Brojni političari poznati po skandalima od države dobili novac za obnovu kuća oštećenih u potresu

Direktor koji je od Holdinga dobio ogromnu otpremninu, šef županskijih cesta s krivotvorenom diplomom, financijer Marine Lovrić Merzel...

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavio je krajem tjedna popis ljudi koji će dobiti novac za energetsku obnovu obiteljskih kuća oštećenih u potresu. Na podužoj listi našla su se i imena političara o čijim se eskapadama naširoko pisalo u medijima i koji baš i ne spajaju kraj s krajem.

Na poziv za sufinanciranje energetske obnove, raspisan u studenom prošle godine, mogli su se javiti oni čije su kuće oštećene u potresu, a koji su od statičara dobili crvenu naljepnicu, žutu ili zelenu s ograničenjem (U2).

370.000 kuna po kući

Fond će odabranima sufinancirati 80 posto energetske obnove, koja može uključivati bolju toplinsku zaštitu vanjskih zidova, krova ili poda, zamjenu stolarije, ili prelazak na obnovljivi izvor energije poput peći na pelete ili drva, dizalica topline ili solarnih panela.

Vlasnici mogu maksimalno dobiti 370 tisuća kuna, od čega dvije tisuće kuna pokrivaju stručnu pomoć za prijavu na poziv.

Krešimir Kvaternik dobio novac

Među onima koji su dobili novac je i Krešimir Kvaternik, bivši član uprave zagrebačkog Holdinga koji je za tri mjeseca rada u njemu dobio nešto više 700 tisuća kuna otpremnine. Za energetsku obnovu dobio je 26.597,65 eura.

Kvaternik se za obnovu raspitivao još prije dvije godine. Tada ga je, kako je objavio 24 sata, zanimalo može li sufinanciranje dobiti od Fonda za obnovu, iako još nije bio raspisan nikakav javni poziv. To pitanje postavio je bivšem ravnatelju Fonda Damiru Vanđeliću u Facebook grupi “Potres u Zagrebu – Svi mi u centru”.

Vanđelića je pitao i kako će mu se isplatiti novac iz državnog proračuna za obnovu obiteljske kuće kojoj je suvlasnik. Kako je objasnio, kuća mu je ozbiljno oštećena u potresu i u dva navrata je dobila žutu oznaku.

Htio se prijaviti za obnovu

Napisao je da je naručio analizu tla i izradu projekta za obnovu konstrukcijskih dijelova kuće. “Mi smo sve dosadašnje elaborate i projekte financirali vlastitim sredstvima te bismo pokušali obnovu konstrukcijskih elemenata započeti vlastitim sredstvima”, dodatno je uz pitanja opisao Kvaternik.

Iz Fonda su tada za 24 sata odgovorili da od njih neće ići nikakav poziv za konstrukcijsku obnovu. Ti zahtjevi su se podnosili Ministarstvu graditeljstva, a ako bi bilo odobreni za isplatu je bio zadužen Fond.

Smijenio ga Milan Bandić

Kvaternik je, inače, 2020. upravo zbog otpremnine Holdinga došao u fokus javnosti. Nakon što je Milan Bandić uhićen 2015., njegova zamjenica Sandra Švaljek odlučila je preko natječaja pronaći novo vodstvo Holdinga i Kvaternik je postao član uprave zadužen za financije.

No, nakon Bandićeva izlaska iz zatvora smijenjena je tročlana uprava. Kvaterniku i ostalima je 29. lipnja 2015. raskinut ugovor i prestao im je radni odnos. Utvrđeno je da nemaju pravo na otpremninu.

Dobio pozamašnu otpremninu

Smijenjena uprava se obratila sudu, a nakon godina suđenja Županijski sud u Zagrebu naložio je da im se isplati 2.23 milijuna kuna otpremnine. Kvaterniku je isplaćeno 715.850,65 kuna.

Nakon Holdinga, Kvaternik je 2015. završio u upravi državne tvrtke Hrvatske autoceste – naplata i održavanje (HAC-ONC), no i s te pozicije je smijenjen zajedno s ostalim članovima godinu dana kasnije. Prije Holdinga i HAC-ONC-a, Kvaternik je bio u upravama brojnih državnih tvrtki, od kojih su neke danas bivše, između ostalog u Petrokemiji, FINA-i te upravi Inine tvrtke STSI.

Branio ‘Za dom spremni’

Na popisu se našao i Tomislav Dujmenović, HDZ-ov ravnatelj Opće bolnice Sisak, koji je od Fonda dobio 28.907,04 eura za energetsku obnovu. Dujmenović je u travnju ove godine dospio u medije nakon što je procurila uznemirujuća fotografija s hitnog odjela sisačke bolnice na kojoj su dvije bolesne starice bile smještene na istom krevetu.

Bolnicu je tada posjetila inspekcija Ministarstva zdravstva, a Upravno vijeće izreklo je Dujmenoviću samo upozorenje. Ravnatelj sisačke bolnice prešao je u HDZ, prema svemu sudeći, 2022., a dotad je bio u HSP-u dr. Ante Starčević.

Kao član HSP AS-a bio je 2015. na konferenciji za medije na kojoj je predstavljena koalicija s HČSP-om. Šef potonje stranke sastavio je obrazloženje sklapanja koalicije, a dokument je završio ustaškim pozdravom “Za dom spremni”. Dujmenović je na novinarske upite o tome rekao da je ZDS “stari hrvatski pozdrav”. Ipak, dodao je da ga “osobno ne koristi”.

Na popisu i saborski zastupnik

Na popisu je i HDZ-ov Stipo Šapina, koji je dobio 13.752,85 eura. Šapina je do 2020. bio zastupnik u Saboru, gdje je došao kao zamjena za Dragu Prgometa. Trenutno je ravnatelj Županijske uprave za ceste Sisačko-moslavačke županije, a po medijima se povlačio i zbog afere u toj instituciji.

Šapina je 2015. bio postavljen za v.d. ravnatelja Županijske uprave za ceste u Sisku, a natječaj za novog ravnatelja nije bio raspisan na vrijeme. Tada se tvrdilo da je razlog tomu što Šapina nema potrebne kvalifikacije, pa ga se tako željelo ostaviti na tom mjestu s plaćom od oko 14 tisuća kuna. Kako je pisao tportal, Šapina je tvrdio da ima diplomu jer je završio srednju ekonomsku školu u Bosanskom Šamcu i diplomirao na Viškoj trgovinskoj u Beogradu.

Donator Marine Lovrić Merzel

Osim aktualnog, na listi Fonda je i bivši ravnatelj Županijske uprave za ceste u Sisku Željko Marjanović, koji je dobio 34.741,53 eura. Kako je prije dvije godine pisao Telegram, Marjanović je izabran za ravnatelja, iako je lagao da je završio Mašinski fakultet Univerziteta u Banja Luci.

Županijska uprava za ceste Sisačko-moslavačke županije, smatrajući da je prevarena, sudskim putem tražila ga je da vrati gotovo dva milijuna kuna – nešto više od 1,3 milijuna kuna plaća, te još oko 640 tisuća kuna za korištenje službenog auta.

Međutim, Općinski sud u Sisku presudio je u njegovu korist i utvrdio da ne treba vratiti ništa jer je posao, iako je lagao o stručnoj spremi, uredno obavljao. Marjanović je, između ostalog, bio i donator kampanje posrnule kandidatkinje SDP-a Marine Lovrić Merzel.

Pozamašan iznos od 34.242,49 eura dobila je i Ana Sremić Naglić, kći bivšeg HDZ-ovog gradonačelnika Gline Marka Sremića, i to za kuću koju je njena obitelj, kako je pisao Jutarnji list, zaposjela od srpske obitelji Jednak nakon Oluje, pa ju kasnije otkupila.