Britanski tinejdžeri ukrali predmete koji su pripadali zatvorenicima zloglasnog nacističkog logora u Auschwitzu

Mladi Britanci, polaznici privatne škole, u Auschwitzu su bili na ekskurziji

This photo taken on December 04, 2008 shows the entrance to Auschwitz, former Nazi death camp, in Oswiecim, with the inscription "Arbeit macht frei". AFP PHOTO VALERY HACHE
FOTO: AFP

Dvojici britanskih tinejdžera koji su ukrali razne predmete zatvorenika nekadašnjeg konclogora u Auschwitzu određena je uvjetna kazna od godinu dana, odgođeno na tri godine, i moraju platiti po 1.000 zlota (nešto manje od dvije tisuće kuna). Uhićeni su u ponedjeljak i proveli su noć u poljskom zatvoru, a pušteni su u utorak popodne, nakon što su priznali krađu. U Auschwitzu su bili na školskoj ekskurziji s privatnom Perse School iz Cambridgea.

Roditelji jednog od školaraca rekli su da je njihov sin “zgrožen” onime što je učinio i dodali da je do tog incidenta možda došlo zato što je “bio pogođen onim što je ondje vidio”. Poljska policija objavila je da su ovi 17-godišnjaci ukrali češalj, žlice, gumbe i komade stakla iz bloka 5, u kojem su nacistički čuvari držali stvari oduzete zatvorenicima.

Ukrali češalj, gumbe, žlice…

Ravnatelj škole Ed Elliott rekao je: “Želim čuti izravno od njih zašto su to učinili. Sve potrebne lekcije moraju biti naučene. Prilika za posjet jednom od najgorih mjesta na kojima se odvijao holokaust sa sobom nosi obvezu da se ono tretira s najvećim poštovanjem”, piše Guardian.

Krzysztof Lach, glasnogovornik policijske uprave Krakova, rekao je da su tinejdžeri bili s grupom prijatelja kad su uhićeni. Osumnjičeni su za krađu “nekih stvari iz muzeja – dva komada razbijenog stakla, žlica, gumba i češlja”. Perse School pohađali su mnogi slavni Britanci, između ostalih i kazališni redatelj sir Peter Hall te Dave Gilmour iz Pink Floyda. Glasnogovornik britanskog ministarstva vanjskih poslova kazao je da su dužnosnici bili u kontaktu s poljskim vlastima, spremni pružiti konzularnu pomoć ako ustreba.

Prije nekoliko godina ukraden i zloglasni znak iznad ulaza

Auschwitz, logor u blizini grada Krakova u južnoj Poljskoj, bolan je simbol holokausta u kojem je život izgubilo 6 milijuna židova diljem Europe. U tom je konclogoru ubijeno oko 1,5 milijuna ljudi, uglavnom europskih židova. Danas je muzej, a njegovi kustosi kažu da posjetitelji ponekad pokušavaju ukrasti artefakte kao suvenire. Godine 2010. jedan je Šveđanin, neonacist, osuđen zbog organiziranja krađe zloglasnog znaka “Arbeit macht frei” iznad ulaznih vrata. Znak je pronađen tri dana nakon krađe, razrezan u tri komada.