkom fakultetu trebalo odlučiti o osobi koja će biti zaposlena na natječaju koji savršeno odgovara Borasu. Pomalo zamršeno, no isplati se pratiti.

Od ideje da sam za sebe pokrene proceduru dodjele emeriture, Boras je odustao kada ga je nekolicina suradnika upozorila koliko bi to samo po sebi bilo sporno. Običaj je da svi bivši rektori u nekom času postanu emeritusi, no ne tako da sami pokreću procedure za sebe dok su još uvijek službujući rektori. Kako je po novome ustvrdio da će ga novi rektor svakako predložiti za emeritusa, o tome smo se danas interesirali kod profesora Lakušića. Pitali smo ga kada to namjerava učiniti i je li već o tome razgovarao s Borasom. Do zaključenja teksta, nažalost, niti on nam nije odgovorio.