Poduzetnici, unatoč popuštanju mjera, spremaju tužbe ako im država ne plati odštetu. Pričali smo s njima

Razgovarali smo s predsjednikom UGP-a Hrvojem Bujasom i predsjednicom Nacionalne udruge ugostitelja Jelenom Tabak

Danas je održana konferencija za novinare na kojoj je detaljnije pojašnjeno jučer najavljeno popuštanje protuepidemijskih mjera koje će stupiti na snagu od ponedjeljka. Uglavnom, kafići će, kao što je i jučer rečeno, moći prodavati pića “za van” ali se ispred njih neće smjeti okupiti više od 25 ljudi. Otvorene su i teretane, fitness centri i škole stranih jezika. Također, s radom počinju kladionice i automat klubovi.

Neobično je da je dozvoljen rad automat klubova, koji su zatvoreni prostori, ali kafićima nije dozvoljeno otvaranje terasa, no, na nelogičnosti u odlukama Stožera već smo navikli. Poduzetnici s ovim novim mjerama nisu nezadovoljni, ali ni zadovoljni. Očekivalo se da će ugostiteljstvu biti omogućen rad, no s druge strane, neke djelatnosti o kojima se puno pričalo ipak su otvorene, a kako će se dalje razvijati situacija, znat će se krajem mjeseca.

“Popuštanjem mjera djelomično smo zadovoljni”

Poduzetnici su najavljivali mogućnost novih akcija, kako bi skrenuli pozornost na svoje zahtjeve prema Vladi. Za okupljanje na Trgu bana Jelačića prošle srijede, kada se okupilo nekoliko tisuća ljudi, Glas poduzetnika i njihov predsjednik Hrvoje Bujas dobili su kazne od ukupno 30 tisuća kuna. Hoće li biti sličnih akcija, za sada, nije poznato. Iako se najavljivalo nešto slično za 27. veljače, odluka o tome u Glasu poduzetnika još nije donesena.

Bujas kaže da su s popuštanjem mjera djelomično zadovoljni. “Nismo u potpunosti zadovoljni jer ugostiteljski objekti nisu u cijelosti otvoreni, ali smo zadovoljni otvaranjem teretana, fitness centara i ostalih. Također, čekamo odgovore vezano za naše prijedloge koji su na stolu već dulje vrijeme, vezano za adekvatne ekonomske mjere”, kaže Bujas.

Naime, Glas poduzetnika već dulje vrijeme od Vlade traži da se poduzetnicima koji imaju pad poslovanja direktno pomogne. “Naš prijedlog je da se ide s pokrivanjem fiksnih troškova svima koji imaju pad veći od 60 posto. To je naš prijedlog još od 11. mjeseca prošle godine. Ne samo za ugostitelje, i ostale koji su bili zatvoreni, već za sve koji imaju pad veći od 60 posto”, kaže Bujas.

Poduzetnici su obeštećenje spremni tražiti i sudskim putem

Osim toga, jedna od bitnih tema im je i obeštećenje, za koje, ako ne postignu dogovor s Vladom, spremni su pokrenuti i sudske procese.

“Kada su u pitanju obeštećenja, pripremili smo nekoliko varijanti – od tri posto prometa do jednokratnih isplata poduzećima koja bi se kretala od 100 tisuća kuna pa naviše. Ima nekoliko opcija, razgovara se s Vladom, a otvorena je i mogućnost traženja obeštećenja preko sudova, pa ako treba i do Strasbourga”, kaže Bujas.

Što se tiče kazne zbog prošlotjednog okupljanja za njih kaže da im ne predstavljaju problem, ali smatra da je nepravedna. “Kazne nisu veliki financijski problem Glasu poduzetnika, ni meni osobno, ali ćemo se žaliti jer smatramo da su nepravedne, pogotovo u kontekstu cjelokupnih događanja zadnjih tjedan dana, kada smo bili svjedoci okupljanjima na kojima je bilo daleko više od dozvoljenih 25 ljudi, a za koja nitko nije kažnjen”, zaključuje Bujas.

“Sumnjam da će ova sezona biti bolja od prošle”

Jelena Tabak, predsjednica Nacionalne udruge ugostitelja kaže da su oni još prije tri mjeseca tražili da se kafićima dozvoli prodaja pića “za van”, no isto tako smatra da većini lokala, u financijskom smislu, to neće previše značiti. Također, kao i Bujas, smatra da bi Vlada trebala ponuditi konkretnije mjere za održanje poslovanja.

“Bez pomoći jedini izlaz iz ove situacije jest kredit, a kredite niti svi mogu dobiti, niti sve banke, unatoč garancijama, žele dati. Nas će problemi pratiti cijele godine. Nisam pesimist, ali sumnjam da će ova sezona biti znatno bolja od prošle”, smatra Tabak.