Britanija poslala dva minolovca da pomognu Ukrajini, ali Turska im ne dopušta prolaz kroz Bospor

Britanci su ih donirali Ukrajini

US warship,  USS Donald Cook, sails through the Bosporus in Istanbul, Turkey,  on April 10, 2014, en route to the Black Sea. According to a US Department of Defense press release, the guided missile destroyer's deployment is part of " the US commitment to mutual goals in the region," and that it will participate in operations and exercises in the area. The Blue Mosque is seen rear left. AFP PHOTO/BULENT KILIC (Photo by BULENT KILIC / AFP)
FOTO: AFP

Turska je u utorak priopćila da neće dopustiti da dva broda minolovca koje je Britanija donirala Ukrajini plove njezinim vodama na putu do Crnog mora. Time bi, kaže, prekršila međunarodni pakt o ratnom prolazu tjesnacima.

Britanija je prošlog mjeseca priopćila da će donirati dva broda minolovca Kraljevske mornarice Ukrajini kako bi pomogla u jačanju pomorskih operacija Ukrajine u ratu s Rusijom. Turska, članica NATO-a, obavijestila je saveznike da neće dopustiti brodovima da koriste tjesnace Bospor i Dardanele sve dok traje rat u Ukrajini, priopćila je uprava za komunikacije predsjedništva.

“Naši saveznici propisno su obaviješteni da brodovima minolovcima koje je Ujedinjeno Kraljevstvo doniralo Ukrajini neće biti dopušteno proći kroz turske tjesnace do Crnog mora sve dok traje rat”, stoji u priopćenju objavljenom na platformi X.

Konvencija iz 1936. godine

Kada je Rusija pokrenula svoju invaziju na Ukrajinu u veljači 2022., Turska je pokrenula Konvenciju iz Montreuxa iz 1936., učinkovito blokirajući prolazak vojnih brodova zaraćenih strana. Pakt izuzima brodove koji se vraćaju u matične baze, ali ni Rusija ni Ukrajina nisu izrazile namjeru da svoje ratne brodove provuku kroz turske tjesnace do Crnog mora od početka rata.

Turska je upozorila i necrnomorske države da ne šalju ratne brodove kroz tjesnace. Prema Konvenciji iz Montreuxa ratni brodovi nezaraćenih strana mogu prolaziti kroz tjesnace u vrijeme rata.

Konvencija također kaže da Ankara ima posljednju riječ o prolasku svih ratnih brodova, ako Turska smatra da je u opasnosti od uplitanja u rat. Turska je provela Konvenciju nepristrano i pedantno kako bi spriječila eskalaciju u Crnom moru, priopćilo je predsjedništvo. Ankara održava dobre veze i s Kijevom i s Moskvom od početka rata.