Britanka koja je s 15 godina otišla u Siriju i udala se za borca ISIS-a ne smije se vratiti u Britaniju

Oduzeli su joj državljanstvo, a slučaj se godinama povlači po sudovima

A handout CCTV picture received from the Metropolitan Police Service (MPS) on February 23, 2015 shows (L-R) British teenagers Amira Abase, Kadiza Sultana and Shamima Begum walking with luggage at Gatwick Airport, south of London, on February 17, 2015. Britain debated on February 22 how to stop teenage girls joining the Islamic State group in Syria after three high-achieving youngsters became the latest to run away from home. School friends Kadiza Sultana, 17, and 15-year-olds Shamima Begum and Amira Abase left their east London homes on February 17, 2015 and flew to Istanbul, raising concerns they would travel on to Syria to join IS jihadists.  RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT " AFP PHOTO / METROPOLITAN POLICE " - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS (Photo by - / METROPOLITAN POLICE / AFP)
FOTO: AFP

Britanka koja se u srednjoškolskoj dobi pridružila Islamskoj državi u Siriji ne smije se vratiti u Britaniju kako bi pravno osporila odluku vlade o oduzimanju državljanstva zbog sigurnosnog rizika, rečeno je u ponedjeljak na najvišem britanskom sudu.

Shamima Begum, porijeklom iz Bangladeša, napustila je London 2015. kad je imala 15 godina, pa s dvije prijateljice iz škole otputovala u Siriju putem Turske.

Udala se za borca Islamske države

U Siriji se udala za borca Islamske države te je živjela u Raki, prijestolnici samoprozvanog kalifata džihadističke skupine. Ondje je ostala četiri godine dok nije pronađena u pritvoreničkom kampu. Otkad je napustila Britaniju rodila je troje djece, no sve troje u međuvremenu je umrlo.

Britansko ministarstvo unutarnjih poslova u srpnju joj je oduzelo državljanstvo, no žalbeni sud je jednoglasno odlučio da se Begum, danas 21-godišnjakinja, ima pravo žaliti na tu odluku ako joj se dopusti povratak u Britaniju.

Smatraju ju ozbiljnom prijetnjom nacionalnoj sigurnosti

Odvjetnik britanske vlade James Eadie na Vrhovnom sudu je kazao da su obavještajne agencije zaključile da su oni koji su surađivali s Islamskom državom ozbiljna prijetnja nacionalnoj sigurnosti što opravdava oduzimanje državljanstva.

Slučaj Begum tema je žestokih rasprava u Britaniji. S jedne strane su oni koji tvrde da je ona samim pridruživanjem Islamskoj državi odbacila svoje državljanstvo, a s druge oni koji smatraju da joj se ono treba vratiti i potom suditi u Britaniji. Saslušanje na Vrhovnom sudu trajat će dva dana, a odluka će biti objavljena kasnijeg datuma.