Bruxelles stao na put novom njemačkom zakonu. Čini se nema ništa od liberalizacije marihuane u EU

Domino efekt novog njemačkog zakona na ostatak EU zasad će izostati

FOTO: AFP

Više stotina ljudi prošle je subote prolazilo ulicama Berlina u tradicionalnoj paradi za legalizaciju kanabisa. Na prosvjedu, koji se održava svake godine od 1997., bilo je, javljaju mediji, upola manje sudionika nego lani. Ali ove su godine kucali na otvorena vrata. Ustvari, poluotvorena.

Njemačka vlada u četvrtak je odobrila prijedlog zakona za legalizaciju rekreacijske uporabe i uzgoja marihuane. Time je učinjen još jedan, ključni korak ka djelomičnoj realizaciji onoga što je dogovoreno u jesen 2021., pri sklapanju koalicijskog sporazuma socijaldemokrata, zelenih i liberala.

Klubovi i kućni uzgoj

Prema prijedlogu, koji još mora dobiti odobrenje parlamenta, odrasle osobe smjele bi legalno posjedovati do 25 grama kanabisa i uzgojiti do tri biljke konoplje za osobnu potrošnju. Osim toga, mogli bi se udružiti u posebne klubove ili udruge koje bi također smjele proizvoditi kanabis za svoje članove.

Klubovi će biti strogo regulirani. Smiju imati do 500 članova, svaki član smije za osobnu upotrebu dobiti do 50 grama kanabisa mjesečno. Zabranjeno im je reklamiranje i oglašavanje njihovih aktivnosti. Savezne države imaju ovlast regulirati broj takvih neprofitnih klubova na svom području, vodeći se brojem stanovnika.

Vladin prijedlog sadrži i niz drugih pravila, primjerice, ograničava uporabu kanabisa u javnosti. Zabranjeno ga je konzumirati u neposrednoj blizini djece, u pješačkim zonama od 7 do 20 sati, na udaljenosti manjoj od 200 metara od ulaza u škole, objekata za djecu i mlade, dječjih igrališta i tako dalje.

Bez ovlaštenih trgovina

Nacrt zakona je, međutim, bitno ublažen u odnosu na planove koje su tri vladajuće stranke svojedobno ucrtale u koalicijskom sporazumu. Ideja je bila da će se kanabis smjeti prodavati u ovlaštenim trgovinama diljem zemlje i eventualno u ljekarnama. Njemačka je trebala biti najveće europsko tržište na kojem je prodaja marihuane na taj način regulirana i dozvoljena.

S obzirom na njezinu dominantnu ekonomsku i političku poziciju unutar Europske unije, analitičari i stručnjaci procjenjivali su da će doći do domino efekta – da će ga kopirati i druge EU članice. Pogotovo ako se u praksi pokaže da je njemački model učinkovit, da je uspio suzbiti crno tržište, smanjiti opterećenje pravosudnog sustava, ali i zaštititi maloljetnike. I da je pritom u skladu s europskim pravnim okvirom.

Razgovori s Bruxellesom

Njemačka vlada je, međutim, morala odustati od tako liberalne regulacije za prodaju marihuane. Umjesto licenciranih trgovina diljem zemlje, prijedlog zakona uvodi „klubove kanabisa“ za zajednički, nekomercijalni uzgoj i legalizira kućni uzgoj do tri stabljike za osobnu konzumaciju. Do uzmaka je došlo nakon višemjesečnih rasprava s Europskom komisijom.

Od starta je bilo pitanje može li Njemačka tako široko liberalizirati prodaju i konzumaciju marihuane, a da istovremeno poštuje svoje obveze prema međunarodnim propisima i pravu Europske unije. U pogledu EU-a najčešće su se u raspravama spominjala dva dokumenta, Konvencija o provedbi Schengenskog sporazuma i jedna odluka Vijeća iz 2004. koja govori o kažnjavanju nezakonite trgovine drogom.

Limit europskog prava

Njemačka vlada je od samog početka tvrdila da će planove uskladiti s europskim pravnim okvirom jer ne žele riskirati sukob s Bruxellesom na ovom pitanju, a u konačnici i sudski spor. Nakon razgovora s Komisijom, vladini dužnosnici u travnju su potvrdili da će revidirati planove jer pravo Europske unije „postavlja granice koje moramo poštivati“.

Ishod tih rasprava s Komisijom sa zanimanjem se iščekivao i u drugim članicama EU-a jer se na njemačkom slučaju pokazalo koliko je europska administracija fleksibilna kad je u pitanju liberalizacija propisa o marihuani unutar postojeće EU regulative. Odgovor očito nije bio onakav kakav su u Berlinu priželjkivali.

Testna faza prodaje

Njemačka vlada, čini se, ipak nije sasvim odustala od ideje da postave temelje za novi europski model. U drugom koraku žele testirati komercijalne lance opsrkbe u odabranim regijama, od proizvodnje do distribucije i prodaje u specijaliziranim trgovinama. Lokacije još nisu odabrane, ali nekoliko je gradova već iskazalo interes, pišu njemački mediji.

Ti će projekti biti znanstveno praćeni i evaluirani, kako bi se utvrdili njihovi učinci. Rezultat ovih pilot-projekata mogao bi biti bitan ako se u budućnosti pokrene revizija europskog pristupa ovoj problematici. No, domino efekt novog njemačkog zakona – koji, ponovimo, još mora biti odobren i u parlamentu – zasad će izostati.