Velika Britanija danas u parlamentu odlučuje hoće li napasti Islamsku državu

Britanski zrakoplovi već napadaju mete u Iraku, a iznad Sirije nadziru ISIS

A lone protester opposed to British military action in Syria holds a placard reading 'Don't be daft, Dave!' outside the Houses of Parliament in London on December 1, 2015. Britain looks poised to join air strikes on Islamic State (IS) group targets in Syria this week after Prime Minister David Cameron announced yesterday that a vote would be held in parliament on Wednesday.
AFP PHOTO / BEN STANSALL / AFP / BEN STANSALL
FOTO: AFP

U srijedu će kulminirati pregovori u donjem domu britanskog parlamenta o tome treba li Velika Britanija izravno napasti Islamsku državu. Britanski premijer David Cameron u nekoliko navrata je izjavio da je ISIS prijetnja britanskoj sigurnosti, piše BBC. S druge strane, šef laburista Jeremy Corbyn protivi se zračnim napadima, ali je dopustio glasanje zastupnicima prema vlastitoj savjesti.

Prema nekim procjenama, do pedeset zastupnika opozicijskih laburista moglo bi podržati vladin prijedlog zajedno s Demokratskim unionistima iz Sjeverne Irske te liberalnim demokratima. Uz takvu potporu premijer Cameron bi trebao bez većih problema dobiti odobrenje parlamenta za vojnu intervenciju u Siriji. Međutim, 110 zastupnika iz šest različitih stranaka već je potpisalo zahtjev za amandmanom koji bi spriječio zračne udare u Siriji.

Isključivo napadi na ISIS

Cameronova vlada predlaže napade isključivo protiv Islamske države, što bi značilo da britanski zrakoplovi neće napadati položaje ostalih islamističkih skupina, ali i režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.

Očekuje se da bi rasprava trebala potrajati oko deset sati, a zastupnici u parlamentu bi trebali glasati oko 23:00 po hrvatskom vremenu.

Britanski premijer kontroverzno je opisao sve protivnike vojne akcije kao terorističke simpatizere. Glasnogovornik opozicije nazvao je takve izjave prezrenim uvredama te dodao da ukazuju na gubljenje rasprave kada premijer pribjegava takvim teškim riječima.

175 glasova protiv napada

BBC-jevo istraživanje pokazuje da bi od 640 zastupnika njih 362 trebalo podržati vladin prijedlog dok bi 175 trebalo glasati protiv. Uz 80 neodlučnih zastupnika, BBC smatra da je 19 zastupnika sklono prijedlogu dok je samo troje nesklono.

Parlamentarce će zanimati koliko zračnih napada će provoditi britanski zrakoplov te kako se uklapaju u širu strategiju stabilizacije Sirije. Britansko zrakoplovstvo već nadzire Islamsku državu u Siriji, a državama koje napadaju ISIS daju logističku podršku. Zrakoplovi Kraljevskog zrakoplovstva (RAF) već su izveli tisuće zračnih napada na položaje ISIS-a u Iraku nakon parlamentarnog odobrenja napada prošle godine.