Brexit donosi neizvjesnost i za britanske studente; htjeli su ostati u EU, sada im je upitna studentska razmjena po Europi

Britanski parlament odbio je amandman vezan uz Erasmus+ program studentske razmjene

MANCHESTER, ENGLAND - OCTOBER 02: Prime Minister Boris Johnson leaves with his girlfriend Carrie Symonds following his keynote speech on day four of the 2019 Conservative Party Conference at Manchester Central on October 2, 2019 in Manchester, England. The U.K. government prepares to formally submit its finalised Brexit plan to the EU today. The offer replaces the Northern Irish Backstop with border, customs and regulatory checks lasting until 2025. (Photo by Jeff J Mitchell/Getty Images)
FOTO: Getty Images

S krajem siječnja, Ujedinjeno Kraljevstvo formalno će napustiti Europsku uniju pa je pred britanskim parlamentom usvajanje Zakona o sporazumu o povlačenju iz EU. Kroz brojne amandmane, oporba pokušava prisiliti Vladu na promjenu Sporazuma o razdruživanju u pojedinim temama; jedan od takvih amandmana, vezan isključivo uz Erasmus+ program studentske razmjene, britanski je parlament većinom glasova prekjučer odbacio.

Amandman New Clause 10 predviđao je dodatak Zakonu o sporazumu o povlačenju prema kojemu bi Vlada bila zakonom obvezana ispregovarati puno članstvo Britanije u Erasmus+ programu. Radi se o programu koji omogućuje studiranje, osposobljavanje i stjecanje iskustva u inozemstvu za više od četiri milijuna Europljana.

‘Glupa, kratkovidna i kontraproduktivna odluka’

Kako je amandman odbijen, Vlada konzervativnog premijera Borisa Johnsona nije obvezana ispregovarati puno članstvo u programu; to ipak ne znači da Vlada to neće ispregovarati, već samo da na to nisu obvezani. Britanija je slobodna, dakle, tražiti drukčiju vrstu članstva ili sudjelovanja u programu. Odbijeni amandman predložila je zastupnica liberalnih demokrata Layla Moran.

“Erasmus je transformirao način na koji razmišljamo o obrazovanju, a studiranje u inozemstvu učinio je privlačnim i dostupnim”, kazala je Moran i upozorila kako je odbacivanje amandmana o punom članstvu u Erasmus+ programu prihvatljivo “samo ako Vlada misli da može napraviti bolji posao” od Erasmusa.

Odluka parlamenta na društvenim je mrežama posprdno proglašena dijelom “tipičnog Brexita”, a brojni korisnici govore o “glupoj, kratkovidnoj i kontraproduktivnoj odluci”. Cijelu situaciju jučer je pokušalo smiriti britansko ministarstvo obrazovanja, ističući kako je “predano nastavku akademskih odnosa između Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije”.

Mladi protiv izlaska iz EU

Brexit će, dakle, na vlastitoj koži osjetiti i studenti; pritom je zanimljivo podsjetiti kako su 2016., u referendumu o Brexitu, glasali mladi britanski birači. Glasalo je 64 posto mladih od 18 do 24 godine, a 75 posto njih bilo je za opciju remain, odnosno, ostanak Britanije u Europskoj uniji.

Dodajmo i kako je u periodu od 2014. do 2020. u sklopu programa Erasmus utrošeno 14,7 milijardi eura za studiranje Europljana u inozemstvu; od toga je milijardu eura otpalo samo na britanske studente i njihovo sudjelovanje u programu. Tijekom 2018., Europska unija produžila je program do kraja 2027. i udvostručila budžet Erasmusa na 30 milijardi eura.