Zabrinjavajući podaci istraživanja: '14 % djece ima kliničke simptome PTSP-a'

Više od 50 posto djece ima oslabljenu koncentraciju, osjećaj praznine i tuge i boje se za zdravlje svoje obitelji

Jana(11) does her homework at her home during the lockdown of schools caused by the spread of the new coronavirus COVID-19 in Bratislava on March 27, 2020. - The newly-appointed government of new PM Igor Matovic came up with a new set of precautionary measures against the spread of the new coronavirus as obligatory face masks, specific shopping hours for elders and continuation of lockdown of schools. Slovakia has 269 positively tested cases of Covid 19. (Photo by VLADIMIR SIMICEK / AFP)
FOTO: AFP/Ilustrativna fotografija

Devet posto djece u Zagrebu ima klinički značajne simptome anksioznosti i depresije ili oboje, a 14 posto ima klinički značajne simptome iz okvira posttraumatskog stresa. Podaci su to istraživanja Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba koji se odnose na razdbolje pandemije, a koje je tijekom svog gostovanja na HTV-u iznijela psihologinja i ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander.

Dr. Buljan Flander je pojasnila i što točno misli kad kaže da su ti simptomi klinički značajni. “To znači da su na razini dijagnoze. Uzmemo li da u Zagrebu ima 90.000 djece, ovim smo istraživanjem obuhvatili četvrtinu uzorka koji je reprezentativan i možemo reći da se rezultati odnose na svu srednjoškolce i osnovnoškolce”, rekla je.

Više od 5o posto djece s problemima

Prema njenim riječima, više od 50 posto djece ima oslabljenu koncentraciju, osjećaj praznine i tuge, više od polovice njih se boji za zdravlje svoje obitelji i boje se ostati sami. Ističe i da je u porastu broj posjeta Poliklinici i telefonskih poziva. “Puno smo radili na internetu kad je došlo do karantene. Djeca su imala poteškoća s odvajanjem, bojala su se ostati sama, spavati sama, došlo je do porasta autodestruktivnog ponašanja”, upozorava Buljan Flander.

Ukazuje da je Svjetska pedijatrijska udruga ove godine stavila mentalno zdravlje djece kao prioritet u akcijski plan. Za provođenje tog plana, odnosno kako bi se pomoglo djeci, a roditelji imali nekoga kome se mogu obratiti kad uvide problem, rekla je, treba nam više stručnjaka. Također navodi kako bi trebalo uvesti i preventivne preglede mentalnog zdravlja.

Poruka roditeljima školaraca

Ukazala je i na povećan porast broja zlostavljane djece. “Prema podacima MUP -a, kršenje dječjih prava, znači zlostavljanje, povećano je za preko 30 posto, a seksualno zlostavljanje djece u pandemiji povećano je za preko 60 posto. To treba uzeti u obzir, jer toj djeci odmah treba pomoć”, istaknula je.

Osvrnula se i na školsku godinu u pandemiji te je poručila roditeljima i učiteljima da se uspjeh ne smije forsirati i da treba shvatiti da djeca imaju poteškoća – s koncentracijom i strah od neuspjeha. Kako kaže, fokus bi trebao biti na tome da djeca usvoje neke važne navike, poput solidarnosti, pomaganja drugima, a to je nešto što su djeca stekla u pandemiji i što je za njih vrlo vrijedno.