Bujas postavlja ključno pitanje; zbilja, tko će na -1, po buri, ići po kavu za van?

Šef Udruge poduzetnika ukazao je na nelogičnosti oko popuštanja mjera

FOTO: HRTi

Predsjednik Udruge Glas poduzetnika Hrvoje Bujas gostovao je jutros u HRT-ovoj emisiji “Studio 4” gdje je komentirao najnovije popuštanje mjera koje je danas stupilo na snagu.

Kaže kako je novim popuštanjem mjera učinjena nepravda ugostiteljskim objektima. “Na -1, po buri, tko će sada ići po coffee to go kada istu tu možete popiti u nekom trgovačkom centru. Pohvaljujem relaksaciju u kontekstu otvaranja teretana, škola stranih jezika, itd. S druge strane vidljivo je da je napravljena nepravda ugostiteljskim objektima i smatram da su u ovom momentu trebali biti otvoreni”, kaže Bujas.

Dodaje da Vlada nije kriva za situaciju u gospodarstvu izazvanom pandemijom, ali poručuje i kako se ne nosi adekvatno s izazovima. “Smatramo da ekonomske mjere nisu adekvatne, jesu u kontekstu očuvanja radnih mjesta, ali taj novac ide radnicima, ne ide za održavanje biznisa. U slučaju da tvrtka propadne ni ti radnici neće imati gdje raditi”, poručuje.

Kaže kako postoje dvije Hrvatske

Ispričao je kako je velika većina poduzetnika, koji po 30 godina grade nove vrijednosti i pune proračun, sada u problemima zbog mjera. “Postoje dvije Hrvatske u ovom momentu, Hrvatska koja pati, tisuće ljudi je ostalo bez posla. A imate drugu koja nije osjetila ni pedalj krize, one koji iz svojih domova dociraju nama koji smo se našli u problemu”, tvrdi Bujas.

Govorio je potom i o turističkoj zonu, za koju kao preduvjet navodi procijepljeno stanovništvo. “Turska i Španjolska će biti, Grčka se sprema, mnogi konkurenti će nas prestići ako nas već i nisu stigli. Živimo u konkurentskom okruženju, ne smijemo se osloniti na naše ljepote mora i blizinu. Moramo se bolje organizirati i staviti ciljeve, ako se ne može na opciju A, onda idemo na opciju B”, poručuje.

Rekao je i kako smatra da je udio države u ekonomiji našeg društva prevelik te kako to treba prestati, a dodao je i kako se stalno pozivamo na modalitete iz EU-a, a mi ih ne primjenjujemo u praksi. Govoreći o tome miješa li se država previše u postavljanje direktora Podravke, kaže, između ostalog, kako država treba maknuti svoje šape iz svega i svačega.