Istupila je novinarka kojoj je zabranjeno da piše o Buljan Flander: 'Ona ima evidentan utjecaj na sudu'

Novinarka je ispričala što je otkrila istražujući i pišući serijal za H-alter

FOTO: Screenshot N1

Novinarka Jelena Jindra za Index je ispričala kako je došlo do rada na serijalu Sustav za zaštitu ili za zlostavljanje djece? koji je objavljen na portalu H-alter, a kojem je sud kasnije zbog tog serijala zabranio pisanje o Poliklinici za zaštitu djece i njezinoj ravnateljici Gordani Buljan Flander.

Jindra je ispričala kako je krenula istraživati priče roditelja koji su tvrdili da su žrtve sustava za zaštitu djece i obitelji, a u kojem “Buljan Flander i Poliklinika imaju monopol na temu zlostavljanja.”. Pritom je kazala kako se bavila javno dostupnim podacima te da je napisala “ono što svi gledamo 20 godina”.

Višim statusom i novcem do utjecaja na odluke

“Upoznala sam se s brojnim majkama koje su tvrdile da su im oduzeta djeca privremenim sudskim odlukama temeljem koncepta teorije otuđenja djeteta, a ta djeca su ili dodijeljena roditeljima zlostavljačima ili odvedena u domove za nezbrinutu djecu”, kazala je te dodala kako je otkrila da taj koncept ne priznaje Svjetska zdravstvena organizacija, a da su ga u Hrvatsku uvele Buljan Flander, Lana Peto Kujundžić i Marina Ajduković.

“Priče mnogih žrtava se ponavljaju i preslikavaju, a uvijek se pokaže da roditelj koji ima veći status ili financijsku moć može kroz koncept otuđenja kroz sustav utjecati na odluke”, pojasnila je. Na pitanje što je još otkrila svojim istraživanjem Jindra je rekla kako je Buljan Flander s bračnim parom Woodall, inače zagovornicima otuđenja iz Velike Britanije osnovala neregistrirano Europsko udruženje praktičara otuđenja čiji su članovi većina zaposlenih u Poliklinici. Edukacije članova, rekla je, plaćene su javnim novcem, a organizirane su konferencije na kojima su bili svi, od sudaca do državnih odvjetnika.

Zašto Poliklinika određuje sudsku praksu?

Na pitanje zašto Poliklinika određuje sudsku praksu Jindra je rekla: “U EU istraživanja pokazuju da građani RH imaju najmanje povjerenja u pravosuđe, ne zaboravimo to. Nadalje, Poliklinika 20 godina osobno educira cijeli sustav, od centara za socijalnu skrb do sudova, a onda su još licencirani vještaci na županijskom sudu. Zahvaljujući tim mrežama i vezama koje je Gordana Buljan Flander stvorila kroz Polikliniku, ona ima evidentan utjecaj na sudu. To pokazuje ova privremena mjera za zabranu nastavka tekstova, jer ako se može privremenom mjerom oduzeti dijete, onda je ovo ipak manji skandal.”

Od sadašnje situacije Jindra kaže da ne očekuje ništa. “Ali mislim da se treba evaluirati rad Poliklinike, kao i sve sudske presude u kojima su djeca oduzeta majkama i očevima na temelju koncepta otuđenja. To je ključno. Najvažnije je da više nijedna majka ne plače zbog Poliklinike i centara za socijalnu skrb”, zaključuje.