Britanija večeras odlučuje hoće li bombardirati IS u Siriji, Cameron kaže da je to legalno i potrebno

U britanskom parlamentu danas se odlučuje o zračnim udarima

FOTO: AFP

Razlike u gledištima između zapadnih zemalja i Rusije oko budućnosti sirijskog predsjednika Bašara al-Asada su se smanjile i i dalje će se smanjivati, rekao je u srijedu britanski premijer David Cameron.

“Postojao je golem jaz između Britanije, Amerike, Francuske i Saudijske Arabije s jedne te Rusije s druge strane”, rekao je Cameron pred parlamentom. “Željeli smo da Asad odmah ode, oni su htjeli da potencijalno ostane zauvijek”.

“Taj se jaz smanjio i mislim da će se nastaviti smanjivati tijekom ključnih razgovora u Beču”, dodao je misleći na razgovore koji bi se u siječnju trebali nastaviti u glavnom austrijskom gradu. Cameron je to rekao u obraćanju zastupnicima od kojih traži da odobre širenje zračnih udara na Islamsku državu iz Iraka i na Siriju.

Odluka oko 23 sata

Cameron je u srijedu zatražio od parlamenta da odobri britanske zračne udare protiv džihadista Islamske države u Siriji, nakon mjeseci natezanja oko toga hoće li dovoljno zastupnika oporbenih laburista poduprijeti tu akciju. Očekuje se da će rasprava u parlamentu koji treba odlučiti o proširivanju borbe protiv IS-a trajati oko 10 sati te da će se glasovanje održati oko 23 sata.

“Akcija koju predlažemo je legalna, potrebna i to je ono što moramo učiniti kako bi zadržali našu zemlju sigurnom”, rekao je Cameron, prenosi AFP. Cameronovi ministri su uvjereni kako će zastupnici u konačnici reći “da” napadima, a najavljeni su i novi prosvjedi ispred parlamenta, nakon što su oni u utorak privukli 4 tisuće ljudi.

Podrška zračnim udarima među Britancima je ovoga tjedna pala prema anketama, s 59 na 48 posto. Ona protiv je porasla s 21 na 31 posto prema istraživanju YouGov za Times.

“Prijetnja je vrlo realna”

Velika Britanija već sudjeluje u bombardiranju položaja IS-a u Iraku, a zastupnici bi trebali odlučiti i hoće li se London uključiti i u Siriji u zračne napade koalicije pod vodstvom SAD-a.

“Prijetnja je vrlo realna”, rekao je na početku rasprave Cameron. “Pitanje je sljedeće – radimo li s našim saveznicima kako bi razbili i uništili tu prijetnju i hoćemo li teroriste slijediti do njihovih uporišta gdje kuju zavjere o ubijanju britanskog stanovništva ili ćemo sjediti i čekati ih tu”.

Cameron je kazao kako vjeruje da bi britanski zrakoplovi, koji gađaju IS u Iraku već više od godine dana, trebali gađati i njihove ciljeve u Siriji a ne prepustiti svoju sigurnost drugim zemljama. Nedavno je naglasio kako će proširenje zračne kampanje doprinijeti većoj sigurnosti Britanije.

Meta terorističkih akcija

“Pogrešno je da Velika Britanija prepusti svoju sigurnost drugim zemljama i da očekuje da će zračne postrojbe drugih zemalja ponijeti teret i rizik napada na IS u Siriji kako bi se zaustavio terorizam ovdje u Britaniji”, rekao je prošli tjedan u parlamentu.

Premijer je zanijekao tvrdnje da će na taj način učiniti od svoje zemlje metu za terorističke napade. Naglasio je zastupnicima da je Velika Britanija već ionako cilj IS-a te da je jedini način da se tom odupre odmah poduzeti akcije.

Corbyn napao Camerona

U utorak je Cameron izjavio da je njegova vlada jednoglasna oko prijedloga zakona o zračnim udarima. Napadi IS-a na Pariz 13. studenoga dali su poticaj Cameronu ali kritičari se pitanju bi li britanska akcija dala značajan doprinos međunarodnim naporima da se uništi ta džihadistička skupina.

Lider oporbene Laburističke stranke Jeremy Corbyn optužio je Camerona da zemlju vodi u rat, ali se očekuje da će dio zastupnika oporbe također podržati zračne udare. “Premijer nije sposoban objasniti na koji bi način širenje udara i na Siriju – koju već bombardiraju SAD, Francuska, Rusija i druge sile – donijelo veći vojni doprinos”, kaže on.

Ukoliko parlament odobri napade, oni bi mogli početi za nekoliko dana.